פורום אדריכלות בהנהלת האדריכלית רקפת קידר
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום צביעת הבית בהנהלת בנג'מין מור
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור

הטור של חדווה: תחושה של החמצה

התערוכה השנתית לזכרה של מעצבת האופנה הישראלית פיני לייטרסדורף יצאה לדרך בנווה צדק. מה תרמה לייטרסדורף לחברה הישראלית ומה החמצנו כולנו?

מאת: חדווה אלמוז, עורכת מגזין בניין ודיור

17/08/2011
צילום: מאוסף המשפחה

במוצאי שבת, לילה קיצי חם עם משבי רוח נעימה מהחוף הקרוב לשכונת נווה צדק, הגיעו המוזמנים  לתערוכה "פיני לייטרסדורף", אותה יזמה אנדריאה (דושי) לייטרסדורף, נכדתה האהובה של מעצבת האופנה הישראלית. כמדי שנה, בארבע השנים האחרונות, מתקיימת התערוכה ב"מתחם דלאל" שבנווה צדק, בבעלות דושי,  כדי לציין את היווסדו והשנה גם לציון 25 שנה למותה של סבתה פיני (1906-1986).

מי שעדיין לא מכיר את המעצבת, פיני לייטרסדורף נולדה ב- 1906 בהונגריה ועלתה עם משפחתה מצ'כיה ב-1939 לישראל.לאורך השנים עיצבה לייטרסדורף תלבושות לתיאטרון הקאמרי וללהקת "ענבל". בשנת 1955 פגשה את רות דיין, פגישה גורלית שהולידה את  "משכית" - מיזם תרבות-מסחר יחיד במינו שהביא לשימוש את מיומנויותיהם של אומנים מהגרים מארצות המזרח. שיתוף הפעולה הפורה בין השתיים נמשך 15 שנים ובהן עיצבה לייטרסדורף עבור "משכית" פריטי לבוש אייקונים רבים, וביניהם "מעיל המדבר" הנודע.

 

פיני לייטרסדורף

בעולם, נחשבו עיצוביה של לייטרסדורף לאופנה עילית בעלת ייחוד יוצא דופן. הם הוצגו ונמכרו בחנויות האופנה היוקרתיות בניו-יורק ובפאריס והשתתפו דרך קבע בתצוגות האופנה הנחשבות של ארגון ה"בונדס". במהלך ארבעים שנות עבודה בארץ, יצרה פיני לייטרסדורף את מה שנחשב לפרק השיא של האופנה הישראלית עד היום.  כמו יוצרי תרבות מהגרים אחרים בני דורה, שהונעו על ידי דחף ליצור תרבות-מקור ישראלית, שאפה לייטרסדורף ליצור אופנת מקור עילית ישראלית, כזו שממזגת בין הגזרה המזרחית-מסורתית לגזרה המודרניסטית.

 

האופנה שיצרה הייתה באופן מוצהר מחומרי גלם מקומיים ומקורות ההשראה לעיצוביה היו נופי המדבר וגווניו, המכתש הגדול, מערות קומראן, הצמחייה הארצישראלית, מלבושי הבדואים, הפלסטינים והעולים החדשים. פיני לייטרסדורף אימצה טכניקות אריגה, רקמה ותפירה מסורתיות והתאימה את הבד והגזרה לאקלים המקומי. היא זיקקה צבעים ישראליים וניסחה זן ייחודי וחלוצי של אופנה ים תיכונית מודרנית. באמצעות השילוב בין אמנות לאופנה, הפכה פיני חזון חברתי, תרבותי ואידיאולוגי לאופנה ישראלית מקורית עם תג של זהות מקומית ובכך יצרה היסטוריה של אופנה ישראלית.

 


על הקמתה של "משכית" ופועלה של פיני לייטרסדורף כמעצבת אופנה ישראלית במסגרתה, הרחיבה את הדיבור באותו אירוע שנתי הגברת רות דיין. ממרום גילה (94) עמדה זקופה במרכז, כשכל הקהל מקשיב לדבריה במשך שעה ארוכה. קולה האיתן של דיין, סגנון דיבורה ההחלטי, תיאור המעשים שנעשו על ידה ושותפתה לפעילות ריתקו את קהל המאזינים. אבל בי התעוררה תחושה עזה של החמצה. החמצה על הפסד של יוזמה שירדה לטמיון בגלל ניהול כושל ומבט לטווח קצר.


 במקום לטפח סגנון ישראלי מובהק העדפנו לוותר על ייחודיות ובחרנו להיסחף אחרי צווי אופנה מחו"ל. לו רק היה נשמר לצד האופנה חובקת עולם אותה ניתן לראות בניו-יורק, פריז, איטליה ואפילו המזרח הרחוק, אותם עיצובים ייחודיים שהוצגו בתערוכה, שהזמן רק הטיב איתם, היה לנו הישראלים מקור לגאווה לאומית. הרעיון של ניצול תרבותיות שהגיעו לכור ההיתוך הלאומי שנקרא ישראל יכול היה להתפתח ולגרום לקרוב בין עדות ומקור יצירה משותפת שתעניק תוכן משתנה בהתאם לשינוי הצבע הדמוגרפי. דוגמא חיה למה שיכול היה להראות בנוף האופנה המקומית היו לא מעט תלבושות מסוגננות שעטו עליהם האורחים, לצד אופנה עכשווית נעה לה בחן נוסטלגי דושי לייטרסדורף עם שמלה שעוצבה עבורה במיוחד לערב זה על ידי חברתה, דורית בר אור. היא ללא ספק, בכוונה או במקרה, נתנה רמז חזותי למה יכול היה לקרות לו נשמר הקו הייחודי לאופנה ישראלית.

 

"פיני לייטרסדורף", וילה D, מתחם דלאל, רחוב כל ישראל חברים 5, נווה צדק תל אביב (צמוד למסעדת דלאל). הכניסה לתערוכה חופשית והיא מתקיימת מדי ערב בין השעות 19:00-23:00 עד ה- 20 באוגוסט.

 ביקרתם בתערוכה? ספרו לנו בתגובות