כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

לטיפול  //  תערוכת הפלסטיק בלונדון

תערוכת הפלסטיק בלונדון

ארנק העשוי קרטון ופסי פלסטיק ממוחזר עם סגר מפקק של בקבוק קולה ומקלדת שאפשר לכבס ולגלגל – אלה רק שניים מהמוצגים בתערוכת הפלסטיק המועלית עכשיו בלונדון.

מאת: צילום:


ארנק העשוי קרטון ופסי פלסטיק ממוחזר עם סגר מפקק של בקבוק קולה ומקלדת שאפשר לכבס ולגלגל – אלה רק שניים מהמוצגים בתערוכת הפלסטיק המועלית עכשיו בלונדון.תערוכה המוצגת עכשיו בלונדון עוסקת בפלסטיק מראשיתו ועד היום. סילביה כץ, אוצרת התערוכה המתקיימת במוזיאון ג’פרי ברובע הקני (HACKNEY) הלונדוני, מכנה את החומר הרב-תכליתי הזה זיקית; אפשר להופכו לעמיד בטמפרטורות גבוהות, לעבדו כך שיהיה בלתי שביר או אף קשיח מפלדה, היא מסבירה, ולעצבו בקלות באין-ספור צורות ושימושים.בתערוכה ארבעה חלקים; הראשון מוקדש לימי בראשית של החומר, באמצע המאה ה19-. ממציאו של הפלסטיק, אלכסנדר פרקר, הציגו לראשונה בתערוכה בלונדון הוויקטוריאנית של 1862. הוא עירבב תאית המופקת מסיבי כותנה ועץ בplasticer-  (פלסטיסר) והשתמש בתגליתו ליצירת ידיות של מערכת סכינים; אלה הוצגו בתערוכה אז ומוצגים בתערוכה כיום – ולא איבדו מחנם ומחיוניותם עם  השנים.בחלקה השני של התערוכה מוצג עיצוב של חדרים משנות ה30- ועד ימינו והשימוש המגוון שנעשה בהם בחומר זה. בחלק השלישי של התערוכה, העוסק בפלסטיק ממוחזר, מוצג, בין השאר, ארנק שעיצב פול סמית הבריטי; מיהי האשה שתוותר על ארנק העשוי קרטון ופסי פלסטיק ממוחזר צבעוני ועליז – עם סגר מפקק של בקבוק קוקה קולה? לא מעט דוגמניות צמרת מצטיידות בו בצילומי אופנה.  אלי קפליני עיצבה סיכת שיער מפלסטיק ממוחזר, חברה גרמנית ושמה Bar+knell מציגה שלושה עמודי תאורה צבעוניים שלא היו מביישים את המבואה המפוארת ביותר – אף כי הם עשויים אריזות ממוחזרות של צ’יפס וחטיפים אחרים.  עוד חידושים המעלים חיוך הם בקבוק להאכלת תינוקות מסיליקון פוליפרופילן ופוליאסטר ובו פס חיישן המשנה צבעו מסגול לוורוד אם טמפרטורת המשקה גבוהה מטמפרטורת הגוף, וכן כפית המשנה צבעה מאדום לצהוב אם המזון חם מדי לפיו של הפעוט.גם רון ארד וג’ספר מוריסון מציגים כאן דוגמאות לשימוש בפלסטיק. בין השאר מוצגת מקלדת חסינת אבק, כתמים וכימיקלים, שאפשר לכבס, לגלגל ולטלטל. החידוש הזה עדיין לא נכנס לייצור המוני.התערוכה מוצגת בבניין מן המאה ה18- שבו גם הוצגה לראשונה תערוכת מוצרי פלסטיק לפני 25 שנים. עתה נבחנות כאן הדרכים שבהן נעשה החומר הרב-שימושי הזה חסר תחליף בכל תחומי החיים – רפואה, תקשורת, בנייה, בידוד, תחבורה ועוד.התמונות:למעלה:טלוויזיה בעל מסך מעוגל עם מעמד פלסטי. היצרן: jvc, יפן ,1966.  למטה מימין לשמאל:ספלים ותחתיות ממלמין (עיצוב: דיוויד הרמן פאואל)אהיל תקרה עשוי מ"לטיס" lattis , פוליפרופילן ואקריליק (עיצוב: פאולה סלייטר)

עוד בנושא

לטיפול

One Off - מיוחד לאתר


בפעם הראשונה מוצגת במרכז פומפידו בצרפת תערוכת יחיד של המעצב, רב אמן והאדריכל רון ארד. עבודות שלא מוצגות במגזין

לטיפול

ביאנלה בונציה - מיוחד לאתר


בביאנלה השנה אדריכלים מכל העולם הציגו דרכים להתמודדות בבעיות החברה המודרנית. עבודות שלא הוצגו במגזין

לטיפול

צמיחה אמנותית - מיוחד לאתר


במרחבים פתוחים לא הרחק מהים, צומחים… פסלים. חוויה לא שגרתית של אמנות משולבת בנוף טבעי. מיוחד לאתר האינטרנט – פסלים שלא הופיעו בכתבה

לטיפול

פרביטל מציגה: קולקציית הלופט האורבני (Urban Loft


קולקצית הלופט האורבני של פרביטל מציגה שילובים של חומרים טבעיים עם חדשנות עיצובית

תגובות

כתיבת תגובה

בודק...