פורום אדריכלות בהנהלת האדריכלית רקפת קידר
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום צביעת הבית בהנהלת בנג'מין מור
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור

הטור של חדווה: פתאום הבתים נראים אחרת

איך מספרים על אדריכלות ועל מי שעומד מאחוריה ומה חייב כל אדריכל צעיר בישראל לקרוא. על ספרה החדש של האדריכלית טולה עמיר

מאת: חדווה אלמוז, עורכת מגזין בניין ודיור

09/01/2012

 אוהבים עיצוב פנים? הרשמו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים למייל!

 
למרות העובדה שיצירות אדריכלות הן האמנות שמוצגת ביותר לעיני הציבור כל הזמן, הרבה פעמים יוצריהן לא תמיד ידועים. רבים עוברים ליד מבנים ייחודיים בתכנונם ולא שואלים מי אחראי לכך והאמת היא שאין טעם לשאול למה קיימת התופעה הזו פשוט כי יש כל כך הרבה תשובות ואולי אם יעשו תוכנית ריאליטי  על מבני אדריכלות מפורסמים יצאו סוף סוף שמות האדריכלים לאור וההערכה אליהם תגבר. 
 
עד אז, אנחנו עדים מדי פעם ליוזמה מבורכת של סופר, או במקרה הזה סופרת, שכותבים על אדריכל שתרומתו לעשייה המקומית הייתה גדולה. ספרה השני של האדריכלית טולה עמיר, "נחום זולוטוב/אדריכל ומתכנן ערים", הוא ללא ספק אחד מהספרים שיכולים לשמש סטודנטים  לאדריכלות אבל, יותר מכך - שפת הכתיבה, התיאורים שמלווים בצילומי שחור לבן ודרך הכתיבה שלה יכולים ללא ספק לעניין גם את הסקרנות של הקהל הרחב.  
 
 
לקראת שנת 2006, בה הוצגה בביאנלה בוונציה התערוכה "גלגל הצלה" שתחת כותרתה הוצגו מבני הנצחה בארץ, ערכה האדריכלית טולה עמיר, שנבחרה להיות אוצרת התערוכה, מחקרים בנושא. במהלך הסיורים שלה בארץ היא הגיעה לקיבוץ ניצנים ושם פגשה לראשונה את האדריכל נחום זולוטוב שסייר איתה בבית הנצחה בקיבוץ המשמש גם כמועדון תרבות. עמיר נכבשה באישיותו המקצועית של האדריכל בעל אופן החשיבה האינדיבידואלי ובעל יכולת המצאה שמתאימה למשתמש באותה מידה כפי שמתאימה לבונה. 
 
בנקודה הזו בדיוק יש לזולוטוב ולעמיר מהמשותף וכבר לפני שנים, מתוך הכרות עם טולה עמיר, הצמדתי לה את תוספת התואר "אדריכלית ממציאה פטנטים". אולי זו הסיבה שהספר כתוב בדרך של התייחסות אישית שמגלה רבדים של עושר מקצועי שיתכן והם נסתרים מעיני אחרים.
 
כל מי שיופי אדריכלי מדבר אליו, מי שרוצה לראות ולדעת קצת יותר ולהכיר את אחד מאבני היסוד של האדריכלות בארץ מוכרח לקרוא את ספרה החדש של עמיר. מהר מאוד, בעקבות ההכרות עם זולוטוב באמצעותה של עמיר, תגלו גם אתם איך פתאום בניין מסוים בתל אביב, תחנת רכבת כלשהי, ואיזה מבנה הנצחה יראו גם לכם קצת אחרת. ועוד לא דיברנו על הפרויקטים שמופיעים בספר ופשוט לא יצאו לפועל. חבל.   
 

תחנת הרכבת דרום, תל אביב (צילום: מתוך הספר)
 
 

פונדק דרכים ותחנת דלק בעבדת, 1960 (צילום: מתוך הספר)
 

בית כנסת בנצרת עילית, 1962 (צילום: מתוך הספר)