פורום אדריכלות בניהול יוליאנה ריסקוף
פורום עיצוב פנים בניהול קרן רוזנר
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום חלונות בהנהלת חברת קליל
פורום מיזוג אוויר בניהול בר מערכות

טאץ' ווד: צעצועי עץ שכל פאפא ומאמא ירצו להציג בבית

ולא רק בחדר הילדים או המשחקים, אלא גם בחדר העבודה, השינה, המגורים או המשרד. כי יש צעצועים מעץ, שמתאפיינים בקווים נקיים ופחות מצועצעים, והם כבר מזמן אינם מיועדים רק לילדים

מאת: לימור קלר

19/07/2017

צעצועים הם חפצים שהיינו רוצים להצניע את רובם בארונות משחקים, למעט כמה בודדים שיוסיפו רוך וילדותיות לחדר הילדים. אבל כשזה מגיע לצעצועים מעץ, הגישה היא אחרת: אין כמות גדולה מהם בחדר אחד, הם לא תמיד מיועדים למשחק, וכשהם כבר בחדר, אף אחד לא רוצה להסתיר אותם, אלא להפך – לחגוג איתם בעיצוב החדר. הם משדרים הומור וצחוק, יש להם לרוב קווים נקיים ופחות מצועצעים, ולכן יתאימו לחללים נוספים בבית, כשהם על מדף או על שידה, ספרייה או ראש מיטה. 

 

 

עוד בובות בעיצוב הבית:

עוצמת הרכות: בובות הטקסטיל שכובשות גם את המבוגרים

פסל לי כבשה: האנשים שמכינים צעצועים מציורי ילדים

צעצוע של סיפור: הבובות שיקשטו כל בית

 

 

מורשת רוסית


בהשפעת בובות רוסיות מסורתיות וגרפיקה של אמנים אוונגרדיים מרוסיה יצרו מעצבי סטודיו 52 FACTORY,  קולקציה של תשעה צעצועי עץ. המעצבים,Sasha Braulov  ו-Nasya Kopteva, למדו את הצורות והסמלים שהופיעו על בובות אלה, בחנו את הוויזואליה והסמנטיקה ויצרו בובות חדשות הנשענות על בדים משנות ה-20 של המאה הקודמת ועולמות כארכיטקטורה, ציור ותרבות סלאבית עתיקה.

 

בובות של 52 FACTORY. צילום: Nasya Kopteva

 

 

דג עם רגליים


לא הצורה הטריוויאלית לחיות, ובכל זאת סדרת צעצועי העץ של המעצב הספרדי Isidro Ferrer כוללת לא פחות מ-19 חיות, ביניהן קוף, דג עם רגליים, פיל, ארנב ועוד, כולם חיות חווה משעשעות, שעדיף לסדר אותן על משטח אחד ולביט בהן יחד. פרר שיתף פעולה עם חברת התאורה LZF לאחר חילופי רעיונות והתבוננות בגופי התאורה שלה, שהסתיימו בעיצוב חיות עץ, החומר עליו מתבססת החברה במנורותיה.

 

עיצוב: Isidro Ferrer studio ו-LZF Lab. צילום באדיבות LZF Lab

 

 

סטייל סקנדינבי


במבט ראשון הצעצועים של PLAYSAM נראים לגמרי של ילדים. בחינה לעומק מביאה להבנה שדווקא לא, הם לגמרי עבור הצעירים בנפשם. כי מה צריך מבוגר אחראי אם לא צעצוע קלאסי, עכשווי שגם ממלא את הצד הפונקציונלי ומשלב פשוט ותחכום בחפץ אחד. העיצוב סקנדינבי, העבודה נעשית ביד, ולמעט מכונית אחת מפלסטיק, כל השאר עץ. ביחד התוצאה לא פחות ממשובבת.

 

צעצועים של PLAYSAM, להשיג ב- EDITION by Sagit Goldin צילום: יח"צ

 

 

חרוטות ביד


מתוך הרהיטים ומוצרי העץ בנגרייה הקטנה של "ענת מוצרי עץ" נוצרו בעזרת מחרטה ידני לעץ בובות חרוטות בעבודת יד, שאף אחת מה אינה דומה לשנייה. צביעת הבובות נעשית גם היא במחרטה תוך כדי סיבוב, וענת מתוודה: "העבודה על המחרטה כל כך מהנה, שהיא גורמת לדמיון שלי להשתולל וליצור מגוון גדול מאוד של בובות".

 

בובות של ענת מוצרי עץ. צילום: דור אמיתי

 

 

מעודדי דמיון 


את בובות התינוקיו שלה בחרה יעל הונדרט לעצב כמעודדי הפעלת דמיון, חשיבה יצירתית ושיפור מוטוריקה ובעיקר כמי שמביאים איתם הרבה שמחה והנאה. אחרי עיסוקי רב שנים בגרפיקה ובתחום עיצוב תערוכות החליטה ליצור בחומר ולמדה נגרות. "האהבה שלי לילדים והרצון להתחבר אל שמחת הפשטות שלהם היא שהביאה אותי להתחיל לעצב להם צעצועים. היום, יותר מתמיד, כשילדים מוצפים בגירויים שלא בהכרח מותאמים לגילם הכרונולוגי, חשוב למקד אותם במשחקים שקטים, ולשחק ביחד כמה שיותר", היא אומרת. 

 

בובות "תינוקיו". צילום: שרית עוזיאל