כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

לטיפול  //  עיטורים משוכפלים – צביעה בשיטת הסטנסיל (שבלונה)

עיטורים משוכפלים – צביעה בשיטת הסטנסיל (שבלונה)

צביעה בעזרת שבלונה היא טכניקה פשוטה וקלה לישום, המאפשרת לכל אחד לחדש חפצים שונים, קירות, רהיטים ובדים, ולהעשירם בדוגמאות ובאלמנטים עיצוביים.

מאת: צילום:


צביעה בעזרת שבלונה היא טכניקה פשוטה וקלה לישום, המאפשרת לכל אחד לחדש חפצים שונים, קירות, רהיטים ובדים, ולהעשירם בדוגמאות ובאלמנטים  עיצוביים. טכניקת השבלונה ידועה ומוכרת כבר שנים רבות. היא מאפשרת לנו לצייר בעצמנו על כל דבר גם מבלי  להיות ציירים של ממש. באמצעות הטכניקה הזאת ניתן בקלות לעצב פינות שונות בבית בדוגמאות מקוריות ובצבעים שאתם אוהבים. למשל: לצייר על בדי וילון  ולעטר  גם את הכריות, או את הריפוד באותה הדוגמא, לרענן את פינת האוכל בציור החוזר על עצמו גם על הכיסאות והשולחן, או ליצור חדר מעניין ולא שגרתי על ידי צביעה בשבלונה על אחד הקירות .הצביעה בעזרת השבלונה קלה ומהנה, אך  חשוב  לא להגזים בה ,שכן הבית עלול להראות עמוס מדי ומצועצע.  כמו כן, יש להתחשב  בצבעים השולטים בחדר ולהתאים את גוון הדוגמא  אליהם. ראשית יש לבחור את הדוגמא המתאימה לכם. תוכלו לצייר דוגמא בעצמכם או לבחור דוגמא המוצאת חן בעיניכם כמעט מכל דבר : בדים, ספרים, מגזינים ועוד. חומרים וכלים: * שקף עבה או בריסטול מצופה פלסטיק. * מכחולים (עם שערות קצרות ועבות), רולר, ספוג. * ניר דבק (סלוטייפ /מסקנטייפ) * סכין חיתוך, משטח חיתוך. * צבעים – ניתן להשתמש בסוגים שונים של צבעים בהתאם לחומר שעליו תרצו לעבוד: צבעי בד, צבעי עץ וסוגים שונים של צבעים אקריליים. חשוב להקפיד שהצבעים לא יהיו דלילים מדי. 1. העתיקו את הדוגמא שבחרתם על נייר שקוף או צלמו אותה בעזרת מכונת צילום (כך גם ניתן להגדיל/להקטין את הדוגמא לפי הצורך).2. הצמידו את הדוגמא שהעתקתם בנייר דבק על השקף, הניחו על לוח חיתוך וחיתכו לאורך קווי המתאר של הדוגמא בעזרת סכין חיתוך.3. לאחר שהכנתם את הדוגמא, הדביקו בנייר דבק את שולי השבלונה שהתקבלה על המשטח שאתם רוצים לצבוע כדי למנוע תזוזה בזמן הצביעה.4. הניחו כמות קטנה של צבע על מכחול יבש ונקי והעבירו את המכחול מהשבלונה למשטח (כדי שהצבע לא "יברח" מתחת לשבלונה). יש להקפיד שהמכחול לא יהיה רטוב מדי ועם עודף צבע.5. לקבלת אפקטים בהירים/כהים השתמשו במכחול כמעט יבש ונקדו את הדוגמא כשהמכחול ניצב למשטח העבודה.6. להשגת מראה שונה ניתן להשתמש בספוג (רצוי טבעי) .טבלו את הספוג במעט צבע וטפחו קלות על המשטח. הקפידו להשתמש בכמות צבע קטנה.  7. אפשרות נוספת היא צביעה באמצעות רולר.  להעביר את הרולר על השבלונה מספר פעמים בתנועות קלות כדי לקבל צביעה אחידה. לפני הצביעה רצוי להעביר את  הרולר על חתיכת נייר כדי לספוג כמויות צבע עודפות. טיפים:  * לאחר הצביעה כדאי לנקות את הצד האחורי של השבלונה מעודפי צבע. * אם תשתמשו במעט צבע, הוא יתייבש מהר ותוכלו להזיז בכל פעם את השבלונה ולהמשיך לצבוע באותו משטח. * להשגת אפקט של התזה השתמשו במברשת שיניים. טבלו את המברשת בצבע או בכמה צבעים, החזיקו את המברשת מעל השבלונה ועברו עם קיסם או עם מקל של ארטיק על שערות המברשת. * כדאי תמיד להתחיל בכמות צבע קטנה ולהוסיף לפי הצורך. כך הצבע לא "יברח" מתחת לשבלונה והעבודה תהיה מדויקת ונקיה. * במקום שקף או קרטון ניתן להשתמש בסרט צילום ישן לדוגמאות קטנות או בצילומי רנטגן ישנים לדוגמאות גדולות . החומר גמיש ,דק ונוח מאוד לעבודה. * ניתן לעבוד עם יותר מצבע אחד , כאשר משתמשים במעט צבע ובמכחולים נפרדים  לכל גוון. יש לצבוע תחילה בגוון הבהיר יותר ואחר כך בגוון הכהה.

עוד בנושא

לטיפול

One Off - מיוחד לאתר


בפעם הראשונה מוצגת במרכז פומפידו בצרפת תערוכת יחיד של המעצב, רב אמן והאדריכל רון ארד. עבודות שלא מוצגות במגזין

לטיפול

ביאנלה בונציה - מיוחד לאתר


בביאנלה השנה אדריכלים מכל העולם הציגו דרכים להתמודדות בבעיות החברה המודרנית. עבודות שלא הוצגו במגזין

לטיפול

צמיחה אמנותית - מיוחד לאתר


במרחבים פתוחים לא הרחק מהים, צומחים… פסלים. חוויה לא שגרתית של אמנות משולבת בנוף טבעי. מיוחד לאתר האינטרנט – פסלים שלא הופיעו בכתבה

לטיפול

פרביטל מציגה: קולקציית הלופט האורבני (Urban Loft


קולקצית הלופט האורבני של פרביטל מציגה שילובים של חומרים טבעיים עם חדשנות עיצובית

תגובות

כתיבת תגובה