כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

לטיפול  //  קודם הראש, אחר כך הנייר – המעצב רון גלעד

קודם הראש, אחר כך הנייר – המעצב רון גלעד

הפריטים שלו הם בסגנון נקי ומזוכך, כמעט חסר צבע, פיוטי ואינטלקטואלי גם יחד. פריטים שניצבים על קו התפר בין אמנות טהורה לשימושית.

מאת: צילום:


רון גלעד בן העשרים ושש, בוגר מגמת עיצוב תעשייתי בבצלאל, הציג לא מכבר תערוכה מעניינת בגלריה "פריסקופ" בתל אביב, שהעידה – מלבד על כשרון עיצוב בולט, גם על כושר אינטלקטואלי והגותי. בעזרת מספר חפצים מינימליסטיים הרכיב רון חלל של בית עתידי חסכוני. הפריטים שלו הם הכלאות בין עצמים שונים, בסגנון נקי ומזוכך, כמעט חסר צבע, פיוטי ורגיש. פריטים שניצבים על קו התפר בין אמנות טהורה לשימושית.חפצים מוכרים מחיי היום יום כמו מיטה, שידה, שולחן, מנורה סכו"ם, עברו אצל רון מסננים של מחקר תרבותי מעמיק, חומרי והיסטורי. "רק אחרי שאני אוסף את כל הרקע הזה, לאחר שאני מפצח את הקוד הגנטי של החפצים, אני יכול לחשוב. תחילה בראש, ורק אחר כך דרך הנייר. אחרי שאני מכנס את כל חלקיקי המידע והרשמים לתוך נוסחה שאני מוצא, מספיקה לי בעצם סקיצה אחת של מוצר, שיכול לעבור לביצוע תלת מימדי. אם המחקר הראשוני והמסקנות ממנו היו נכונים – האוביקט הסופי יהיה שלם, ויעביר את הרעיון בצורה הפשוטה והמדויקת ביותר."אני שואף להפוך את האוביקטים הללו לקלאסיים, על-אופנתיים, וזאת אני מנסה להשיג על ידי ביטול הצבע והמבנה. המבנה הוא כמעט דו מימדי, החומר הוא מרכיב זול ביותר, ולמעשה נותר רק להעביר את הרעיון לתלת מימד, בדרך קצרה ביותר".הסצנות שבונה רון בתוך חלל הבית המופשט, משוחררות מגודש ומצבעוניות האופיינים לעולם השפע בן זמננו. הוא הציג בתערוכה רעיון חסכוני ומשעשע, המקשר בין תרבות מזרח ומערב, בצורת שידה עם מגרות רכות, בעלות ידיות שבאמצעותן נשלפות הכריות לישיבה סביב שולחן ארוך, בדומה לפוטון היפני המתקפל ונארז לאחר סיום תפקידו כמיטת לילה. כשהכרים אינם בשימוש נותר חדר אירוח נקי עם שולחן ושידה שהיא למעשה רהיט קיבול לכרים. באופן כזה עבר הסידור הסלוני של 1+2+3 זיכוך ותמצות דרך הוויה זן בודהיסטית, ומותיר במתבוננים )וביושבים( תחושה בטוחה ורוגעת, הרחק מההמון הסואן.סצנת חדר השינה היא מיטת נדנדה ושידה טיפוסית שמצטמצמת כאן לקובייה שחורה המהווה מעין מחיצה. כרית השינה מטפסת לראש הקובייה, חודרת לחריץ והופכת למשענת תמיכה לספרים. מוצג אחר הוא מדף ספרים אנכי, פשוט בתכלית, בסך הכל רצועת גומי מסוגננת הכולאת את הספרים בינה לבין הקיר. בין ההכלאות ראינו מנורה ושולחן או מנורה עם קערת פירות, פריטים רגילים – שלמרות השידוך המוזר ביניהם – הפונקציה של כל אחד מהם עדיין נשמרת בחיבור החדש.ניצול אנרגיית החום שמפיצה מנורת הלוגן הפך אצל רון גלעד ל"טקס שולחני", כאשר על קוביית נירוסטה מחוררת שבתוכה הנורה, מונחות ביצי פורצלן שסופגות את החום. הביצים נשלפות, מחממות את כפות הידיים ומגלות את האור שחסמו. גלעד: "עיצוב הוא לא רק מתן צורה ואסתטיקה, אסטתיקה היא חוש מולד, ערך מוסף לעיצוב. מבחינתי מהות המקצוע הזה היא השכלתנות".

עוד בנושא

לטיפול

One Off - מיוחד לאתר


בפעם הראשונה מוצגת במרכז פומפידו בצרפת תערוכת יחיד של המעצב, רב אמן והאדריכל רון ארד. עבודות שלא מוצגות במגזין

לטיפול

ביאנלה בונציה - מיוחד לאתר


בביאנלה השנה אדריכלים מכל העולם הציגו דרכים להתמודדות בבעיות החברה המודרנית. עבודות שלא הוצגו במגזין

לטיפול

צמיחה אמנותית - מיוחד לאתר


במרחבים פתוחים לא הרחק מהים, צומחים… פסלים. חוויה לא שגרתית של אמנות משולבת בנוף טבעי. מיוחד לאתר האינטרנט – פסלים שלא הופיעו בכתבה

לטיפול

פרביטל מציגה: קולקציית הלופט האורבני (Urban Loft


קולקצית הלופט האורבני של פרביטל מציגה שילובים של חומרים טבעיים עם חדשנות עיצובית

תגובות

כתיבת תגובה