כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

לטיפול  //  מוזיאון ויטרה, ברלין: תעשייה שהולידה עיצוב

מוזיאון ויטרה, ברלין: תעשייה שהולידה עיצוב

מוזיאון העיצוב "ויטרה", שאת המבנה שלו תכנן האדריכל, פרנק גרי, הוא חלק מקמפוס המפעל של יצרנית הרהיטים הגרמנית-שוויצרית, המייצרת בעיקר ריהוט משרדי. לאחרונה נפתח הסניף הברלינאי של המוזיאון.

מאת: צילום:


מוזיאון העיצוב "ויטרה", שאת המבנה שלו תכנן האדריכל, פרנק גרי, הוא חלק מקמפוס המפעל של יצרנית הרהיטים הגרמנית-שוויצרית, המייצרת בעיקר ריהוט משרדי. נשיאה, רולף פלבאום הוא יצרן מיוחד במינו, בעל תודעת עיצוב גבוהה במיוחד.  כדי לקדם את המודעות לעיצוב הקים פלבאום בשנת 1989 מוזיאון לעיצוב בעיירה ויי-אם-ריין, גרמניה, הנמצאת במרחק נסיעה של כמה דקות מהגבול השוויצרי, מהעיר בזל, שבה ממוקם מבנה המשרדים המרכזי של החברה.במשך השנים התקיימו במוזיאון תערוכות נפלאות על עיצוב. התערוכה על צ’רלס וריי אימס, לדוגמא, המוצגת בימים אלה במוזיאון הלנה רובינשטיין בתל-אביב, הושקה לראשונה במוזיאון ויטרה. כמו כן נערכו בו תערוכות על פרנק לויד רייט, על מיס ואן דר רוהה, ועוד.לאחרונה נפתח הסניף הברלינאי של המוזיאון. עד שהוא יעבור למבנה של קבע, הוא שוכן במבנה ישן בברלין המזרחית לשעבר, שהוקם בשנת 1926 על-ידי האדריכל, הנס-היינריך מילר, מרחק של כ10- דקות נסיעה משער ברנדנבורג. האולם הקטן יחסית, בקומת הקרקע, כבר הספיק להכיל כמה וכמה תערוכות עיצוב מעניינות, שהאחרונה מביניהן – על עיצוב סקנדינבי – נפתחה ב24- במרס השנה.התערוכה, Swedish Design on Stage" "+3D – , עוצבה על-ידי שלושה אמנים המשיקים לתחום העיצוב: בימאי תאטרון ותפאורן, כוריאוגרף וסאונדמן בסרטים. הם ליקטו רהיטים ואביזרים של יום-יום, שעוצבו על-ידי מעצבי מוצר שוודיים, וכינסו אותם למיצגים על נושאים שונים.  החפצים בחלל המצולם לוקטו מתחומים שונים של עיצוב הבית (ריהוט, מכשירי ניקוי כמו שואב אבק ומברשות, כלי-אוכל וגופי תאורה), בצירוף פריטים המגיעים לבית מהחוץ – האופניים והקסדות.קודם לכן ננעלה ב"ויטרה" ברלין התערוכה Blow Up, על מוצרים מתנפחים. האפשרות לנפח מוצר של יום-יום, כך שהאוויר הממלא אותו מקנה לו את המסה, החוזק והצורה, נוצלה על-ידי יצרנים לתכליות שימושיות ביותר כמו פנימיות של צמיגי מכוניות, וגלגלי-הצלה לים, צעצועים לילדים וכד’.  לאחרונה החלו מעצבים צעירים (כמו לדוגמא קבוצת "אינפלייט" הבריטית, ובזמן האחרון בשיתוף פעולה עם רון ארד) ליישם את אפשרות הניפוח גם על מוצרים כמו גופי תאורה, רהיטים סלוניים, מלבושים ופסלים אמנותיים.גם מוזיאון האם של "ויטרה", בווייל-אם-ריין, ממשיך לחדש ולהפתיע, והרחיב את קשת הנושאים שבהם מטפל המוזיאון מאדריכלות, עיצוב פנים ורהיטים, לעיצוב כולל. בינואר השנה ננעלה שם תערוכה על עיצוב כלי תחבורה שנקראה "אוטומוביליות – מה שמניע אותנו" Automobility – What Moves Us.  התערוכה בחנה הן את ההיסטוריה של כלי הרכב והן את העתיד שמתכננים לנו המעצבים ואנשי הטכנולוגיה. מטרתה המוצהרת הייתה, לדברי המארגנים, "לבחון את הקשרים הקרובים המתקיימים בין כלי הרכב לדורותיהם לבין המשתמשים, את הקסם שמהלכים כלי הרכב על המעצבים ועל הצרכנים, ועל חשיבות התפתחותם בהיסטוריה האנושית".תערוכת העיצוב הסקנדינבי תינעל כבר בימים אלה, ב20- במאי. מי שמגיע לברלין ממש עם צאתו לאור של גיליון זה, כדאי שלא יחמיץ אותה. מי שמגיע לגרמניה לאחר מכן – כדאי שיבדוק מה קורה בשני המוזיאונים של "ויטרה". לדברי מארגני התערוכה הסקנדינבית, המוזיאון הברלינאי מתכנן שורה של תערוכות שיוקדשו ליצירות עיצוב ממדינות שונות.    התמונות:למעלה: מודל של רכב בעל ארבעה אופנים, מתערוכת "מהאופן לאוטובוס" שהוצגה במוזיאון ויטרה, וייל אם-ריין.למטה:"בית בסיסי" בעיצוב מרטין רואיז, בתערוכת "מתנפלים" במוזיאון ויטרה, ברלין. 

עוד בנושא

לטיפול

One Off - מיוחד לאתר


בפעם הראשונה מוצגת במרכז פומפידו בצרפת תערוכת יחיד של המעצב, רב אמן והאדריכל רון ארד. עבודות שלא מוצגות במגזין

לטיפול

ביאנלה בונציה - מיוחד לאתר


בביאנלה השנה אדריכלים מכל העולם הציגו דרכים להתמודדות בבעיות החברה המודרנית. עבודות שלא הוצגו במגזין

לטיפול

צמיחה אמנותית - מיוחד לאתר


במרחבים פתוחים לא הרחק מהים, צומחים… פסלים. חוויה לא שגרתית של אמנות משולבת בנוף טבעי. מיוחד לאתר האינטרנט – פסלים שלא הופיעו בכתבה

לטיפול

פרביטל מציגה: קולקציית הלופט האורבני (Urban Loft


קולקצית הלופט האורבני של פרביטל מציגה שילובים של חומרים טבעיים עם חדשנות עיצובית

תגובות

כתיבת תגובה