פורום אדריכלות בניהול יוליאנה ריסקוף
פורום עיצוב פנים בניהול קרן רוזנר
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום חלונות בהנהלת חברת קליל
פורום מיזוג אוויר בניהול בר מערכות

דרמה קווין: הפריטים שרוצים לקבל את כל תשומת הלב

הם גדולים בחלל, אפילו עצומים, והם רוצים לקבל מכם את כל תשומת הלב הראויה להם. קבלו את הפריטים שיתנו הכי הרבה דרמה לבית שלכם

מאת: אפרת שפושניק

28/12/2016
עיצוב פנים הוא תחום רחב ומגוון. יש אסכולות, יש תקופות, יש תנועות ומגמות ואין דין חדר אחד כאחר. אחת מתפיסות העיצוב הללו גורסת שיש מקום לפריט אחד דרמטי, גדול ומעניין בחדר – כזה שימשוך את העין, ושייתן את נקודת הפוקוס בחדר. אפשר להיות בעד ואפשר להיות נגד, אפשר לאהוב ואפשר לא, אבל לכל מעצב ולכל חברת עיצוב, יש פריטים כאלה. הנה כמה מהם.
 
החומר שעושה את ההבדל

המעצבת קרן ניב טולדנו אוהבת מאוד להשתמש באייטמים גדולים ודרמטיים. לדבריה, בתהליך עיצוב הפנים יש מקום ליצירת מוקדי משיכה בחלל, כאלה שיבדילו חלל אחד ממשנהו ויזוהו עם אותו חדר ועם אותו בית. פריטים אלה מייצרים דרמה בחלל ולעיתים מאפשרים למעצב למשוך את עיני המתבונן לאזורים גבוהים בחלל ולהדגיש את היחסיות שנוצרת בין אותם "פיסים" לבין שאר החלל.
 
הבולטות שלהם יכולה לבוא לידי ביטוי בבחירת אלמנט "שיגרתי" בחלל  כמו קיר בגב מיטה, מאוורר תקרה או דלת, ורק עצם הבחירה בחומר או אובייקט מעניין יהפכו את האלמנט השגרתי והצפוי לאלמנט כוח מפתיע בחלל, שלא יישכח. "בתהליך התכנון שלי כמעצבת פנים אני עושה שימוש בחומרים טבעיים של עץ, אבן וברזל, וזה בא לידי ביטוי הן בחדרים בחלל והן בטיפול בחוץ", היא מספרת. בבית הזה, למשל, כל הקומפוזיציה בחלל נסובה סביב קמין האבן הדומיננטי. על מנת לחזק ולהדגיש את מרכזיותו, מיקמה המעצבת משני צדדיו שתי חצובות עשויות יציקת פליז ודורגלי עץ, מה שהעצים את נוכחותו בחלל. 
  
עיצוב פנים: קרן ניב טולדנו – CONCEPT HOUSE STUDIO, אדריכלות: מירית שטרן אשוח ואיקה דוידס, צילום: גלעד רדט
 
כאן קיים חלל מטבח, שכולל גם אי רחב ידיים ושולחן אוכל ל-8 סועדים לשימוש יומיומי. לצד גופי התאורה הטכניים השקועים בתקרה, נוספו שלושה גופים במראה תעשייתי מעל האי ומעל השולחן העגול, כדי לגוון את המראה הכפרי. 
 
עיצוב פנים: קרן ניב טולדנו – CONCEPT HOUSE STUDIO, אדריכלות: מירית שטרן אשוח ואיקה דוידס, צילום: גלעד רדט
 
אקססוריז שלא משתלטים על החלל

המעצבת ליאת רודיק, מ"סטודיו נתי וליאת", טוענת שאם כבר שמים פריט מרכזי בחדר, יש גבול לגודל: "אם מדובר ברהיט פרקטי, שמשמש את אנשי הבית, כמו ספה או מדף או שידה או מנורה מיוחדת, אין בעיה עם גודל. אבל אני באופן אישי לא אכניס פסל גדול או אייטם קישוטי גדול. דווקא עם פריטים קישוטיים כדאי לבחור בפריטים עדינים וסולידיים, בעלי ייחוד אבל לא כאלה שיקחו את תשומת הלב מהעיצוב ומהפריטים האחרים בחדר". בחדר השינה הזה למשל, הוצב פסל BUST גדול, המשמש כמעמד לתכשיטים, אך בזכות צבעיו הסולידיים הוא נטמע במראה הכללי של החדר.
 
עיצוב פנים: סטודיו נתי וליאת. צילום: ליאור טייטלר
 
גם בסלון הזה נעשה שימוש בזוג כדים גדולים מחומר טבעי, אשר מופיעים כאייטם עיצובי הקושר בין חומרים בחלל ונטמעים בתוכו.
 
עיצוב פנים: סטודיו נתי וליאת. צילום: ליאור טייטלר
 
בגודל טבעי

אם רוצים להרשים באמת, אפשר לשים בחלל פריט שהוא חיקוי בגודל טבעי של משהו אחר. פריט כזה יתאים לחדר מאוד גדול, כי הוא יתפוס שטח, וכמובן – יתפוס את העין ללא תחרות, כמו למשל פסל של אדם בגובה מלא. הפריטים האלו יעשו רושם בכל מצב, וגם אם המביט לא יאהב אותם, הוא לא יוכל להתעלם מהם. דוגמה לכך היא למשל המנורה הזו, בעיצובן של סופיה לגרקוויסט, שרלוט וון דר לאנקן ואן לינדגרן מסטודיו פרונט השבדי. המנורה מוצבת על ראשו של פסל סוס בגודל טבעי (218 ס"מ).
 
צילום: אדם לכט, באדיבות MOOOI
 
כוורת המעוצבת כסוס בגודל אמיתי. להשיג ב-KARE DESING בני ברק. צילום: באדיבות KARE Design גרמניה
 
לחשוב בענק

לקבוצה הזו נכנסים פריטים שרחוקים מלהיות בגודל האמיתי של מה שהיווה את ההשראה לעיצובם. הסוריאליזם שבהגדלה המשמעותית שלהם בדרך כלל מניב פריטים חינניים ומיוחדים, או עם הומור וקריצה. הם בטוח יוציאו מהמביט בהם חיוך, בנוסף לתשומת הלב שהם מושכים. קחו לדוגמה את המנורה העומדת של Anglepoise - הגודל הוא עצום לעומת מה שאנחנו מכירים כמנורה משרדית.
 
צילום: באדיבות Anglepoise, להשיג באתר החברה
 
חלוקי הנחל האלה לא הובאו מנהר מארץ הענקים, אלא הם בעצם LIVINGSTONES – סט כריות המעוצבות כחלוקי נחל של חברת SMARIN, כאשר הגדולה ביותר היא ברוחב של 198 ס"מ.
 
צילום: באדיבות SMARIN, להשיג באתר החברה 
 
המעצבת אן קלייר פטיט אוהבת פריטים סרוגים, והיא אוהבת אותם בגדול. כאן למשל תוכלו להשיג פירות, ירקות, קומקומי תה ועוד – בגדלי אקסטרה לארג', שיעשו לכם בבית לוק אנד פיל של עליסה בארץ הפלאות.  
 
צילום: יח"צ חו"ל, להשיג באתר houseinmoda 
 
 
צילום: יח"צ חו"ל, להשיג באתר houseinmoda 
 
צילום: יח"צ חו"ל, להשיג באתר houseinmoda 
 

עוד רעיונות לעיצוב הבית:

סבתא סורגת: הצמר עושה קאמבק

עד מאה שקלים: המציאות שמעצבות פינות בבית בכלום כסף

דיסני לנצח: העיצובים הקסומים לבית בהשראת דיסני

סיפורי בדים: הטרנדים הכי חמים בטקסטיל לשנה הקרובה

מלכות בוורוד: זה הזמן לשלב רוז גולד בעיצוב הבית