כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

לטיפול  //  מבעד למראה העגולה – המספרה של מעצב השיער אבי פדידה

מבעד למראה העגולה – המספרה של מעצב השיער אבי פדידה

מראה נקי בקווים פשוטים וגיאומטריים מאפיין את המספרה. בתוך קירות הבטון הוטבעו עמדות העבודה. מראות עגולות שקועות בבטון החשוף וריהוט עשוי עץ ליבנה בצבע בייץ חום כהה נשלף מתוך הקיר.

מאת: צילום:


המספרה של מעצב השיער אבי פדידה , הסמוכה לכיכר המדינה בתל אביב, מתייחדת בשילוב מעניין של חומרים ובהם בטון, רהיטי עץ ייחודיים, מים וברזל. העיצוב: מראה נקי בקווים פשוטים וגיאומטריים מאפיין את המספרה של אבי פדידה בצפון תל אביב, שעיצב אילן אדר. "הדבר החשוב ביותר הוא שהתכנון יהיה נוח, יציב ונכון לבעלים וללקוחות", אומר המעצב אדר. "האתגר הוא להפוך דבר קיים למוצר אחר פרקטי". המספרה משתרעת על 110 מ"ר. בעיצובה זכה כל אזור לתשומת לב תוך כדי שמירה על הומוגניות החלל כולו. כדי לאפשר נוחות מרבית לעובדים וללקוחות, הפריד אדר בין אזור העבודה המרכזי ואזור ההמתנה לבין יתר האזורים.  לשם כך השתמש במחיצות חלקיות; לאורך המחיצה נפתח חריץ צר היוצר תחושה של רואה ואינו נראה ותורם לתחושת הנינוחות של הלקוח. פסל-מים מעוצב משמש גם הוא להפרדה בין פינת ההמתנה לאזור העבודה ומוסיף למקום חיות תנועה ועניין. החלל המרכזי, שהוא אזור העבודה, תוכנן אף הוא ביעילות ובסגנון מרשים. המעטפת הפנימית והרצפה נבנו מיציקת בטון מסיבי בעל נוכחות חזקה, עבודה שדרשה חישובים הנדסיים מדויקים. את עבודת הקבלנות עשו יניב קאופמן ועופר שלב.בתוך קירות הבטון הוטבעו עמדות העבודה. מראות עגולות שקועות בבטון החשוף וריהוט עשוי עץ ליבנה בצבע בייץ חום כהה נשלף מתוך הקיר.עמדת העבודה המרכזית, המעוצבת ממתכת מפוסלת, נבנתה בידי פסל אמן בשם חיימה גוטריירס. היא הוצבה במרכז החלל ועל ידי מוט ברזל הנמשך מן המראה חוברה גם לתקרה. כך נוצר מעין ציר סיבוב מרכזי המאפשר סיבוב העמדה ב- 180 מעלות. הדבר מוסיף נוחות ומרחב תמרון במשך העבודה וגם מאפשר לבעלי המספרה שליטה על הנעשה בחלל כולו.פינת המתנה מסוגננת, שהונמכה ב- 60 ס"מ מתחת למפלס העיקרי, יצרה מעין בריכה מתוחמת בגודל של 2.60 X 2.60 מטר. את האזור מעטרים ספסלי בטון בנויים ועליהם כריות עור בצבע חום כהה במראה עתיק. אחת ממשענות הספסלים מטפסת לה במעלה הקיר ומספקת פתרון עיצובי לבעיית אקוסטיקה שהיתה במקום. המושבים אף מתרוממים ומאפשרים שימוש בחלל מתחתם לאחסון. פינת ההמתנה מוקמה בחזית. ומאחר שהמספרה שוכנת בפינת הרחוב, המחכים לתורם יכולים לצפות בנעשה בחוץ דרך קיר הזכוכית המגדיר את אחד מפיאותיה.אשר לתאורה, לכל נקודת חשמל במספרה כבל משלה. גופי התאורה שקועים בחלקם ומלבד התאורה הטבעית, החודרת דרך קירות הזכוכית, גופי התאורה בנויים כך שבמשך כל שעות היממה הם מספקים תאורה נכונה. המעצב: אילן אדר, שבעבר עסק בציור, פיסול ומשחק, החל את דרכו בעולם העיצוב מיד עם שחרורו מצה"ל. תחילה עיצב תפאורות בתיאטרון ובטלוויזיה. במשרד האדריכלים "רוני וגידי גרסינר", שבו עבד, "רכשתי את השכלתי הפורמלית", הוא אומר. בין השאר למד על חשיבותן של הנדסת אנוש ושל התייחסות ראויה לכל פרט.  מאז שלח ידו בפרויקטים מגוונים ובהם מספרות ודירות ובתים פרטיים בארץ ובחו"ל. לדבריו, את ההשראה לעיצוב המספרה של אבי פדידה שאב מהכימיה שנוצרה בין שניהם. "אני נותן כבוד לחומר", מוסיף אדר. "המטרה היא להביא את החומרים שהם לכאורה קרים למקום חמים ונעים. אופיו של החומר תלוי במקום שהוא עומד בו".המקום אכן משרה נינוחות. השילוב בין חומרים בסיסיים לטיפול מוקפד בהם יוצר אווירה שלווה והרמונית.

עוד בנושא

לטיפול

One Off - מיוחד לאתר


בפעם הראשונה מוצגת במרכז פומפידו בצרפת תערוכת יחיד של המעצב, רב אמן והאדריכל רון ארד. עבודות שלא מוצגות במגזין

לטיפול

ביאנלה בונציה - מיוחד לאתר


בביאנלה השנה אדריכלים מכל העולם הציגו דרכים להתמודדות בבעיות החברה המודרנית. עבודות שלא הוצגו במגזין

לטיפול

צמיחה אמנותית - מיוחד לאתר


במרחבים פתוחים לא הרחק מהים, צומחים… פסלים. חוויה לא שגרתית של אמנות משולבת בנוף טבעי. מיוחד לאתר האינטרנט – פסלים שלא הופיעו בכתבה

לטיפול

פרביטל מציגה: קולקציית הלופט האורבני (Urban Loft


קולקצית הלופט האורבני של פרביטל מציגה שילובים של חומרים טבעיים עם חדשנות עיצובית

תגובות

כתיבת תגובה

בודק...