פורום אדריכלות בהנהלת האדריכלית רקפת קידר
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום צביעת הבית בהנהלת בנג'מין מור
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור

שמורת טבע אווירית: עצירת חובה לכל חובב אדריכלות

מועדון הצניחה שבחוף הבונים מצליח להציג אדריכלות מדויקת ומרשימה שמתכתבת עם הסביבה שמקיפה אותה. ואם אהבתם את התמונות, חכו שתגיעו בעצמכם למקום

מאת: מערכת אתר בניין ודיור

19/02/2014
צילום: עמית גירון

 

מכורי האדרנלין בישראל מכירים אותו כבר, וכך גם חובבי התעופה, אבל מי שיזדמן לחוף הבונים ואינו חבר במועדון הזה ולא בשני יופתע לגלות כאן מבנה מיוחד במינו. ברוכים הבאים ל"פרדייב" – מועדון הצניחה החופשית. כאן, תחת קורת גג מרשימה אחת תכננו במשרד שורץ בסנוסוף אדריכלים ובוני ערים את אחד המבנים המרשימים ביותר שהוקמו על רצועת החוף של ישראל. 

 

בין אם אתם נמנים על האסכולה שטוענת שנכון לבנות על חוף הים ובין אם לא, ללא ספק מדובר כאן בפנינה אדריכלית של ממש שמדגימה באופן מוצלח במיוחד איך נכון לתכנן מבנה שמתכתב עם סביבתו. כשנוסעים ברכב לכיוון חוף הבונים שלמרגלות הכרמל מבחינים לפתע במבנה שמוצב מעט שקוע באדמת החול שסביבו ומשמש כמועדון לצניחה חופשית, כהאנגר מטוסים, מוזיאון, כיתות לימוד והדרכה, מסעדה וחללים לכנסים.
 
תכנון המבנה גובש סביב המושג "משא ומתן" - משא ומתן עם הטבע, משא ומתן עם הפרוגרמה, משא ומתן עם הכלכלה ומשא ומתן עם קהילת המשתמשים בו והוא מבוסס על רגישות לסביבה בנוי מבטון חשוף, זכוכית, עץ, פלדה ואבן כורכר מקומית. החזיתות אופיינו לפי עקרונות אקלימיים ליצירת תנאי נוחות כשהדרומית אטומה יחסית על מנת לצמצם את קרינת השמש. החזית המערבית, שכוללת את חלל התצוגה ואת אוסף המטוסים, מורכבת מקונסטרוקציית פלדה מחופה בפנל פלגל בעל נתונים אקלימיים והחזית הצפונית משופעת זכוכית ומאפשרת הכנסת אור צפוני לחלל המבנה.


חרף העובדה שהוא מאכלס בתוכו מטוסים וכלי טיס גדולים, מצליח המבנה לשמור על תחושה של אווריריות וקלילות שמתבקשת ממקום שעיקר עיסוקו הוא תעופה ואינו סגור באופן הרמטי כמו האנגר קלאסי אלא דווקא מציג צללית נמוכה ודקיקה ומחופה ברובו בזכוכית שקופה כשמעטפת המבנה עשויה מבטון משמשת כ'קליפה' דקה למילואות השקופות של החזית וממסגרת את הנוף הייחודי. התחושה שמתקבלת אצל המבקר כאן היא שאותם מטוסים אכן מוגנים ושמורים אך כל זאת בתחושה של פתיחות שמקבלת משנה תוקף כשדלתות ההאנגר נפתחות והמטוסים נעים פנימה והחוצה. הקווים הישרים והמעוגלים, יחד עם הבחירה בבטון דק ובחיפויי זכוכית והמטוסים המרשימים יוצרים כולם יחד מקום שאין ספק שצריך להפוך לנקודת חובה עבור כל מי שאדריכלות בדמו.

 
בואו לסיור מקיף במקום:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 
 
 
צוות התכנון: גבי שורץ, נעה חפץ, רועי טלמון, אברהם רוטל
 
 

 • 3.
  יפה מאוד.שילוב של מקצוענות וכשרון.(ללא טקסט)
  ארכי | (03/04/2014)    
 • 2.
  אהבתי את ההתכתבות עם הסגנון הברוטליסטי(ללא טקסט)
  נעמה | (03/03/2014)    
 • 1.
  באמת מרשים!(ללא טקסט)
  נעמה | (03/03/2014)