פורום אדריכלות בניהול יוליאנה ריסקוף
פורום עיצוב פנים בניהול קרן רוזנר
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום חלונות בהנהלת חברת קליל
פורום מיזוג אוויר בניהול בר מערכות

שמעון פרס: הנשיא שחלם להיות אדריכל

הגעגועים לנשיא לשעבר העלו בזכרוננו את אותו ריאיון שערכנו עימו לפני כשנה וחצי, בו חשף פרס ז"ל את הקשר האישי שלו לאדריכלות ועיצוב, גילה מה היה משנה בתכנון העירוני הישראלי והציג סיור מרתק במרכז פרס לשלום. בואו לצפות ולהיזכר באיש המיוחד הזה

מאת: מערכת אתר בניין ודיור

צילום: איקו פרנקו

 

"תמיד חלמתי להיות משורר או אדריכל. לא יצא לי להיות לא זה ולא זה", התוודה שמעון פרס ז"ל בפנינו לפני כשנה וחצי, רגע לפני שהוענק לו אות הוקרה במסגרת פרויקט "55 המבטיחים" על פועלו לקידום יזמות צעירה בתחום. באותו ראיון חגיגי שקיימנו עם הנשיא התשיעי בלשכתו שבמרכז פרס לשלום, התגלה קשר חזק ואמיתי של פרס לעולם האדריכלות והעיצוב ובו נגיעה של ממש אל התחום. 

 

"אני טוען שאם כבר בונים, אז לעשות את זה כמו שצריך", התייחס אז פרס לעיצוב הישראלי, "בארץ הכל מתקדם מאוד מהר ובונים מבנים תוך התייחסות רק לשמונים אחוזים מהסך הכולל. חסרים לנו אותם עשרים אחוזים נותרים שהופכים את הבניין לבעל השראה ושהופכים אותו להצהרה בפני עצמו". את אותה אג'נדה אישית שלו מספר פרס שניסה לממש דווקא בתכנון של המבנה שקרוי על שמו ונועד להיות חממה ליזמות צעירה, גם כזו שבתחום האדריכלות והעיצוב. בשיחה מעמיקה עמו, התברר שפרס היה שותף גם לתכנון הקמת המרכז, כפי שהיה שותף בעשייה ובפעילות. הוא היה מגיע בכל יום למשרדו שנמצא בקומה השלישית של המרכז, משרד אותו תכנן ועיצב במו ידיו, ומארח קבוצות ואישים מהארץ והעולם. 

 

צפו בראיון המלא עם שמעון פרס ובסיור המודרך שערך לנו במרכז:

 

 

 

כששאלנו את פרס איזו עיר בישראל היה משנה, הוא ענה שהיה מתמקד דווקא בנגב, במצפה רמון. "מדובר באחד המקומות היפים ביותר בארץ והחלום שלי הוא למצוא שלושים אדריכלים בעלי שם עולמי שיבנו וילות במצפה רמון ויצרו בעיר מעין תערוכה קבועה ומתמדת של ארכיטקטורה מרשימה", ענה פרס. ממצפה רמון הוא המשיך וסיפר שמכל הערים בעולם בהן ביקר, הוא התחבר מבחינה אדריכלית דווקא לפריז, והבהיר שאת אותה אג'נדה של הצרפתים ניסה גם הוא לשמר - מבנים קונספטואליים ובעלי משמעות. וזה בדיוק מה שניסה לעשות במרכז פרס לשלום.

 


פרס במרפסת הבניין

 

בתכנון המבנה המרשים, שתוכנן קונספטואלית על ידי מסימיליאנו פוקסס ונבנה בישראל על ידי יואב מסר, ניסה פרס לשלב כמה שיותר אמצעים סמליים שמחברים בין יפו ותל אביב, בין ערבים ליהודים ובין רוח ותיקה לצעירה. מהלשכה האישית שלו הוביל אותנו פרס במסדרונות המבנה, דרך האודיטוריום המרשים ועד לחדר האהוב עליו - הספרייה. "אין ספרייה יפה כזו בכל העולם", הוא הדגיש בזמן הסיור, "זה פשוט בניין יפהפה בעיניי ואם לומר את האמת, לא תיארתי לעצמי שזה יצא כל כך יפה". 

 

 

הספרייה הייתה החלל האהוב על פרס במרכז

 


חדווה אלמוז, עורכת מגזין בניין ודיור, ומתן אברמוביץ', עורך אתר בניין ודיור לשעבר, בסיור עם פרס במרכז

 

 

במסגרת פרויקט "55 המבטיחים" של בניין ודיור זכה שמעון פרס באות הוקרה על פועלו לקידום יזמות צעירה בתחום האדריכלות ועל כינון מבנה ארכיטקטוני בעל שם עולמי. מי עוד זכה באותות ובפרסים במסגרת פרויקט המבטיחים לשנת 2015? לרשימה המלאה לחצו כאן >>


 • 2.
  שמעון פרס ז"ל
  רינת | (10/05/2016)    
  היה איש מעניין ומרתק יהי זכרו ברוך.
 • 1.
  פוקסס היה מתכנן הבנין
  דידי | (10/05/2016)    
  פוקסס תכנן את הבנין והיתה אדריכלית שעובדת אצלו לפיקוח צמוד על הבניה. יואב מסר עשה את הרישוי הישראלי. - בטוחה שיש לו דברים מענינים שתכנן. מרכז פרס לשלום איננו אחד מהם.