פורום אדריכלות בהנהלת האדריכלית רקפת קידר
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום צביעת הבית בהנהלת בנג'מין מור
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור

ריק שהוא מלא

הוא נטול התחכמויות, אין בו "רעש" עיצובי, בית מלא יוקרה מינימליסטית, ניקיון, ארגון וסדר צורני

מאת: אפרת בראשי, מגזין בניין ודיור

צילום: עמית גרון

05/06/2010
אדריכלית: ורד בלטמן כהן, סטיילינג לבית: מאירה סיטון, שטח: 140 מ"ר

"Less is more", משפטו המפורסם של האדריכל לוודוויג מיס ואן דר רוהה (ממייסדי סגנון הבאוהאוס ומנהל בי"ס). מגדיר במדויק את ביתו של רווק תל אביבי, הממוקם בנווה צדק - שכונה תל אביבית עתיקה, שעברה תהפוכות, וכיום היא אזור מגורים פופולארי ותוסס, ועם זאת שקט ורגוע. את הבית תכננה ורד בלטמן כהן, על "הלבשתו" אמונה הסטייליסטית מאירה סיטון, ושיתוף הפעולה בין שתיהן יצר מראה פשוט ויוקרתי.

רוב הבנייה הישנה באזור נעשתה באבן כורכר. רכות הכורכר אילצה את ורד ליצור "מעטפת" לבית, כשהיא מנצלת כל הזדמנות להשאיר פתחים לחדירת קרני השמש. את מתחם הבית מקדם חיפוי דק, ובחזיתו חלונות פרופיל בלגי. רצפת הבית עשויה בטון, והכניסה אליו היא דלת זכוכית.

האור שחודר דרך חלונות פרופיל בלגי וחלונות סקיילייט, מקנה איכויות נוספות, והוא מרכיב חיוני בתכנון המינימליסטי


במעבר לחדר העבודה יש שירותים, שנסגרים בדלת הזזה לתוך "כיס" בקיר. כשהדלת סגורה, לא ברור אם זו נישה, קיר מעוצב, או אכן פתח, שמאחוריו חלל. על מנת לחסוך מקום ועומס השתמשה ורד בתחכום זה גם בחדר השינה והרחצה.
חדר העבודה משולל פרטים מיותרים ועיטורי מסיחי דעת. העיצוב בו מתבטא פחות בריהוט ובעיקר באדריכלות - משחק של קירות, העשויים מחומרים שונים: החזיתי, קיר לבנים חשוף, שממשיך החוצה לחצר. הקיר החיצוני עשוי דלת זכוכית, ודרכה יציאה נוספת מהבית. בקיר ממול פינת עבודה עשויה עץ צבוע לבן, שבוצעה על ידי הנגר ניר אגמי, האחראי על כל עבודות הנגרות בבית. נקודת הצבע היחידה בחלל זה היא כרית אדומה, המונחת על כיסא Tulip chair. חדר העבודה שונה משאר החללים באופיו הכללי, אך משדר אותה תחושה מינימליסטית.

נישות פונקציונאליות, תאורה שקועה ודלתות הזזה, תכנון המנצל את המרחב, ויוצר גישה נוחה לאביזרים ופתרונות אחסון יעילים

הסלון והמטבח הם חלל אחד ארוך, כ-20 מ' אורכו ו-4.5 מ' רוחבו. צורתו פשוטה, טהורה וגיאומטרית. קרני האור, שחודרות  אליו מכיוונים שונים, מוסיפות לאיכותו האסתטית.

ורד השכילה לנצל את החלל בצורה מקסימלית, עיצובית ומתוחכמת, שיוצרת אשליית מרחב. לקיר, שמתחיל בסלון ומסתיים במטבח, הוסיפה דופן חדשה בעלת עומק, על מנת שתכיל נישות שימושיות: בסלון, קמין ליבה בעל צוהר מלבני, נישה אחרת מכילה את מסך טלוויזיה, בהמשך הקיר ספריה, ובמטבח הוא משמש לארונות אחסון, המתמזגים עם החלל כולו. "להקטין במטרה להרחיב", כך הסבירה תכנון זה ללקוח.

הריהוט המועט בבית הוא ריהוט מעצבים משנות ה-50. הוא נבחר בקפידה על ידי מאירה הסטייליסטית, שיצרה חיבור מעניין לשכונה הישנה. בסלון, כורסא מלאת יוקרה במראה וינטאג' והדום לנוחות מרבית. לצידה, מערכת ישיבה תלת מושבית, שצבעה מוקה ניטרלי, שזלונג ושולחן נשך, הממשיך אותו. ההבדלה בין חלל הסלון למטבח מוגדרת באמצעות גובה תקרות שונה. תקרת הסלון נמשכת עד לנקודה הגבוהה בבית, כ- 6 מ', ומעניקה לחלל מראה תלת ממדי. חלל זה מקבל כמות אדירה של אור טבעי דרך קירות מסך זכוכית, וחלון סקיילייט.
גובה התקרה במטבח כ- 4 מ'. לתאורה הטבעית חוברים ספוטים וצבע קירות בגוון חיטה בהיר, שמבליט את איכויות האור. בחלל זה, שולחן וספסל עשויים עץ וכיסא שחור מפיברגלס. הכיסא מרכך קמעה את גושיות העץ ונוקשות הקווים הישרים. מעל תלויה מנורה בעיצובו של פיליפ סטארק, המותאמת לצבעוניות השולחן ולמסגרת חלונות המטבח. 

הימנעות מפריטים מיותרים, יוצרת ניקיון עיצובי מתוחכם, מבליטה את אדריכלות הבית, אך לא מקפחת את הריהוט שבו

המדרגות, שמובילות לחללים הפרטיים ולמרפסת, עשויות עץ ומעקה ברזל. רצפת הקומה משתנה מהאזור הציבורי (בטון) לאזור האינטימי (פרקט אלון בהיר). הקומה בנויה כמסדרון פתוח ואוורירי, ממנו ניתן להשקיף לעבר הסלון שמתחת. בקצהו חדר שינה. תקרתו משופעת עם חלונות קוקייה במנגנון פתיחה חשמלי. שינויי האור, שחודר דרכם יוצר שינויים בחלל. ארון הבגדים שקוע בתוך נישה בקיר, וגם כאן, חוסך מקום ומרחיב את האזור. בחדר רחצה מקלחת דלתות זכוכית ורצפת קורות עץ, המונעות החלקה. המראה, הכיור וארון השירות שתחתיו, מעוצבים כיחידה עצמאית (Freestanding), העומדת לפני קיר זכוכית. הקיר מואר על ידי קרני השמש, שחודרות דרך חלון סקיילייט.
היציאה למרפסת מעוטרת בכיסא של המעצבHans Brattrud , רצועות עץ למינציה מכופפות על רגל כרום מצופה מתכת. עיצובו של הכיסא מתאים לרצפת המרפסת, שמחופה דק. המרפסת כ-30 מ"ר של נירוונה, שקט  ומרגוע. בין ירק העצים וגגות הרעפים האדומים יש גם טעימה מנוף עירוני - מגדל דירות תל אביבי המיתמר מעלה. 


  • 1.
    מהמם!! איזה רוגע, טבעי ויפה.(ללא טקסט)
    מאיה | (12/04/2011)