פורום אדריכלות בהנהלת האדריכלית רקפת קידר
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום צביעת הבית בהנהלת בנג'מין מור
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור

אחרי שנה: המבנים שמנציחים את אריק איינשטיין

אמנם חלפה רק שנה מאז מותו, אבל ישראל יודעת להנציח מהר במבנים ורחובות: כך נשמר זכרו של הזמר הכי ישראלי בשנה האחרונה

מאת: לימור קלר

23/11/2014

רק שנה עברה מאז הלך לעולמו אריק איינשטיין, אבל הגעגועים לזמר ולשחקן, שהחלו עוד בימים שבהם בחר לפרוש מהעין הציבורית, והרצון לשמר את מורשתו המוסיקלית, הביאו אנשים רבים להנציח את האיש, את שיריו ואת התרבות שאותה ייצג. מפעל המורשת שלו לאחר לכתו כולל מארזי מוסיקה, תוכניות טלוויזיה, ספרים, סיורים, הרצאות ויוזמות של אנשים פרטיים שהוקירו והעריצו את גיבור התרבות המקומי, אבל גם אתרים ומבנים ארכיטקטוניים שמנציחים את שמו וזכרו. הצצנו לכמה מקומות ברחבי הארץ שמבקשים לשמור פיסת זיכרון ועשו את זה מהר מכולם:

 

אור יהודה: כיכר ותיקה ורחוב חדש

אדריכלות: אגף ההנדסה העירוני
 
כיכר על שמו של איינשטיין קיימת בשכונת נווה רבין בעיר עוד מ-2012, לאחר שראש העיר דוד יוסף פנה לסימה אליהו, בת זוגו של איינשטיין, וקיבל הסכמה להנציח את שמו בעודו בחיים. מיד לאחר פטירתו הוחלט להסב גם את שמו של אחד הרחובות, יהודה קנדה, לרחוב אריק איינשטיין. המהלך, שאושר בישיבת מועצת העיר אך לא עבר את ועדת השמות וההנצחה כנדרש מנוהלי משרד הפנים, גרר אחריו ביקורת מצד האופוזיציה בעיר. בסופו של דבר אושרה היוזמה, וכיום מככב שמו של הזמר גם בכיכר וגם ברחוב.
 
 
צילום: אלי קובי
 
 
לוד: המתנ"ס בשכונת גני אביב

אדריכלות: עמוס בן פורת
 
באחת השכונות הגדולות של לוד, גני אביב, שופץ המתנ"ס המקומי והפך למתנ"ס על שמו של איינשטיין. קרוב ל-20 שנה פעל המתנ"ס השכונתי במבנים ארעיים ומיושנים אשר שימשו בעבר את משרדי המכירות של החברה שבנתה את השכונה. ב-2012 סיימה העירייה את המאזן השנתי שלה בעודף תקציב, וראש העיר יאיר רביבו החליט להרחיב את המבנה במימון עירוני ולקרוא למבנה המחודש על שמו של הזמר. במתנ"ס קיר מיוחד עם דיוקנו של איינשטיין ומילות השיר "עוף גוזל", שהוכן על ידי האמן הלודאי משה קלרר.
 
 
 
 
קרית ים: הפארק העירוני בחוף הים

אדריכלות: מתי הוד, בשיתוף אגף ההנדסה העירוני
 
את שמו של הפארק העירוני של קריית ים, פארק זבולון, הסבו לשמו של אריק אינשטיין זמן קצר לאחר מותו בעקבות יוזמה של ראש העיר וגם יצאו לשדרוג תכנוני של המתחם. הפארק, שהוקם בראשית שנות ה-90 על חוף ימה של קריית ים על פי תכנון של אגף ההנדסה בעיר, משמש לאירועי קיץ והופעות של אמנים. במרכזו פסל רב תכליתי בצורת לווייתן, שהפך עם השנים לאייקון של הקריה וזיכה את הפארק בכינויים כמו פארק הלווייתן או פארק הדולפין, אבל בשנה האחרונה עבר הפארק, ששטחו כ-12 דונמים, מתיחת פנים. במרכזו הוקמה רחבה להרקדות ואת הלווייתן יחליף ככל הנראה בית קפה. שמו של איינשטיין הונצח על גבי אמת המים שבכניסה לפארק וכן על אבן הנצחה הניצבת בכניסה לפארק ועליה חקוקות מילות שירו של איינשטיין "ארץ ישראל":  "בית לך בניתי שם בחול, ארץ ישראל, שרתי שיר יפה על ים כחול, ארץ ישראל".
 
צילום: רוני כרמלי
 
נתניה: מרכז קהילתי בשכונת עיר ימים

אדריכלות: צבי מוססקו
 
המרכז הקהילתי, שנחנך בספטמבר 2013, ממוקם בקריית האמנים בשכונה וכולל חדרי חוגים מרווחים, אולם אודיטוריום, קפיטריה, מחיצות אקוסטיות ניידות ושכלולים נוספים. בתכנון המבנה הובא בחשבון מיקומו בסמוך למבנים גבוהים יותר, תוך תכנון הגגות והציוד עליהם בצורה סמויה (חזית חמישית). לאחר מותו של אריק איינשטיין הוחלט לקרוא למבנה על שמו. שבוע בלבד לאחר מכן, כשנפטר הבדרן ספי ריבלין, הוחלט שמרכז קהילתי זהה בקריית השרון יישא את שמו של ריבלין. ההנצחה בשכונת עיר ימים מצטרפת להנצחה של שורת אמנים ישראלים, שכל הרחובות בה נקראו על שמותיהם, ביניהם: אהוד מנור, דודו דותן, בני ברמן, שושנה דמארי, שוש עטרי, משפחת מלבסקי, נתן יהונתן ועוזי חיטמן.
 
 צילום: רן אליהו
 
 
תל אביב: אולם הפועל

אדריכלות: גולדשמיט, ארדיטי, בן נעים אדריכלים
 
היכל הספורט החדש בדרייב אין תל אביב אמנם עדיין נמצא בשלבי הכנה אחרונים לקראת פתיחה רשמית בינואר 2015, וההחלטה על ההנצחה של איינשטיין בו עדיין לא התגבשה סופית אבל הכיוון די ברור לכולם. ההיכל, המתפרס על פני 6,600 מ"ר, ישמש גם כהיכל הבית של הפועל תל אביב בכדורסל ומיד לאחר פטירתו של איינשטיין הובילו אוהדי הפועל, הקבוצה שאותה אהד הזמר, יוזמה לקריאת האולם החדש של הקבוצה על שמו. לא כולם הסכימו עם הרעיון, והעירייה בינתיים מתעקשת שלא להחליט משום ש"לא דנים בהנצחה של אישיות בטרם עברו שנתיים מיום פטירתה". לצידו של ההיכל שטח פתוח של כ-10,000 מ"ר לחדרי הלבשה, חדר כושר, חדרי שופטים, חדר עיתונאים וחדר אירוח VIP. הוא מומן במלואו על ידי העירייה ומיועד לשמש לאירועי ספורט בינלאומיים, לפעילות של נבחרות ישראל ואגודות בענפי ספורט שונים וכן למופעי תרבות, הופעות וכנסים. יקרא על שמו? נחיה ונראה.
 
צילום: גיא יחיאלי
 
 
 
 
 
 

 


 • 3.
  לכרמלה
  אווה | (11/25/2014)    
  כאשר בנה של חברתי הטובה נפל, יעל גרמן, אז ראש עירית הרצליה (וגם אם שכולה) סירבה לבקשת המשפחה להנציח את זכר בנם באחד מהגנים בעיר. מאז ראש העיריה התחלף והנוכחי נאות לבקשת המשפחה. נסו שוב בעיריה, אולי יסכימו.
 • 2.
  הנצחה
  כרמלה מנור | (11/25/2014)    
  כמה יפה שדאגו להנציח את אריק אינשטיין בכל כך הרבה מקומות. כמה חבל שלא הצלחנו להנציח את בננו סרן אורי מנור ז"ל, שנהרג ב-1.3.1998 בתאונת אימונים של אף-15 על הר-עיבל. בעירית חיפה חשבו אז שהעיר תיראה עצובה אם יהיו בה הרבה הנצחות לנופלים (למעט מהנדסי העיר לדורותיהם ופעילי בחירות).
 • 1.
  הנצחה(ללא טקסט)
  כרמלה מנור | (11/25/2014)