פורום אדריכלות בניהול יוליאנה ריסקוף
פורום עיצוב פנים בניהול קרן רוזנר
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום חלונות בהנהלת חברת קליל
פורום מיזוג אוויר בניהול בר מערכות

סיפור בהמשכים: בית הקפה שמחבק את הטבע ואת הילדים

אחרי שכבש את גני הסיפור של חולון, קופץ "קפה גן סיפור" למקום של קבע בפארק בהרצליה עם צמחייה שכאילו פלשה מבחוץ, עציצים מרחפים, תופי כבלים כשולחנות וכמובן, שירותים ידידותיים לילדים

מאת: לימור קלר

28/12/2015
צילום: לנה מיארה וערן שמר צלמים
המקום: קפה גן סיפור, פארק הרצליה
השטח: 200 מ"ר 
עיצוב פנים: לטיסיה בלחוביץ 
 
לא רבים המקומות שבהם אנחנו יכולים לשלב ישיבה במסעדה הפתוחה לטבע שבחוץ, כשהדור הצעיר משחק בסביבה הקרובה לעין, רצוי עסוק עד מעל הראש בפעילויות משלו, וללא יתושים טורדניים שמפרים את השלווה הפסטורלית. עכשיו תוסיפו לזה גם עיצוב פנים שטובל בחומרים ממוחזרים עם צבעוניות של טבע מתמזג, ממש כאילו ישבתם בחוץ, ואולי ידגדג לכם להכיר מקום כזה מקרוב.
 
עיר שכבר זכתה במעדה כזו היא חולון, שבגן הציבורי הגדול ביותר בתחומה הוקם "קפה גן סיפור", שכולו על טהרת סיפורי ילדות, הנמצאים על גבי פסלים שניצבים במרחק ריצה מתלהבת של ילד. כעת, נפתח בהרצליה האח התאום של בית הקפה הזה. בהתאם לרוח החולונית, גם בעיר החוף השרונית הוא ממוקם בלב פארק ענקי, כשמסביבו כרי דשא נרחבים, מתקני משחק לילדים ורכבת מיניאטורית המתנשפת לאיטה בין השבילים.
 
טבע מתמזג. מבט מהכניסה אל תוך בית הקפה
 
"קפה גן סיפור" מתפרס על פני 200 מ"ר בחלק הדרומי של פארק הרצליה (מול קניון שבעת הכוכבים), ואליהם מתווספת רחבה נדיבה אל מול הפארק ובריכת דגים. השאיפה העיצובית הייתה לשלב חומרים הקיימים בפארק עצמו ובמבנה האדריכלי בו שוכן בית הקפה, ובכך ליצור שייכות לפארק. 
 
מבנה אדריכלי טובל בטבע 
 
 
הקונספט מדבר על מסות וריחוף, וכך מתבסס העיצוב על מעטפת לוחות עץ אורן מרחפות, המחפות את המבנה מבחוץ. אותו עץ עוטף גם את קירות הפנים ומחלק את החלל לאזורים שונים, כשבין הלוחות מבצבצת צמחייה טבעית ירוקה ורעננה, הנראית כאילו פלשה מהפארק לתוך המקום.
 
צמחייה טבעית מבצבצת מבין הלוחות
 
 
 
התקרה, בדומה לתקרת המבנה, מנותקת בחלקה מהקירות, ואור נסתר שוטף את קירות העץ ויוצר תחושה קלילה וחמימה. הבר חוצה את החלל ומפריד בין אזור התפעול ההומה ובין אזור הישיבה הרגוע יותר. ריצוף אבן טבעית בשני גדלים משווה למקום תחושה של ריצוף חוץ. טיח מינרלי בצבע טרקוטה חמים, בדומה לקפה בחולון, עוטף את קירות המקום ומבצבץ מבעד לנגרות.
 
ריצוף אבן טבעית וטיח בצבע טרקוטה
 
 
גופי תאורה בצורת בוקה פרחים פורח מעטרים את החלל, ורשת ברזל שבה כלואים עציצים מרחפים מחלקת את אזור הישיבה. בחוץ הוסבו תופי כבלים ענקיים לשולחנות אוכל עגולים.
 
עציצים מרחפים בחלל
 
שולחנות עגולים ממוחזרים מתופי כבלים. צילום: לימור קלר
 
 
ספריית מדפים מספקת ספרי ילדים ומבוגרים לקריאה במקום, וגם אירועי תרבות והעשרה לקהילה מתקיימים בבית הקפה, בדגש על שעות סיפור לילדים.
 
מדפי ספרים וכלים בחלל בית הקפה
 
 
מניפת הצבעים שנבחרה למקום היא מניפה חמימה של טרקוטה, כתומים, חומים, צהובים-חרדליים, ירוקים וטורקיז - בגוונים רוויים וחזקים, המעניקים למקום מראה דומיננטי וחם. השירותים מעוטרים בטפט פרחוני ושמח, הם ידידותיים לילדים ומציעים כיור המותאם לגובהם של הקטנטנים, כאשר גם לחבריהם ההולכים על ארבע מחכה קערה עם מים צוננים.
 
גוונים רוויים וחזקים למראה דומיננטי וחם. צילום: לימור קלר
 
טפט פרחוני בשירותים ידידותיים לילדים ולהולכים על ארבע
 
 

עוד עיצוב לילדים: