פורום אדריכלות בהנהלת האדריכלית רקפת קידר
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום צביעת הבית בהנהלת בנג'מין מור
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור

מפצחים קלישאות: "נתחיל מבניית קונספט"

למה כולם תמיד מחפשים קונספט לבית? איך מוצאים אותו? ומה אף פעם לא תשמעו מאדריכל? ממשיכים לפצח את הקלישאות של עולם העיצוב

מאת: לימור קלר

05/01/2014

בסופו של דבר, כולם מחפשים את השורה התחתונה. עיתונאים מחפשים כותרת, אצל פרסומאים זו שורת מחץ ואדריכלים מבקשים ליצור קונספט שיבטא את מה שבסופו של דבר נראה לעין ושעליו הוא חתום. מהו אותו קונספט שאף אדריכל לא יכול להתחיל פרויקט בלעדיו, למה הוא צריך גם לסיים וגם להתחיל איתו, ולמה הוא כל כך חשוב? שאלה טובה. אחרי שפיצחנו קלישאות אדריכליות כמו "לשלב ישן וחדש", "less is more" או "בית לאנשים שחיים בו", בואו נפצח גם את קלישאת הקונספט של האדריכלים.

 

המשפט שתשמעו מהאדריכל: "נתחיל מבניית קונספט".
 
למה הוא מתכוון?: קונספט עיצובי הוא תפיסה או רעיון שמנחה את האדריכל או את המעצב מתחילת הפרויקט שבתכנונו ועד סופו. כל קונספט מתחיל במחשבה וחקירה עמוקה של האדריכל ומתורגם על ידו לשפה עיצובית משלו. אפשר להעמיד קירות כדי ליצור חדר מגורים, אבל באילו צבעים הם ייצבעו, איזה סגנון רהיטים ייבחר ומה יהיו האקססוריז המתאימים – התשובות על כך יינתנו במסגרת הקונספט שמבקשים לאותו חדר. חלל שיעוצב לפי רעיון מסוים, יעביר מסר מדויק על המהות והאווירה שהוא מנסה להשרות, וסביבו ייבנה הכול. 
 
בניית קונספט לבית עסק, בית מגורים או אפילו חדר אחד יכולה להתחיל משיטוט בטבע, מזיכרון ילדות או מתמונה קטנה שאוהבים וסביבה רוצים לבנות סיפור שלם שיתבטא בעיצוב. כשנכנסים לחלל, אמור להבזיק לכם מיד, גם בלי לפתוח את המקרר, אם זוהי דירה למשפחה עם ילדים או דירת רווקים, או להבין לבד אם מדובר במספרה למבוגרים או מספרה לילדים. ואז, כשהחלל מוגדר היטב, יודעים גם איך לפעול בו.

מתי זה מתאפשר: כשהחיים, האהבות וההעדפות שלכם ברורים מאוד, כשאתם מעדיפים צבעים מסוימים מעולם תוכן שמדבר אליכם, או כשפריטים מספקים לכם השראה שאותה תבקשו לנצור גם בחיי היומיום. כשיש לכם עסק עם אופי מסוים, כמו אופניים, שדורש עיצוב מוגדר. וכמובן אם יש לכם אדריכל קשוב, שיודע לשאול בדרכו "למה אתם מתחברים באישיות שלכם" לפני שהוא מתחיל עם הפרויקט, ושייקח את קצה החוט שלכם וימתח אותו כמעט עד השמיים.
 
מתי זה לא מתאפשר: כשהבחירות העיצוביות הן אינטואיטיביות בלבד וגם אם בונים פרוגרמה (רשימת צרכים), אין קונספט מוגדר. כשהקונספט הוגדר, אבל אין בנייה נכונה של פרוגרמה, כשמתבלבלים ומשנים קונספט באמצע התהליך, או כשהחתירה למטרה העיצובית הנכספת באה על חשבון הפונקציונליות.
 
מצד שני, לעולם לא תשמע אדריכל אומר: "נזרום עם הפרויקט, נראה מה ייצא בסוף".
 
וכך זה נראה:
 

קונספט של דיינר אמריקאי במטבח הביתי (צילום: שי אפשטיין ואלעד שריג, אדריכלות: נאווה ומקס אבידור מרקו, עיצוב פנים: אסנת אונגר)
 

בחדר שינה כזה קשה להתווכח אם היה או לא היה קונספט ((צילום: שי אפשטיין ואלעד שריג, אדריכלות: נאווה ומקס אבידור מרקו, עיצוב פנים: אסנת אונגר)
 

סלון בקונספט עץ אמריקאי (עיצוב: FINNE  Architects, צילום: Benjamin Benschneider)
 
 

הקונספט: גוונים של אפור (צילום: אלעד גונן, עיצוב: ירון יפתח בן גרא) 
 
 
עסק למצברים בקונספט של כביש ניו יורקי סואן. הדלפקים בצבע אפור עם פס הפרדה ושוליים צהובים, תאורת רמזור וטפט ניו יורקי תואם (עיצוב: ענבל קרקו. צילום: ערן קרקו)
 
 
מספרה בקונספט של יוקרה מודרנית עם רמיזה לעולם הטלוויזיה והקולנוע. צבעי שחור-לבן, נגיעה דרמטית בסגול וכיסאות ישיבה וחפיפה יוקרתיים בעיצוב קארים רשיד (עיצוב: עמית קדר. צילום: סיון מור)
 
פורטר האוס, מסעדת בשרים בקונספט חוות בקר. בדים מתוחים בין קורות עץ, קיר של סנדות עצים מוארים, מעקה עשוי חבלים ועששיות (עיצוב: לטיסיה בלחוביץ. צילום: דנית סיגלר)
 
 
עוד קלישאות של אדריכלים ומעצבים: