כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

לטיפול  //  עושים מה שאוהבים – האחים בן צבי ודודו יפרח – מעצבי רהיטים

עושים מה שאוהבים – האחים בן צבי ודודו יפרח – מעצבי רהיטים

בן צבי (צביקה) אחראי על העיצוב והמכירות, ודודו על ההפקה והייצור. בן צבי הצליח לגבש קו עיצוב ייחודי, המצטיין בניקיון צורני וחומרי, בגלי מתכת אמורפיים המופיעים במרבית עבודותיו, ובניגודים המאפיינים אותן.

מאת: צילום:


 לפני כשלוש שנים, כשפגשתי את בן-צבי )שם פרטי( יפרח המכונה צביקה, הוא פתח אולם תצוגה וסטודיו משלו, ללא שותפים. אז הטריד אותו החשש שההשראה והיצירתיות ייעלמו יום אחד. "הנביעה הבלתי פוסקת וזרימת הרעיונות מפתיעה אותי בכל פעם מחדש", הוא אומר, ותוך כדי כך הוא לוקח את עפרון השרטוט, וסקיצה חדשה פורצת.יפרח הצליח לגבש קו עיצובי ייחודי. כיום עשויים הרהיטים שלו בניקיון צורני וחומרי רב יותר מבעבר, וקל מאוד לזהות אותם, בעיקר בגלל גלי המתכת האמורפיים המופיעים במרבית עבודותיו.את אחיו, דודו יפרח, הדומה לו כאח תאום – מה שמבלבל מאוד את הלקוחות – צירף אליו בן-צבי כתגבורת משלימה, והשניים עובדים ויוצרים ביחד. צביקה אחראי על העיצוב והמכירות, ודודו על ההפקה והייצור. יחד הם פותרים את הבעיות הטכניות, את הנדסת האנוש, הפונקציונליות, ואת בעיית חיבור החומרים השונים, בתהליך ארוך וממושך של יישום קווי הטיוטה האחרונה של הסקיצות השונות.תוך כדי עבודה משותפת נוצר בין האחים דו-שיח מתמיד הנושא לעתים אופי של ויכוח לא מילולי, אלא חיכוך בחומר ובטכניקות. דודו נמשך יותר לדברים ישנים ומסורתיים, והוא מנסה להכניס לעיצוב המודרני של אחיו אופי ישן מעט, לא קיצוני, בניואנסים קטנים. בצורה של הרגליים, לדוגמא, או בעיבוד המתכות ובשיטות הצביעה הסוטות מעט מהנקיון המודרני.דודו: "בתקופה החקלאית שלי )הוא בוגר בית-ספר חקלאי( הייתי במלחמה הבלתי פוסקת נגד היבלית. כאן אני במלחמה אין סופית נגד החלודה והדרך מובילה לתוצאות מעניינות". צביקה, שמעצב לבתים קו שלם של רהיטים, מנצל את לימודי האדריכלות )בוויצ"ו קנדה( כדי להשיג איזון נכון בין היבטים פיסוליים לצרכים פרקטיים. "אי אפשר ליצור יותר מדי פסלים לבית אחד", הוא אומר.בן-צבי אוהב לעבוד במתכת הקשה, להכניע אותה לצורות האמורפיות שקשה להשיג בחומר הקשה.גם הניגודים אהובים עליו, כמו זה שאפשר לראות ברהיט המקסים לטלוויזיה, למערכת השמעת המוסיקה, לדיסקים ולספרים; ניגוד שנוצר מגל מתכת שאליו מתחברת רשת עץ. זהו רהיט מאוד פרקטי, אבל שומר על איכות אמנותית של פסל נקי ופשוט."הרצון שלי הוא קודם כל ליצור אובייקטים פיסוליים, לאו דווקא להשתמש בהם כפונקציות, למרות שכמעט בכל רהיט אני רואה לנגד עיני את ההיבט השימושי. עובדה שהמוצרים נמכרים כרהיטים ולא כמוצגים למוזיאונים או לגלריות", הוא מדגיש. מה שיפה במיוחד ברהיטים הוא, שהעין משלימה בדמיון את תנועת הגל במקום שהוא נקטע, אם זה בספריות, בשידות, בכיסאות ובכורסאות. הפסל-רהיט של יפרח משדר מעין תנועה אינסופית.שני חומרים חדשים הצטרפו לאחרונה לרשימת החומרים החביבים על המעצב: אבץ, שהיא מתכת אצילה יותר מהברזל, ואבן צפחה, שהתלת-ממדיות והגוונים החמים שלה מהווים ניגוד למתכת הקרה.שני האחים הצליחו להגיע לרובד מסוים באוכלוסייה, שהתאהב בעיצוב שלהם ושב וחוזר אליהם. כשהייתי אצלם נכנסה לקוחה שחסכה ארבע שנים כדי לקנות את כורסת המתכת הידועה, כמעט ספינת הדגל של הסטודיו. את מידותיה היא לקחה בתערוכת עיצוב, ובנתה בביתה גומחה מיוחדת עבורה. לקוחה כזאת ואוהדים אחרים מאפשרים להם מותרות שקשה להשיג בשוק הישראלי. הם מבטאים זאת במשפט קצר וקולע: "אנחנו משתדלים לעשות מה שאנחנו ממש אוהבים".

עוד בנושא

לטיפול

One Off - מיוחד לאתר


בפעם הראשונה מוצגת במרכז פומפידו בצרפת תערוכת יחיד של המעצב, רב אמן והאדריכל רון ארד. עבודות שלא מוצגות במגזין

לטיפול

ביאנלה בונציה - מיוחד לאתר


בביאנלה השנה אדריכלים מכל העולם הציגו דרכים להתמודדות בבעיות החברה המודרנית. עבודות שלא הוצגו במגזין

לטיפול

צמיחה אמנותית - מיוחד לאתר


במרחבים פתוחים לא הרחק מהים, צומחים… פסלים. חוויה לא שגרתית של אמנות משולבת בנוף טבעי. מיוחד לאתר האינטרנט – פסלים שלא הופיעו בכתבה

לטיפול

פרביטל מציגה: קולקציית הלופט האורבני (Urban Loft


קולקצית הלופט האורבני של פרביטל מציגה שילובים של חומרים טבעיים עם חדשנות עיצובית

תגובות

כתיבת תגובה