פורום אדריכלות בניהול יוליאנה ריסקוף
פורום עיצוב פנים בניהול קרן רוזנר
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום חלונות בהנהלת חברת קליל
פורום מיזוג אוויר בניהול בר מערכות

אולימפיאדת הבנייה הירוקה מתקרבת: מה מתכננת המשלחת הישראלית?

לראשונה משתתפת גם נבחרת ישראלית בתחרות העולמית "סולאר דקתלון". איך נראה המבנה הירוק שבנו במיוחד לקראת הארוע?

מאת: בר אילוטוביץ

23/04/2013
צילום: ליאור אביטן

אנחנו על המפה: תחרות ה"סולאר דקתלון", שנחשבת לאולימפיאדה העולמית של הבנייה הירוקה, תתקיים בקיץ הקרוב בסין ולראשונה מאז נוסדה התחרות לפני עשר שנים מתמודדת בה הפעם גם קבוצה ישראלית. בחודש אוגוסט 2013 יכריע צוות שופטים בינלאומי האם הישראלים מצטיינים בבנייה ירוקה ויבחן את האופן בו עיצבו חברי הקבוצה את החיים הירוקים העתידיים של כולנו. 

 

בתחרות מתמודדות 20 נבחרות של סטודנטים לעיצוב ואדריכלות מאוניברסיטאות שונות בעולם בהקמת מבנה מגורים ירוק שמבוסס על עקרונות תכנון אקלימיים ואדריכלות ברת קיימא ובקבוצה הישראלית עובדים כבר למעלה משנה וחצי על התכנון והבנייה של מרכיבי הבית השונים. המבנה הישראלי - אותו מתכננים סטודנטים מאוניברסיטת תל אביב, מכללת שנקר, המסלול האקדמי של המכללה למנהל והמרכז האקדמי ויצו חיפה בהנחיית אדריכלים יוסי קורי וחן שליטא – מיועד לזוג דיירים ובנוי בתוך 70 מ"ר שכוללים סלון, מטבח, חדר אמבטיה, חדר שינה וחלל חיצוני לאירוח ובילוי. 
 

המבנה עצמו עשוי קונסטרוקציית פלדה וחיפוי של לוחות פח עם שכבות בידוד מובנות, חיפוי הפח מאפשר תכונה נוספת וייחודית למבנה – ניתן למגנט על כל הקירות אלמנטים שונים החל מטלוויזיה, מדפים וגופי תאורה סולריים ובכך ליצור גמישות עיצובית והתאמה לשימושים רבים (הדמייה)
 

 כל החומרים המשולבים בעיצוב המבנה הם חומרים ממוחזרים או חומרים ידידותיים לסביבה. לחיפוי הרצפה נבחרו לוחות פייברצמנט העשויים מחומרים ממוחזרים, ריהוט הפנים עשוי מבמבוק שהוא חומר בעל יכולת התחדשות טבעית בקצב מהיר והגינות הוורטיקליות הממוקמות בחצר המבנה ומשמשות לגידול פירות, ירקות ועשבי תבלין עשויים משלטי חוצות ממוחזרים (הדמייה)
 
 
במבנה, שצריך להתאים את תפקודו לפי משטר הרוחות בסביבה, כיווני השמש, טמפרטורה שונה במהלך השנה וכמות משקעים, השקיעה הקבוצה הישראלית תכנון קפדני במיוחד בכל פרט ופרט. העמדת המבנה במגרש, יצירת צורניות שתאפשר ניצול של השמש באופן מקסימאלי ועובי הקירות לבידוד – כל אלה הם רק הקדמה לקריטריונים המרכזיים יותר בתחרות. 
 
 
אחד הקריטריונים העיקריים בתחרות הוא לנסות ולהגיע למצב מאוזן בו המבנה מייצר בדיוק את אותה כמות האנרגיה שהוא צורך, ודווקא כאן נמצאת הקבוצה הישראלית ביתרון על שאר המשלחות ומציגה מבנה שמייצר כמות גדולה יותר של אנרגיה מאשר זו שהוא צורך. תוסיפו לזה את הדרישה ליצור מבנה נוח, אסתטי ובעל טמפרטורה נעימה ויציבה וקיבלתם תחרות לא פשוטה בכלל. איך מתרגלים ובודקים את המבנה לפני התחרות עצמה? הקבוצה הישראלית הקימה מרכז מבקרים במתחם חוצות המפרץ בחיפה ובו בנו את המבנה ומקיימים בו פעילויות יומיומיות כמו ערבי סרט וארוחות ערב משותפות כדי לבדוק עד כמה אפשר לחיות בו. אחרי שיסתיימו הבדיקות יפורק המבנה ויישלח לסין כדי להרכיב אותו שם מחדש לקראת התחרות עצמה. שיהיה בהצלחה.
 

בהקמת הפרויקט לקחו חלק חברות ישראליות המתעסקות באנרגיה ירוקה שהציעו את מגוון הפיתוחים הטכנולוגיים האחרונים בצורה של אבי טיפוס שהותאמו למבנה. אחת מטכנולוגיות אלו היא חלונות סולאריים ההופכים את חזית המבנה למקור נוסף ליצירת אנרגיה
 

החלונות כוללים שורות של תאים פוטו וואלטים קטנים המונחים בזווית מדויקת המאפשרת קליטה של קרני שמש וכניסה של אור לפנים המבנה
 

המבנה כפי שהוקם בחיפה
 
 
זוית נוספת על המבנה שהוקם לצרכי ניסוי
 

שימוש גם בצמחיה כחלק מחשיבה על אנרגיה ותכנון אדריכלי ירוק
 
 
בואו לסיור וידאו בבית:
 
 
אוהבים עיצוב ירוק?

  • 1.
    אותי הבתים האקולוגיים תמיד מדהימים ביופיים(ללא טקסט)
    אנה | (04/28/2013)