פורום אדריכלות בהנהלת האדריכלית רקפת קידר
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום צביעת הבית בהנהלת בנג'מין מור
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור

מבית רכבת ישן לפינוק בקופנגן

בית "רכבת" ישן נהרס ונבנה מחדש בצורה מיוחדת: החללים הציבורים למעלה והחללים הפרטיים למטה, עם לייט מוטיב של ברזל שחור, תקרות גבוהות ומשופעות והרבה עץ טבעי ואור

מאת: מערכת אתר בניין ודיור

04/11/2018
צילום: ליאור טייטלר

קורות עץ טבעי המדגישים את התקרה הגבוהה והמשופעת


הדיירים:
זוג
המקום: רמת אביב
עיצוב פנים ואדריכלות: מיטל שחר


בעלי הבית, בשנות החמישים לחייהם, רצו לבנות את הבית בו יבלו את שנות זקנתם. המטרה הייתה לייצר בית בהשראת מלונות הבוטיק האהובים עליהם מהחופשות הרבות שהם מבלים בתאילנד, תוך שמירה על האווירה הביתית והחמימות שמאפיינת את הזוג. 


מדובר ב'בית שיכון' רכבת ישן שיועד להפוך בית יוקרה מודרני. לצורך כך בוצעו הריסת המבנה הקיים, ניסור וניתוק של היחידה האמצעית בבניין הרכבת, וחפירת מרתף - עבודה עדינה ומדויקת תוך שמירה על המבנים הסמוכים. הרצון היה לרכז את מורכבויות הבניה תחת יד מכוונת אחת, שרואה לאורך כל הפרויקט את התמונה כולה. 


התפיסה התכנונית היתה למקם את החללים הציבוריים בחלק העליון של הבית, ליהנות בחלק זה מגג הרעפים משפוע ולהפוך את מרפסת הגג לחלק אינטגרלי מהבית, וכחלק מהקונספט לייצר בריכת שחיה במרפסת הגג. הרעיון היה מהפכני מבחינת בעלי הבית, אך הבחירה ללכת עם הקו הזה הובילה לשאלות בעניין הכניסה לבית, עיצוב מבואת הכניסה בקומת החדרים וכיצד לייצר עליה טבעית לחלל המחייה והאירוח המרכזי של הבית, בקומה העליונה. 
 


 

ספריית מתכת - המעצב אילן מלכא


הקומה תוכננה כחלל אחד פתוח, כאשר המדרגות מגיעות למרכז הרכס של גג  תקרת העץ. חלוקה בין המטבח מימין לחלל האירוח משמאל למדרגות יוצרת אף היא היררכיה בתנועתיות בבית. המטבח משמאל למדרגות נמצאת פינת האוכל וממנה בהמשך ישיר סלון האירוח. מכל הקומה נשקף דרך ויטרינת הברזל הבלגי,  הנוף של המרפסת מחופת הדק עץ, הבריכה והצמחייה שמאחורי הבניין.
 


תכנון וביצוע מטבח - RL מטבחים


מתאר שחור קונטרסטי החוזר בארונות מטבח ובבחירת מעקות

 


גוף תאורה מרחף מדגיש את הגובה והשיפוע של תקרת העץ

וילונות אטומים שמאפשרים לאור לחדור ולייצר שקיפות


הלייט מוטיב של ברזל שחור כבר מדלת הכניסה, גוון שחור מתכתי חם, הוא חזק ובולט לעין. הצבע השחור בא לידי ביטוי באלמנטים השונים של הבניה: בחלונות הברזל הבלגיים, בפתחי המיזוג השחורים ובגרם המדרגות והמעקה במעבר בין המפלסים, ובשימוש בפורנירים שחורים כחלק מהריהוט הקבוע. אותו קו עיצובי נמצא באלמנטי התאורה ובספריית המתכת העצומה.
 


דלת כניסה - חברת "וריאציה"


שימוש רב בעץ סייע לתחושת החמימות, תקרת הבית עשויה מעץ חשוף עם קורות בולטות כאשר הקורות צבועות בגוון עץ חזק בעוד תקרת העץ צבועה בלבן ווש (WASH). בתקרה תומכת לאורך הקיר קורת עץ שעליה הותקנו אלמנטים של תאורה מלמטה למעלה. קמין הותקן בדלפק בר מעץ, ובמרפסת הגג קיים דק עץ איפאה רחב ידיים שמותקן עם חיבורים סמויים, ממנו עולות מדרגות עץ לבריכה, שגם היא מוקפת מעץ מדרך שהותקן עם הדק.
 


 


דק - פלוק ווד
 


 


 

מבואת הכניסה לבית, בדומה למבואת כניסה למלון בוטיק, פתוחה ומשמשת צומת בין חלקי הבית השונים. במבואה ספרית המתכת המרשימה כשלמרגלותיה פינת ישיבה וקריאה עם כורסאות במראה עתיק לצד שולחן סלון קטן ומטבחון מלונאי ,לצד הכניסה לחדר השינה. וילונות לאווירה הותאמו בכל הבית.


משמאל לחלל המבואה מצויים, מאחורי דלת סמויה, שרותי האורחים ולידם הכניסה המרשימה לחדר השינה, בעלת הדלת הכפולה. חדר השינה גדול ומרווח מאד, עם חלון הפונה  לגינה ירוקה בצדו האחורי של הבית. תחת החלון הגדול נבנה ספסל בטון בחיפוי אבן. המיטה בגוון אבן מולה קמין גז בנוי וטלוויזיה. ארון הבגדים פתוח ומסודר באופן מופתי, כולל את מיטב הגדג'טים לנעלים, תיקים, מגהץ ומראה מרכזית גדולה.  מצדו השני של הקמין, שוב מאחורי דלת סמויה, נמצא חדר הרחצה ובו ג'קוזי עגול ענק בקוטר של 1.8 מטרים, ספסל בנוי במקלחון. קירות כל חדרי הרחצה מצופים באריחים בגובה 3 מ' לקבלת מראה של קיר אחיד במרקם אבן עדין.
 


קווים נקיים בחלון מדגישים את הנוך המשתקף. מיטה - אליתה ליבינג


ארונות: אידיאל, וילונות וקמין - לילי קליאן


כל הכלים הסניטרים, אריחים וחיפויים - ויה ארקדיה

 


רשימת ספקים חלקית:

כל הכלים הסניטרים, אריחים וחיפויים: ויה ארקדיה

קבלנים  - גיא אליהו וליאור פרומר מחברת 'גיא-לי'

ארון בגדים - חברת אידאל

אמנות:

צדוק בן דוד -בין שמים לארץ 

אמיר שפט -החבל-

אדם יקוטיאלי ( know hope)

אלדר פרבר -עגבניה 

נועה יקוטאלי -צונמי

שרון פוליאקין -הגשם 

שוש קרמוש -זרים 14 

קרן שפילשר -אולטרסאונד 

סיגלית לנדאו -Floating

נטעלי שלוסר -אקווריום 

מנשה קדישמן -ללא שם 

ירמי פינקוס -אורנה ואלה 

יאיר גרבוז -ללא כותרת 

טמיר ליכטמברג -קאנו 

אורית חביב -ללא כותרת 

טלי נבון-ילדות משחקות  


 • 16.
  בית רכבת
  קלייר | (12/05/2018)    
  עיצוב מדהים. עשיר מעניין צבעוני. אני רק תוהה האם באמת זה היה בית רכבת. ואגב, ככה כותבים קופנהגן.
 • 15.
  בית רכבת(ללא טקסט)
  קלייר | (12/05/2018)    
 • 14.
  כהרגלנו הישראלים, משאירים את המרחבים לחללים שאותם נציג לאחרים וחדר- שינה לעצמנו- נסתפק במה שנשאר....
 • 13.
  עיצוב ווילונות לבתי / דירות יוקרה
  מעצב ווילונות | (11/14/2018)    
  ווילונות בטון בהיר ונעים, לפרטיות, מניעת שמש ישירה וצל. עבודה מושלמת! www.eligo.co.il
 • 12.
  את הדיור המוגן. בינתיים בגיל 50, 60 וגם 70 עוד אפשר לעלות במדרגות.
 • 11.
  תיכנון בית לגיל המבוגר ?
  תמר | (11/13/2018)    
  דירה יפיפיה מיוחדת המעוצבת בטוב טעם עם הרבה רוח צעירה . אבל , הכנה לגיל המבוגר? טיפוס יום יום לקומת חלל הפעילות הציבורית ? אמבטיה גדולה בחדר השינה ? אילו טעויות קרדניליות עתי של בעלי הבית ושל המעצב . נכחתי כבר בתהליך והתוצאות העתידיות .
 • 10.
  נו באמת, קצת מצחיק לתכנן ולבנות בית ולצפות שישמש גם "לימי הזיקנה"... מלא מדרגות????? מלא מפלסים???? הלו, תחשבו רגע??
 • 9.
  ברכות למבצעים הלכ למעשה
  עליזה | (11/12/2018)    
  כל הכבוד לעדי וולק מרמת הכובש שנטל חלק בביצוע הפרוייקט עבודה מדוייקת ומקצועית שאפו
 • 8.
  ברכות גם לעובדים בשטח ולמבצעים הלכה למעשה גם להם מ
  לקוחה של עדי וולק, מבצע חלק נכבד מהפרוייקטנ | (11/12/2018)    
  כל הכבוד לוולך עדי מרמת הכובש על הביצוע המרשים והמקצועי
 • 7.
  אם הייתי נותנת ביקורת לפי הטקסט הייתי קוטלת את הפרוייקט. מזל שאני קודם מסתכלת על התמונות מחליטה דעתי ורק אז קוראת. רק מהסתכלות על התמונות הבית מאוד ישראלי חביב ופונקציונלי ברובו. נראה ממש כמו הגשמת חלום . חסרים בכתבה תוכנית , מחיר, מספר חדרים, גודל , משך הזמן. נראה שהבית חשוך בגלל העצים מסביב ואולי היה צורך בעוד חלונות או סקיילייט, נראה שבקומה התחתונה אין כניסה מסודרת וצריך לעלות עם מעילים תיקים ונעליים למעלה. אין חדר אורחים? אי אפשר היה לעשות ספריה שיכולה לשנות יעוד לאירוח? יש בכל הבית לפי התמונות רק חדר שינה אחד. חדר האמבטיה פשוט סתמי . יש תקרה גבוהה אבל מלבד המנורות שום אלמנט לא מתייחס לגובה והמטבח נראה נמוך ודחוס. הייתי ממקמת אותו על הקיר הגבוה יותר (לצד פינת האוכל) ועושה משהו גבוה ומכובד יותר. ונעבור לטקסט....פינוק בקופנגן? לא ראיתי אלמנטים תאילנדים לא בפנים ולא בחוץ. עיצוב תאילנדי הוא ממש קל. עץ כהה מבריק בציפוי לכה, זהב ופרחים, פסלונים, בדים רקומים במשורה, חדר אמבטיה שנראה כמו ספא, בריכה חיצונית עם הרבה נרות וערסלים וכמובן חובה צל נאה (וצביעת האיפאה כמו שצריך). אני לא אצטט עוד חלקים המטקסט שלא מגובים במציאות אבל אומר שהם עושים שירות רע כי כגודל הצפיות...
 • 6.
  מאוד יפה
  קרן ע. | (11/11/2018)    
  מרווח, נוח, סגנון מאופק, אהבתי מאוד. רק שאלה אחת - אם זה הבית, כמו שכתוב, שבו הם רוצים להזדקן, מדוע אין מעלית או הכנה לפתרון אחר אם לא יוכלו לעלות עוד במדרגות?
 • 5.
  מבית רכבת..."
  יעל | (11/11/2018)    
  מ ה מ ם!!!! תכנון מעולה,שילוב צבעים אלגנטי ונעים לעין תהנו!
 • 4.
  זוג מבוגר
  יעל | (11/11/2018)    
  זוג בשנות החמישים הוא זוג מבוגר? אם כך זוג בשנות השישים או השבעים הוא זקן ממש... אפשר פשוט לרשום זוג בשנות החמישים מבלי לקטלג . מעבר לכך - שיהנו בביתם החדש
 • 3.
  הבעלים כנראה בעלי כיסים עמוקים, הצליחו לקלוע לרף "מלון יוקרה".המרפסת מקסימה במיוחד. הלובי נראה כצת שטח מבוזבז.מקווה שכאשר יתחילו לגור ב"נכס" הוא ירגיש יותר בייתי.
 • 2.
  סטיילינג מטופש במיוחד
  אדריכליות | (11/11/2018)    
  4 בקבוקי אלכוהול עומדים על האח המזוייף בסלון נותנים הרגשה של דירת סטודנטים. כמה לימונים מפוזרים ושלוש צנצנות על שולחן האוכל - זה וואו! ואגרטל עם הפרחים שתקוע ככה באמצע הפריים על סלפק האוכל... לא חראם ? נכון שהבית משעמם וצחיחי, אבל הלימונים לא יצילו אותו מזה. מבנה הבריכה במרפסת - כבד ומעיק. בטוח שהשכנים לא שמחים לקבל את בני הבית על הראש שלהם. לטובה - ספרית המתכת ופינת הישיבה יפים מאד. גם החלון הנחמד שבחדר ההורים. מלבד אלו העיצוב סטנדרטי וחסר נשמה. אני תוהה - אם מדובר על בית לאנשים מבוגרים שחושבים קדימה - לא היה כדאי לבצע הכנה למעלית עתידית?
 • 1.
  מהמם! ומדוייק!
  מתיתיהו | (11/11/2018)    
  ואני בדרך כלל מהקוטלים החזקים פה. רק שני דברים: התמונות המסודרות בחדר השינה יוצרות עומס ומבטלות זו את זו. חבל, אני בטוח שכל אחת מקסימה. וגם קצת קשה לי להבין איך מרכז הבית למעלה, זה פשוט קשה כל היום לרדת ולעלות במיוחד לזוג מבוגרים.