פורום אדריכלות בניהול יוליאנה ריסקוף
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור
פורום מיזוג אוויר בניהול בר מערכות

קשה עם לב רך: שימושים מגוונים לברזל

תתפלאו, אבל דווקא הברזל, שנחשב לחומר חזק ודומיננטי, הופך להיות אלגנטי ומינימליסטי כשהוא נכנס אלינו הביתה. הפרדוקס של חומר הגלם שאי אפשר להתעלם מקיומו

13/06/2018
מאת: שירלי כץ

 

גרם מדרגות מרחף מברזל, דומיננטי ואלגנטי. צילום: Nick Rochowski. מתוך אתר DEZEEN

 

 

תערובות של ברזל עם מתכות מסוימות מייצרות חוזקות וגמישויות משתנות, אשר בזכותן הוא נחשב לאחד מחומרי הגלם החשובים ביותר בבנייה. היכולת שלו לעמוד בעומסים כבדים, מצד אחד, ולהתגמש מצד שני, מייצרת שימושיות רבה ומגוון רחב של פתרונות בהנדסה, בבינוי ובעיצוב.

 

 

עוד עיצובים עם ברזל:

שקוף שזה יפה: ברזל, בטון וקירות זכוכית לא יסתירו אוסף אמנות מרהיב

פותחים דלת לתעשייה: היוצר שמלפף חוטי ברזל כאמנות

 

 

אנחנו רואים אותו סביבנו בכל מקום - ברמזורים, בשלטי חוצות, בגופי תאורה, בעמודי חשמל, בגדרות, בשערים, בחלונות, בכלי הבית ובסירים (גם אלומיניום ונירוסטה הם סוגים של ברזל). הוא מקיף אותנו מכל הכיוונים, בלי שנחשוב עליו, אבל כשהוא נכנס אלינו הביתה, כבר אי אפשר להתעלם ממנו – הוא מכתיב שפה, צבע, משדר עוצמה ובעל נוכחות מרשימה ודומיננטית בכל חלל. יחד עם זאת הפרדוקס הוא שלצד הדומיננטיות שלו הוא דווקא מייצר תחושה של מינימליזם אלגנטי ביותר.

 

שילובים של ברזל בחדר רחצה, חומר קשוח שמייצר נעימות. צילום: Smith Hanes. מתוך אתר Apartment therapy

 

 

דלת, השער של הבית


הברזל כבר מזמן הפך להיות החומר הדומיננטי עבור דלתות הכניסה שלנו, אבל אם פעם דלת הייתה מסתפקת בלהיות חזקה ובלתי ניתנת לפריצה, היום אנחנו מצפים ממנה שתהיה גם יפה. בעקבות הדרישה הזו הדלת הפכה להיות פריט עיצובי בעל חשיבות משמעותית ביותר בבית שלנו – הדלתות המשמשות כשער הכניסה הפכו להיות הרבה יותר גדולות והרבה יותר יפות.

 

דלת כניסה ענקית מברזל שחור מוברש, ומדפים מינימליסטיים מברזל צבוע בלבן. צילום: Alice Camandona. מתוך אתר DEZEEN

 

 

לא רק שחור


לפני שאתם פוסלים את הברזל, תחשבו בצבע. זה נכון שהשימוש הנפוץ ביותר בברזל בעיצוב הפנים הוא בצבע שחור, אבל החומר הזה יודע לקבל בצורה מעניינת עיבודים וסגנונות צביעה שונים, כך שזאת בהחלט יכולה להיות דרך מיוחדת להכניס קצת צבע הביתה.

 


אוסף כיסאות ברזל צבעוני ואקלקטי. צילום: FRAN PARENTE. מתוך אתר casavogue.globo

 

 

גם הספרייה המעניינת הזו נוצרה כתוצאה מעיבוד ייחודי של קורות הברזל, שקיבלו מראה מכוון של התיישנות וקילוף, שמוסיף להן הרבה אופי.

 


צילום: FRAN PARENTE. מתוך אתר casavogue.globo

 

 

קורטן, הכוכב הוותיק


אם כבר חלודה אז לכו עם זה עד הסוף. אחד מהכוכבים של השנים האחרונות הוא הקורטן – מדובר בברזל שעובר תהליך של חמצון, שמייצר עליו שכבת חלודה. כתוצאה מתהליך זה הברזל מוגן מפני קורוזיה, אבל ממשיך להיות חומר "חי", וצבעו החלוד יכול להשתנות עם הזמן. זה היופי שלו, ומשתמשים בו עבור חוץ ופנים כאחד – חיפויים עבור בתים שלמים, שערים, דלתות, קירות פנים, מדרגות, רהיטים, גופי תאורה ועוד. 

 

חיפוי קורטן, מראה ייחודי של חלודה שמשתנה עם הזמן. צילום: Chuck Choi. מתוך אתר DEZEEN

 

 

פליז, השחקן החדש


השחקן החדש הוא הפליז, מתכת מוזהבת (בגווני האדום עד הצהוב), שנמצאת כאן כבר הרבה זמן בעיצובי פרזולים למיניהם. כעת היא מתחילה לקבל מעמד של שחקן מרכזי. מטבחי Valcucina מיישמים אותה על גבי דלתות וחזיתות העשויות ממתכת פליז מוברשת אשר מאירה את החלל ומוסיפה לו טאץ' מוזהב אלגנטי ומוקפד.  

 

מטבחי Valcucina, דלתות מפליז מוברש. צילום: יח"צ

 

 

ולידע כללי


עוד הוכחה לכך שמדובר באמת בחומר קשה, שיודע גם להתרכך (נא לא להתבלבל, עדיין מצריך טמפרטורה של מינימום 700 מעלות צלזיוס): מומחים טוענים, כי אם מגדלי התאומים היו בנויים מבטון ולא מפלדה, הם לא היו קורסים. לטענתם, המגדלים לא התמוטטו מפגיעה ישירה של המטוסים, אלא בשל החום הגבוה ששרר בבניינים כתוצאה מהתפוצצות מכלי הדלק של המטוסים. הדלק נזל לתוך הבניין ויצר עמוד אש בתוך המבנה. קורות הפלדה בקומות התחתונות נמסו וקרסו ובעקבותיהן קרס המבנה כולו. בכל מקרה, אתם יכולים להיות רגועים - בישראל רוב הבניינים הגבוהים עשויים מבטון העמיד בפני אש.