כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

133  //  אבודים בפאריס

אבודים בפאריס

אגדה עירונית שנכתבה ובוצעה על ידי שלושה שותפים במשרד אדריכלים המשנה את שמו מדי כמה שנים

מאת: נועה חיים צילום:


 

כ-1,200 שרכים הידרופוניים, המוזנים על ידי מים הנאספים לכ-300 כלי קיבול עשויים זכוכית שנופחה על ידי אמן, יוצרים חזית שהיא "מעבדה חיה" בדירה עשויה בטון חשוף בדרום פריז. מראה כמו פרימיטיבי של סלע ירוק רב ממדים, הנגלה מן החצר הפנימית, הוא למעשה מלאכת מחשבת של צינוריות הקולטות את מי הגשמים, המועשרים בתערובת של בקטריות הנמצאת במכלי הזכוכית, בדרכם להשקות את השרכים הגדלים על אריג בידוד פולימרי. החוויה מתוארת על ידי האדריכל Francois Roche: "מעין היצ'קוק הידרופוני", שבו, מעבר לחומר, מתקיים דיאלוג קבוע בין טבע לאדריכלות, טוהר לריקבון, משיכה לדחייה.
רוש, Stephanie Lavaux ו-Jean Navarro הם שלושת השותפים במשרד האדריכלות הרדיקלי  (R&Sie(n. השלושה עובדים יחד משנת 1989, ומדי כמה שנים הם משנים את שם המשרד כחלק בלתי נפרד מהקונספט. רוש הוא מתמטיקאי בעברו שעשה הסבה לאדריכלות, לווק היא אדריכלית ונאוורו הוא אמן בהכשרתו. להבדיל מפרויקטים קודמים של השלושה, שבהם תרגמו מערכות מהטבע למעשיות בצורה ובחומר, בפרויקט "אבודים בפאריס" הם כותבים תסריט שבו הטבע הוא הגורם המכונן. 
כחמש שנים ארכה בנייתו של "הפולש", והסיבה העיקרית לעיכוב הייתה חוקי הבנייה בפאריס, הדורשים את הסכמתם של לפחות שני שליש מהדיירים לשינויים בבניין קיים. לבעלי הדירה, זוג בשנות הארבעים לחייהם, היה קשה להשיג את הסכמת השכנים. הדירה, שבה שלוש קומות, עשויה בטון חשוף ומשתרעת על שטח של 130 מ"ר. האזור הציבורי נמצא בקומת הקרקע, בקומה העליונה יש שלושה חדרי שינה ובמרתף ממוקמת המערכת ההידרופונית. 
מעבר לחזית השרכים הוקמה פרגולת מתכת המוסטת מחזית הבניין ומעוגנת אליו בעזרת מערכת של מחברים אופקיים. חיזוק נוסף הושג על ידי רשת של כבלי מתיחה שעל גבם פרוש אריג בידוד פולימרי. קירות הבית החיצוניים דופנו ביריעה עבה של פלסטיק ירוק עם שכבה נוספת של בידוד מתחתיו, לבידוד מרבי של פנים הדירה מהמערכת הרטובה. חלונות רחבים נפערו בשלוש החזיתות, ואלה שנמצאים בתוך הדירה יכולים להתבונן אל חצר הבית דרך הסבך הירוק. האפקט הסוריאליסטי מתחדד כשהמבט נתקל במכלי הזכוכית, שצורתם מזכירה מוטציה של פרי פטל ענק. השתברות קרני השמש במיכלים מחדירה אור טבעי נוסף אל פנים הבית.
הדיירים, בני זוג ושני ילדיהם בגיל העשרה, שבחרו לגור בסביבה שוברת מוסכמות, עוקבים בדייקנות אחר הוראות ההפעלה של החזית הירוקה, דבר שללא ספק דורש מהם מידה לא מועטה של משמעת עצמית.
 

עוד בנושא

133

הביצה שהתחפשה


מוצרים שיצאו מהקשרם וקיבלו משמעות אחרת או נגיעה קלה של הומור על ידי עיצוב מחדש היו השנה קו מאחד בין המוצגים בביאנלה לעיצוב בבלגיה

133

PEDRO + LIMAO


מכנה משותף של התמקדות במיחזור ובקיימות הביא ארבעה צעירים ברזילאים להקמת סטודיו לעיצוב שונה קצת מהמקובל

133

אבודים בפאריס


אגדה עירונית שנכתבה ובוצעה על ידי שלושה שותפים במשרד אדריכלים המשנה את שמו מדי כמה שנים

133

Abitare il Tempo


תערוכת הרהיטים בורונה, העיר שבה שיקספיר כתב את המחזה הנודע "רומיאו ויוליה", חגגה השנה 25 שנים

תגובות

כתיבת תגובה