פורום אדריכלות בניהול יוליאנה ריסקוף
פורום עיצוב פנים בניהול קרן רוזנר
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום חלונות בהנהלת חברת קליל
פורום מיזוג אוויר בניהול בר מערכות

רגע לפני שמתבלגן שוב: כך נכניס סדר לצעצועים בחדר הילדים

הם ניחנים בצבעים עזים, בגודש פרטים ובעיקר בכמות בלתי נגמרת שתלויה באהבה של הילד ובסבלנות של ההורים. כך מתמודדים עם צעצועים ושומרים על חדר מסודר ומעוצב

מאת: לימור קלר

16/03/2017

למבוגרים יש את הבלגן והאגירה שלהם, ולילדים יש את הבלגן והצעצועים שלהם, ואת שניהם אנו מקווים לאחסן בארונות ולא לראות במהלך היום. כשמעצבים לילדים חדר עם אופי, רצוי להכניס אליו גם מעט נשמה בדמות צעצועים - מה גם שהם חלק בלתי נפרד מהאהבות של הילדים ומהזיכרונות שייקחו איתם הלאה. כך משלבים אותם בחדר בלי להציף אותו בגיבוב של משחקים וחפצים.

 

לשמור על מרחב


חדר בקו מונוכרומטי הולבש בצבעוניות עליזה, המתחברת עם גווניו האפורים. כדי להשאיר את החלל פתוח ולא להעמיס אותו עם ארוניות ושידות, נבחרו קוספאות אחסון של תכלת וצהוב שהונחו על הרצפה ולצד המיטה. לתוכם הוכנסו כדורים, בובות וחפצים בהישג יד, וכך המרחב נשאר מאורגן ומסודר.

 

אדריכלות: ערן בינדרמן. הלבשת החדר: מיכל אגם אליסון. צילום: עודד סמדר

 

פשטות המיחזור 


תהליך עיצובו של חדר המשחקים הזה מתבסס על מיחזור עם דגש על פשטות, נגישות ונוחות, כשכמעט כל מה שנמצא בו עבר תהליך של שינוי: מגירות ישנות משמשות כמדפים לבובות ותמונות, דלפק מטבח קודם הפך לשולחן כתיבה, שולחן יצירה נאסף מהרחוב וחודש, וכוורת שנמצאה ברחוב הפכה לבית לצעצועים שימושיים כדי שיהיו בגובה העיניים של הילדים. האחסון העיקרי הוא במידוף מודולרי המאפשר משחק עם הגובה שלו, וכך נוצרה אפילו חנייה לבימבות בלי לתפוס מקום מיותר בחדר. 

 

עיצוב: חגית בכר. צילום: אבי קבלו פריזמה צלמים

 

מעודד פעילות


הילד שלמענו עוצב החדר הזה נטה לפסיביות, ולכן המטרה הייתה לעורר אותו בעזרת צבעים דומיננטיים ולזמן לו כמה שיותר אפשרויות משחק זמינות. לכן תוכננו "תחנות משחק" כמו מטבח, חנות, כלי עבודה, לוח מחיק, קליעה לסל ועוד. תליית צעצועים על הקיר הפכה אותם זמינים למשחק כמו גם לחלק מעיצוב החדר, מאחר שהחלל קטנטן ומוגבל באפשרויות האחסון שלו.

 

עיצוב: יונית שטרן. צילום: אביבית ויסמן

 

נגיש ופרקטי


החדר כאן עוצב והולבש כך שישלב פרקטיות, נגישות ועצמאות, דבר שכל כך חשוב לילדים בגיל הזה, ולכן כל מדפי הבובות והספרים הותקנו בגובה נמוך. בנוסף, נבחרו צבעים שאהובים על הילדה כמו ורוד, סגול ולבן בשילוב נגיעות של אפור בז׳, כך שהחדר לא יהיה ילדותי מדי ויוכל ללוות את הילדה עוד מספר שנים בשינויים קלים. 

 

עיצוב וצילום: לימור מלכיאלי 

  

לנצל את התחתית


חדר ילדים בהיר קיבל מראה של חדר נוער, עם מיטה בעלת נוכחות בצבע חום כהה. המצעים, הכריות והשטיח בצבעי ג'ינס ואדום כדי לתת תחושה של חדר לגילאי העשרה. מתחת למיטה הונחו ברפטטיביות דליים מעוצבים המשמשים כאחסון לאוספים ולמשחקים של דיירי החדר, וכן כדי להסתיר את תחתית המיטה.

 

עיצוב: סנדי ברודנר. צילום: מאיה חבקין

 

לגדול עם הילד


כשמעצביים חדר לילד, חושבים גם על צמיחתו והרלוונטיות של סידור החדר בעוד שנים ספורות, כשיתבגר. מגירת עץ, ששימשה בעבר לסידור אותיות דפוס, נוקתה מעופרת ויועדה ליצירות הפלסטלינה של הבן. עם הזמן השתנו ההעדפות, הוחלפו הבובות ויצירות הלגו, וכשהילד הפך לנער התמלאה המגירה באוספים שונים, בדמויות צבעוניות ובמטבעות מחו"ל. החדר שומר על צבעוניות רגועה המהווה רקע לפריטים השמחים.

 

עיצוב וצילום: עינת צור קיבק

 

לפתוח קצת את הראש: מילה מאיתנו לסיכום


השראה ורעיונות אפקטיביים לסידור צעצועים בחדר אפשר לקבל דווקא מגני ילדים. מאחר שגן דורש עיצוב ביתי וחמים, בגן הזה נבחרו צבעים פסטליים רגועים כקונטרה לשמחה ולרעש הוויזואלי במרחב. קופסאות בד לאחסון בצבעים פסטליים הונחו בתוך נישת גבס שנבנתה במיוחד לשטח הקיים. כך, בתוך כל קופסה מאוחסן סוג אחר של צעצוע,  עניין המאפשר שליפה קלה ויומיומית, סידור נוח ומראה נקי כשהמשחקים אינם בשימוש. הקיר לצד הנישה נצבע בשליכט צבעוני ועליו נתלו מתלים צבעוניים בצורת זנבות של חיות לטובת אחסון תיקים. 

 

עיצוב: ספיר לוי מאורי. צילום בגן ילדוד'ס, כפר סבא: יוסי אלוני 

 

בחדר המשחקים בתינוקייה נפרס משטח פעילות במרכז, ומסביבו פוזרו צעצועים בגובה נמוך ועל הרצפה כדי לאפשר לכמה שיותר פעוטות נגישות. בייחוד בגיל צעיר, כשתינוקות שזוחלים עדיין לא יודעים להביע את עצמם ואת רצונם בבירור, היה חשוב לאפשר להם להגיע למשחקים בקלות ונוחות. 

 

עיצוב: ספיר לוי מאורי. צילום בגן ילדוד'ס, כפר סבא: יוסי אלוני 

 

 


עוד עיצובים מושקעים עם צעצועים:

צעצוע של סיפור: עיצוב מושקע לגן ילדים בהשראת ספרים

צעצוע של עיצוב: שיפוץ דירת רווק בסינגפור

אמא, תבני לי: הנשים שיוצרות צעצועים עבור הילדים שלהן

בלי משכנתא: בתי צעצוע מעוצבים לילדים