פורום אדריכלות בהנהלת האדריכלית רקפת קידר
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום צביעת הבית בהנהלת בנג'מין מור
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור

צמחים שקשה להרוג

בא לכם עציצים בבית? לא שאנחנו לא סומכים עליכם, אבל כדאי שתלמדו לבחור את הצמחים המתאימים

מאת: שירלי כץ

22/01/2019
 
אוהבים או שלא אוהבים עציצים בבית, אי אפשר להתעלם מהטרנד החדש, שהופך את הבית לגן בוטני קטן. הם בכל מקום. פזורים בחללי הבית השונים, בסלון, בחדר השינה במרפסת, אפילו מטפסים על הקירות. החל מעציצי ענק וכלה בעציצים קטנים תלויים על מקרמה. 
 
צמחים שהם כבר כמעט עצים. מתחברים? 
https://decoomo.com/2018/04/22/48-cool-and-airy-scandinavian-sunrooms-design-ideas/
 
אם גם לכם בא להתחבר לטרנד, אבל לא בא לכם למצוא את עצמכם, אחרי כמה חודשים עם עציצים, שבתוכם צמחים קמלים ומיובשים, חשוב שתבינו, איך לבחור נכון את הצמחים המתאימים לבית. בדיוק בשביל זה שוחחתי עם מעצב הנוף, טל זאבי, מחברת "Happy Balcony", כדי שיעשה לי קצת סדר, ויאפשר לכם ליהנות מכל הירוק הזה מבלי שתצטרכו לגנן יותר מידי..
 
"כדים חכמים" בשיטת "Tru Drop". מגיעים במגוון צבעים וגדלים ומצריכים תחזוקה מינימלית של הצמח. תמונה באדיבות: Happy Balcony.
 
רגע לפני הצמחים עצמם, טל מספר לי על שיטת "Tru Drop", שמגיעה אלינו מארה"ב ומחזיקה ב- 4 פטנטים. השימוש בשיטה, מאפשר לייצר "כדים חכמים", שמספקים לצמח מים רק על פי דרישה. בדיוק את הכמות שאותה הוא צורך. כך, שמצד אחד נמנעת השקיית יתר ומצד שני העציץ/הכד עצמו, מעניק לנו חיווי על כמות המים שמצויה בו בכל עת. השימוש בכדים האלו מאפשר למלא את מיכל המים רק פעם בחודש למשל (תלוי כמובן בסוג הצמח השתול בו ובכמות המים שהוא צורך).
בנוסף, עומדות לרשותנו אפליקציות שיודעות לסווג את סוג הטיפול, התנאים (שמש ישירה, אור וכד') וכמות המים הנדרשת עבור כל סוג של צמח. פשוט, מצלמים את הצמח ומקבלים הוראות, כולל אפשרות לתזכורות לגבי מועד ההשקיה הנדרש.
 
תמונה מהאתר: http://www.oldbrandnew.com/blog/2017/8/hans-living-room-retreat

ובכל זאת, גם עם כל החידושים והפיתוחים הטכנולוגים, אנחנו עדין נדרשים להתייחס לצמחים שלנו מעת לעת, ולאלו ביננו, שהצד הגנני פחות מפותח אצלם, מומלץ שזה יהיה כמה שפחות. 
 
אז הנה כמה מההמלצות של טל לצמחים עם כושר השרדות גבוה במיוחד. יש גדולים ויש קטנים. יש כאלו שיעניקו לבית שלכם תחושה טרופית פרועה ויש כאלו שיסתפקו בפינת החדר או בצלחת שולחן מרכזית. אבל בכל מקרה כולם חזקים ושרדנים במיוחד.
 
https://www.pinterest.com/pin/609111918330213049/
 
סוקולנטים

משפחת הסוקולנטים הידועה בכושר ההישרדות הגבוה שלה. הם מגיעים בגדלים ובצורות שונות. וניתן לייצר איתם שילובים יפייפיים וכמעט אין סופיים.
 
 
מגוון סוקולנטים קטנים. הגיוון יכול להגיע גם מהעציץ עצמו.
תמונה מתוך האתר: https://thesucculentsource.com/products/large-rosette-succulent-wedding-collection
 
כידונן (Sansevieria)

אחד מהגדולים שבמשפחת הסוקולנטים, מתאים למי שרוצה לייצר אפקט דומיננטי יותר של צמחיה פראית, אבל בשליטה מלאה. גם הוא קיים במגוון של גדלים וסוגים מחודדים יותר או פחות. 
 
כידון "צהוב שוליים". מגיע גם עד גובה 1 מ'. צילום: sarah yates. מאתר: House beautiful.
 
דקלים

כן כן, אתם יכולים לגדל אפילו דקל בתוך הבית. גם הדקלים הם צמחים בעלי כושר השרדות גבוה, שכמעט ולא דורשים טיפול (השקייה פעם ב- 10-14 ימים בלבד), ומספקים אווירה טרופית מלאה ועשירה במיוחד. דקל ה"שפריצי", שמזכיר את גבעולי הבמבוק הארוכים או ה"דרצנה", שצמיחתו סבוכה יותר, מתאימים מאוד גם לגידול ביתי. 
 
https://www.housebeautiful.com/lifestyle/gardening/a23582144/easy-houseplants-minimal-water/
 
http://blog.ecodeers.com/apartments-real-plant-lovers/

  • 2.
    באמת כתבה עתירת עצות וטיפים??...(ללא טקסט)
    דלית | (01/24/2019)    
  • 1.
    אוקיי.(ללא טקסט)
    הבנתי | (01/23/2019)