פורום אדריכלות בהנהלת האדריכלית רקפת קידר
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום צביעת הבית בהנהלת בנג'מין מור
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור

עיצוב גינות: קסם בין העצים

איך הופכים גינה לכזאת שאי אפשר להפסיק להתפעל ממנה? התייעצנו עם מומחה ואלה התשובות שקיבלנו

מאת: טלי מור

צילום: יח"צ

05/05/2011

מה הופך גינה למיוחדת? איך הופכים מרחב פתוח לכזה שמדבר עם הנוף ועם הבית שנטוע סביבו? ומה הגן שסביבנו אומר עלינו ועל אופיינו? הרבה שאלות עומדות בפני מי שמתכנן לעצמו גינה חדשה, כאלה שקשורות לעיצוב הגן אבל גם כאלה שקשורות לתחזוקה היומיומית שלו. כדי לקבל מענה על חלק מהשאלות פנינו לשרגא בכר מחברת "גן העדן הקסום" שמתמחה ביצירת גינות מאז שנת 1997.

אם תשאלו את שרגא הכל מתחיל ונגמר בדבר אחד - הצמחים: "הבחירה בצמחים הנכונים לגינה ולאופי של בעלי הבית היא מה שמעניק לגן את האופי הייחודי שלו. רק אחרי שקובעים את אופי הצמחייה אפשר לגשת לתכנון של שאר החלקים – לתכנן שבילים, דקים ופרגולות, למשל, או פינות לישיבה, לנוי או לברביקיו".

עיצוב גינות

אבל איך בוחרים את הצמחייה?
"שוק המשתלות בישראל מציע מגוון גדול של צמחים ושתילים בעלי אופי שונה – מצמחים ארץ-ישראליים חסכוניים במים ומאוד פופולריים דרך צמחי מים שניתן לשתול בבריכות נוי שבהן אפשר גם לגדל דגי נוי ועד צמחים טרופיים שונים שמקנים לגינה מראה של ג'ונגל קטן אך צורכים כמות גדולה של מים. החברה שלי מחזיקה גם משתלה קטנה ומטריפה במושב גבע כרמל שפתוחה שישה ימים בשבוע ומאפשרת רכישה ישירה של צמחים ושתילים לגינה, כולל עצי זית בוגרים ודקלים מזנים שונים".

עיצוב גינות

ומה אחר כך?
"אחרי שמכירים את השטח ואת הבקשות והטעם של הלקוח מגיעים לשלב התכנון שמתבצע בדרך כלל בשילוב עם אדריכל גינון או בניין. בשלב הזה נקבע למעשה איך תיראה הגינה והיכן ימוקם כל צמח, שביל או מסלעה וגם האופי של החומרים והגן כולו. יצרנו בעבר גנים טרופיים וגנים בגנון ישראלי אבל גם גנים מיוחדים כמו גנים בסגנון יפני – שמעוצבים בקווים מאוד נקיים וסימטריים וגנים בסגנון בהאיי שכל מי שביקר בחיפה מכיר את האופי המיוחד שלהם".

עיצוב גינות

ומה לגבי התחזוקה? איך עושים את זה?
"בשלב התכנון כדאי לשים דגש לא רק על הנושא האסתטי אלא גם על נושא התחזוקה. אנחנו מתמחים בפתרונות השקיה חסכוניים, מקפידים על חיפוי של האדמה שמונע השקייה מיותרת וחוסך במקרים רבים עישוב והדברה ובמקרים רבים גם בוחרים צמחים שמושכים פחות מזיקים ומצריכים פחות טיפול. כך אנחנו מבטיחים שהגינה שתוכננה תהיה יפה ומטופחת לא רק בשבוע ההקמה הראשון אלא תשרת את בעלי הבית לאורך זמן".לפרטים נוספים ולרכישת שתילים: גן העדן הקסום, מושב גבע כרמל, טל' 04-9541661, נייד: 050-7848558 

עיצוב גינות: לכל בעלי המקצוע