כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

פורומים

פורום שאלה בנושא שלבי בניה

מוצגות 4 תגובות – 1 עד 4 (מתוך 4 סה״כ)
 • מאת
  תגובות
 • #433306 הגב

  Yair Lahav
  מנהל בפורום

  שלום, אנו מתחילים בקרוב לבנות את ביתנו, זו הפעם הראשונה שאנו בונים ואנחנו טירונים בנושא, אשמח אם תוכלו להסביר מהם שלבי ותהליכי הבניה כדי שנדע מה מחכה לנו. תודה.

  #433307 הגב

  Yair Lahav
  מנהל בפורום

  הדבר הראשון שיש לעשות כאשר רוצים לבנות בית זהו שלב הייזום, תכניות, קבלת היתרים ועוד. משאלתך אני למד שאתם כבר אחרי זה, וממש עומדים לבנות.

  כעת, שלושת האופציות העומדות לפניך הן להחליט איך להתנהל עם פרויקט הבניה, קרי ללכת על קבלן מפתח, על קבלני משנה או על ניהול פרויקט.

  אופציה הראשונה (קבלן מפתח) – לקחת קבלן ראשי אחד שיהיה אחראי על כל הבניה, חלק מהדברים הוא בונה בעצמו (שלד, טיח, ריצוף וכו') אך דברים רבים אינו מבצע בעצמו אלא מביא קבלני משנה תחתיו (חשמל, אינסטלציה ועוד). היתרון בשיטה זו הוא בכך שיש מישהו שמרכז את העבודה ודואג לביצועה מבלי שתצטרך להיכנס לכל הפרטים הקטנים בבנית הבית. החיסרון הוא בכך שאתה משלם על עלויות 'תיווך' של קבלן המפתח שהיית יכול לחסוך אם היית מביא כל קבלן בנפרד.

  אפשרות שניה – לפנות ישירות לקבלני משנה, וכך כל קבלן יהיה אחראי על ביצוע התחום שלו. היתרון בשיטה זו הוא שאתה חוסך בעלות התיווך של קבלן המפתח, וכן בכך שאתה יכול לדרוש מכל בעל מקצוע שלמות בביצוע העבודה (עד כמה שניתן להגיע לשלמות) בכל שלב בניגוד למצב שבו קבלן מפתח בונה גם שלד וגם טיח לדוגמא, ואז כשהקיר נבנה מעט עקום הוא יגיד "אל תדאג, נסדר את זה בטיח" או משהו כזה.
  החסרונות בשיטה זו הם בכך שבשביל לשמור על עלות פרויקט נמוכה צריך לקחת מספר הצעות מחיר ממספר קבלנים שונים בכל שלב בבניה ולא תמיד מכירים כל כך הרבה קבלנים ובמיוחד לא כ"כ הרבה קבלנים טובים (אמין, מקצועי, זריז ועדיף גם לא יקר) וכן שמישהו צריך להגיע כל יום או לעיתים קרובות מאוד לאתר על מנת לבדוק את עבודת הקבלנים, ורוב הבונים, גם כאלה המסוגלים להגיע מידי יום לאתר, לא מבינים מספיק בבניה בשביל לבדוק את רמת ביצוע העבודה, כך שעלולות להיווצר בעיות בנוגע לאיכות הבית בעתיד.

  אפשרות שלישית – לשכור חברה מקצועית לניהול פרויקט בניה, או איש מקצוע שמסוגל לנהל את הפרויקט. בדרך זו אתה בונה בראש יותר שקט מאחר ויש חברה/ איש מקצוע שמכיר ויודע לנהל את פרויקט בנית ביתך באופן מקצועי.

  בדרך כלל בשיטה זו הבניה הינה איכותית יותר, מאחר ויש גוף מיומן ובקיא שבודק את עבודת הקבלנים (מנהלי הפרויקט/ מפקחים רציניים וחרוצים אמורים להגיע באופן יומיומי לאתר וכן רצוי שיוציאו דו"ח יומי על כל הפעולות המבוצעות באתר, זהו אחד הדברים החשובים ביותר שיש לוודא מול מנהל הפרויקט/מפקח), וכן זולה יותר מאחר ואיש המקצוע דואג בין היתר ליציאה למכרזים מול הקבלנים השונים על מנת לחסוך בעלויות הפרויקט, וגם פה כמו בכל תחום אחר 'כוח הקניה' בא לידי ביטוי באופן משמעותי, על ידי כך שהחברה שמנהלת את הפרויקט או איש המקצוע מסוגלים להשיג עבורך מחירים זולים מקבלנים מאחר והם בונים מספר בתים בשנה, בניגוד ללקוח בודד הבונה פעם בכמה שנים.
  החיסרון בשיטה הזו הינה בכך שאם מנהל הפרויקט לא מספיק מיומן ומקצועי אז כל הפרויקט עלול להיפגע, בניגוד למצב שקבלן האלומיניום לא מספיק מקצועי אז "נפלת" רק באלומיניום. לכן אם מחליטים ללכת על אופציית ניהול פרויקט, בחירת מנהל הפרויקט הינה ההחלטה הכי חשובה בבית. חיסרון נוסף הינו בכך שלכאורה אתה מייקר את עלות הבניה בכך שאתה לוקח איש מקצוע נוסף חוץ מהקבלנים השונים, אולם כאמור מנהל פרויקט מקצועי ומיומן ידע לחסוך סכום הגבוה משמעותית מעלותו כמנהל פרויקט וכך להגיע לעלות בניה זולה יותר למרות העלות המתווספת.

  לאחר שהחלטת באיזה אופן תבחרו להתנהל עם פרויקט הבניה שלכם, המשך שלבי הפרויקט נגזרים מכך. הדבר הראשוני והחשוב ביותר הינו לבנות תקציב פרויקט בניה מדוקדק ומהודק ברזולציה קטנה ככל הניתן בכדי להמנע מהפתעות לא נעימות בהמשך וכדי לדעת מה מחכה לכם תקציבית, אולם לאחר מכן ההמשך תלוי בצורה שבה תבחרו להתנהל, האם לחפש קבלן מפתח אחד, לחפש מספר קבלני משנה להתחלת הבניה (שלד, איטום, חשמל ואינסטלציה) או שאת כל אלה ירכז עבורכם מנהל הפרויקט.
  מקווה שתשובתי היתה מפורטת מספיק, ובהצלחה בבניית הבית, ובמידה וישנן שאלות נוספות או הבהרות אתה מוזמן לשאול פה או לפנות אלי דרך המייל בכל עת porat@buildbetter.co.il

  #433308 הגב

  Yair Lahav
  מנהל בפורום

  תודה על התשובה המנומקת, עשית לנו קצת סדר בראש.. שאלה נוספת, על סמך מה ניתן לדעת מראש מיהו מנהל פרויקט מקצועי ומיומן ומי לא? איך אני יכול למזער סיכונים ולבחור נכון?

  #433309 הגב

  Yair Lahav
  מנהל בפורום

  כמו כל דבר בחיים וכמו כל בעל מקצוע שאתה בוחר, אין דרך לדעת מראש בוודאות מלאה מי מקצועי ומיומן ומי פחות, ולכן חשוב להתרשם לא רק מאישיותו המלבבת של מנהל הפרויקט/ מפקח אלא גם ממקצועיותו. בקש ממנו שיספר לך איך הוא מנהל את הפרויקט, על מה הוא שם דגשים מיוחדים, מה כולל ניהול הפרויקט שלו, ניסיונו בתחום וכו'. לעיתים אנשים מעדיפים לחסוך עוד 1000 שקל בחודש ולקחת מפקח לא מיומן או מקצועי רק בגלל עלותו הזולה ואז לעיתים גם העבודה בהתאם, ולכן חשוב לבחור מנהל פרויקט על סמך מקצועיות וניסיון ולא על סמך מחיר בלבד. נסה להשתמש באינטואיציות הגבריות שלך (יש דבר כזה) ולתהות על קנקנו של מנהל הפרויקט המיועד, לבקש לדבר עם ממליצים, לבדוק פרויקטים אשר נבנו על ידו ולקבל החלטה על סמך מכלול הדברים.

מוצגות 4 תגובות – 1 עד 4 (מתוך 4 סה״כ)
מענה ל־שאלה בנושא שלבי בניה
פרטים:
יש לכם עוד שאלות?

פורומים בנושא עיצוב

בחסות: בניין ודיור

בחסות: בניין ודיור

בחסות: בניין ודיור

בחסות: בניין ודיור

בחסות: בניין ודיור

בחסות: דלתות פנדור