כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

לטיפול  //  ממפיס בלתי נשכחת

ממפיס בלתי נשכחת

בספטמבר 1981 נדחקו כמה אלפי אנשים לגלריה במילנו לפתיחת תערוכת עיצוב של קולקטיב בשם ממפיס. השם הזה הפך מאז לציון דרך בהיסטוריה של עיצוב המוצר.

מאת: צילום:


לאחר שנים של סגנון הרציונליזם המבוקר והקצת משעמם עוררה קבוצת ממפיס סנסציה של צבעוניות עליזה, חומרים זולים וסגנון קיטשי בוטה שאיפיין מוצרים כמו ריהוט קרמיקה וזכוכית.ממפיס נוסדה שנה קודם שכן כאשר אטורה סוטסאס ETTORE SOTTSASS – מעמודי התווך של העיצוב האיטלקי, ובשנות ה60- לחייו תיכנן פס ייצור ריהוט בסגנון חדש ובשיתוף עם מספר מעצבים צעירים ביניהם MATTEO THVN, MICHELE DE LUCCHI, MARTIN BEDIN ואחרים. תוך מספר חודשים מהשקת קולקטיב ממפיס הם זכו לפירסום בינלאומי וכיסוי עיתונאי שהפך לתקדים, מלבד היות המוצרים צבעוניים, גרפיים ופוטוגניים הם היו ביטוי מוצלח לתאוריות של פוסט מודרניזם שיעסקו בעיקר באומנות וארכיטקטורה. הקבוצה היתה פעילה בשנות השמונים והיוותה מוקד משיכה למעצבים כמו:MICHAEL GRAVES מארה"ב וSHIRO KURAMATA- מיפאן.ב1984- עזב אטורה טוטסאס את ממפיס, מאוכזב ומתוסכל, ואיתו קבוצת המייסדים. למרות התקופה הקצרה, כארבע שנות פעילות הפך השם ממפיס לבלתי נשכח מפני ששחרר את סגנון העיצוב היבש, השומם והמכופתר, והיה להשפעה מכריעה על מעצבים צעירים שגילו את ממפיס כסטודנטים וכיום מעוגנים ומבוססים בעיצוב העכשווי. מעט מהרעיונות היו חדשניים, וריאציות ונושאים דומים הופיעו אצל אטורה סוטסאס כבר בשנות ה60- כשעבד עם HESSANDRO MANAINI עבור "סטודיו אלכימיה". המיוחד היה בכך שממעצבי האוואנגארד הם הצליחו להזיז משהו בציבור הרחב. המדיה התנפלה על קבוצת ממפיס כאילו היו כוכבי רוק וזה בהחלט תרם להצלחה. אפילו השם "ממפיס" עורר אסוציאציות לפופ. אנקדוטה מספרת שבמפגש הקבוצתי הראשון בביתו של סוטסאס הושמע שיר של בוב דילן, ובהזמנה לפתיחת התערוכה הראשונה הודפסה קריקטורה של דינוזאור.המיתוס והכיסוי התקשורתי התעצם עם כתבות שסיפרו על מסיבות פתיחה רבות משתתפים ביניהם האופנאי קארל לגרפלד שריהט את ביתו במונטה קארלו בסגנון ממפיס, מסיבות הפנינג מעוטרות בדוגמניות צמרת. אחת הסיבות לדבריה של היסטוריונית העיצוב BARBARA REDICE לעזיבתו של אטורה את ממפיס היתה משום שהרגיש ככוכב רוק שאחריו רודפים עיתונאים ופאפרצים וזה נגד את גישתו הרצינית לסגנון החדש שיצר.  

עוד בנושא

לטיפול

One Off - מיוחד לאתר


בפעם הראשונה מוצגת במרכז פומפידו בצרפת תערוכת יחיד של המעצב, רב אמן והאדריכל רון ארד. עבודות שלא מוצגות במגזין

לטיפול

ביאנלה בונציה - מיוחד לאתר


בביאנלה השנה אדריכלים מכל העולם הציגו דרכים להתמודדות בבעיות החברה המודרנית. עבודות שלא הוצגו במגזין

לטיפול

צמיחה אמנותית - מיוחד לאתר


במרחבים פתוחים לא הרחק מהים, צומחים… פסלים. חוויה לא שגרתית של אמנות משולבת בנוף טבעי. מיוחד לאתר האינטרנט – פסלים שלא הופיעו בכתבה

לטיפול

פרביטל מציגה: קולקציית הלופט האורבני (Urban Loft


קולקצית הלופט האורבני של פרביטל מציגה שילובים של חומרים טבעיים עם חדשנות עיצובית

תגובות

כתיבת תגובה