כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

146  //  אדריכלות ים תיכונית קלאסית – ראיון עם סרג בן דוד

אדריכלות ים תיכונית קלאסית – ראיון עם סרג בן דוד

כך מגדיר האדריכל סרג' בן דוד את הבתים שאותם הוא מתאים לדיירים המיועדים, במסגרת ריאיון אישי שערכנו עמו

מאת: חדווה אלמוז, עורכת מגזין בניין ודיור צילום: עודד סמדר


בתמונות אלה נבחרו חדרים מייצגים, מבתים שונים, שנבנו בסגנון זהה על ידי האדריכל סרג' בן דוד

ראשית, יש לזכור שבניית בית יפה, פונקציונלי ובעל שפה אדריכלית מגובשת, עולה בדיוק כמו בית חסר טעם ולא נוח

אנו מעדיפים גגות רעפים, אשר לדעתנו מתאימים לאקלים בארץ, הן מבחינת בידוד והן מבחינת מיגור מי הגשמים

בכתבה זו החלטנו להראות מספר בתים, שבנויים כולם בסגנון אדריכלות ים תיכונית קלאסית. מכל בית בחרנו תמונות מייצגות, ובהתאם לכך הצגנו לאדריכל סרג' בן דוד, בוגר הטכניון, בעל משרד אדריכלים מאז שנת 1999, שאלות הקשורות לסגנון המועדף עליו.

איך אתה מגדיר את סגנון הבניה שלך?
ראשית, אני לא מושפע מאופנות חולפות, אני דוגל ברעיון שהבתים שאנחנו בונים יעמדו על תילם שנים רבות, גם אחרינו. תהליך התכנון נעשה תוך הקשבה, הבנת עולמם הערכי וטעמם האישי של הלקוחות. ולבסוף אנחנו מתכננים להם את הבית האופטימלי המותאם לטעמם.

מהם האלמנטים הבולטים בסגנון התכנון שלך, שלדעתך הולמים במיוחד ומתאימים לבנייה בישראל, ומדוע?
החברה הישראלית נמצאת בתהליך של גיבוש הזהות התרבותית שלה. במדינה צעירה שבה טרם התפתחה שפה אדריכלית מקומית, פועמים כוחות תרבותיים מגוונים. בתוך המציאות הזו השפה האדריכלית הים-תיכונית הקלאסית  נראית מתאימה, הן לאקלים והן למודל התרבותי. בבתים שלי מודגשים הגושים שמרכיבים את המבנה. ביניהם מתקיימת קומפוזיציה ברורה, עם דגש על סימטריה, קצב ויזואלי ושמירה על פרופורציות. מושם דגש על היחס בין השטחים הבנויים לשטחי החצר המגוננים והבנויים. בניגוד לאופנתי היום, אנחנו מעדיפים גגות רעפים, שלדעתנו מתאימים לאקלים בארץ, הן מבחינת בידוד והן מבחינת מיגור מי הגשמים. מה גם שהפרגולות, מצרך מבוקש ויעיל מאוד בארץ, ממשיכות את גגות הרעפים בהרמוניה מושלמת.

האם ישנם חומרים שמועדפים עליך ואותם ניתן לראות בכל אחד מהפרויקטים שלך?
מועדפים עלי חומרים עמידים שדורשים תחזוקה מינימלית, ולהם מראה קלאסי. אבן טבעית ובריקים בחזיתות או טיח, שבו אנו מבצעים חלוקות אופקיות בפסי הפרדה המסייעים בהגדרת הגושים במבנה. בחלונות פרופילים משולבים עץ ואלומיניום. לריצוף אנחנו מעדיפים אבן טבעית או רצפות עץ, למי שמבקש תוספת של חמימות ואלגנטיות.

בבתים שלך ניכרים תקציבים שונים. על אלו עקרונות אינך מוכן להתפשר, גם כשמדובר בתקציב מוגבל?
ראשית, יש לזכור שבניית בית יפה, פונקציונלי ובעל שפה אדריכלית מגובשת, עולה בדיוק כמו בית חסר טעם ולא נוח. הדבר החשוב ביותר הוא העמדה נכונה של הבית, תוך קביעת יחס נכון בין חלקיו ועיצוב החזיתות. חומרי הגלם ומערכות תפעול הבית מהוות חלק ניכר בתקציב, לכן צריך תכנון ראשוני יסודי הכולל תוכניות מפורטות ביותר. עם אלה יש לצאת למכרזים, תוך הקפדה על מספר דברים, שעליהם מומלץ לא לוותר: בניית השלד, איטום (בעיקר מרתפים), חומרי גמר בחזיתות, פתחים, תשתיות חשמל, אינסטלציה ומיזוג אוויר. האתגר הוא להגיע לאיזון בין השקעה סבירה ובין איכות המוצר ו/או השירות.

היכן מסתיימת האדריכלות ומתחיל עיצוב הפנים, ועל מה יש לשים את הדגש?
בבתים פרטיים קו התפר בין "אדריכלות" ל-"עיצוב פנים" לא תמיד מובהק וברור. גובה התקרות, מיקום וגודל הפתחים, מיקום המדרגות, החלוקה לחדרים וייעודם, נעשים בשלבי התכנון האדריכלי המוקדמים. מסיבה זו חשובה מאוד האינטגרציה בין האדריכלות לעיצוב הפנים. עיצוב הפנים הוא תהליך של שכבות הבנויות אחת על השנייה. המעטפת הפנימית: 1. קירות, ריצוף, תקרה ואלמנטים בנויים נוספים. 2. ריהוט בנוי וקבוע, תאורה והמערכות השונות. 3. ריהוט, ולבסוף בא הסטיילינג הכולל תוספות טקסטיל, אומנות ואקססוריז. המפתח נמצא בשילוב נכון בין המרכיבים השונים המועדפים על הדיירים, עד לכדי יצירה מגובשת ושלמה. 

 

עוד בנושא

146

שקיפות בכפר ובעיר - לא לגעת - נערך לשני אייטמים שונים ונפרדים


שתי התייחסויות שונות לנושא השקיפות, האחת בבית כפרי באנגליה והשנייה במבנה עירוני צר בהולנד

146

אדריכלות ים תיכונית קלאסית - ראיון עם סרג בן דוד


כך מגדיר האדריכל סרג' בן דוד את הבתים שאותם הוא מתאים לדיירים המיועדים, במסגרת ריאיון אישי שערכנו עמו

146

אמנות תוצרת בית


עוד לפני הכניסה לבית מתגלה לבאים הסטודיו של הדיירת שבו היא מבלה זמן רב. את תוצאות עבודתה מציגה דימונה בביתה שאותו היא פותחת מדי פעם לקהל מבקרים

146


כך מגדיר האדריכל סרג' בן דוד את הבתים שאותם הוא מתאים לדיירים המיועדים, במסגרת ריאיון אישי שערכנו עמו

תגובות

כתיבת תגובה