כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

רעיונות והשראה  //  לחשוב בתוך הקופסה: עיצוב קומפקטי כדרך חיים

לחשוב בתוך הקופסה: עיצוב קומפקטי כדרך חיים

מה עושים כשהקופסה מאוד קטנה? איך מתמודדים עם מגבלות של גודל הבית, כאשר הצרכים והחלומות לא מצטמצמים בהתאם? אדריכלים עופר רוסמן ורוני אביצור מסטודיו XS מפצחים את האתגר הגדול

מאת: צילום:


 

"קופסה" מחליפה את הקירות הפנימיים בבית, יוצרת מחיצה ומשמשת פונקציות רבות. אדריכלות: סטודיו XS. צילום: גדעון לוין

 

אנשים חולמים לעצב ולחיות במרחב ללא הגבלה. החלום של אדריכלים עופר רוסמן ורוני אביצור, השותפים בסטודיו XS, הוא דווקא לחיות ולעצב קומפקטי. מחירי הנדל"ן במרכזי הערים מרקיעים שחקים, הדיירים לא יכולים להרשות לעצמם לגור באופן בזבזני, והצורך בפתרונות קומפקטיים עולה. האדריכלים הבינו את המגמה והתאהבו באתגר הגדול שבעיצוב הקטן – "אנו רואים קומפקטיות ושימושיות כמקור השראה ודרך חיים ולא רק תנאי הכרחי", אומרת אביצור.

 

 

 עוד חללים קטנים ומעוצבים:

אז מה אם הוא קטן: כך תגרמו לכל חלל זעיר להרגיש גדול

קטן אבל חכם: דרכים יצירתיות להפוך חלל קטן למרווח יותר

מתמודדים עם חללים קטנים? קבלו פתרונות גדולים שיהפכו חלל קטן למרווח

 

 

רוסמן מדבר בעיניים בורקות על האתגר שבהמצאת פתרונות ייחודיים: "הלקוחות לא מתפשרים על מה שהם רוצים וחולמים, למרות מגבלות משמעותיות בגודל החלל הנתון. כל פרויקט מעמיד בפנינו אתגר חדש". כדי להתמודד עם הפרויקטים המאתגרים פותח בסטודיו "מדד הקומפקטיות", אשר באמצעותו ניתן לבחון את מידת הקומפקטיות של פרוייקטים שונים. המדד מורכב מ-7 רכיבים, ביניהם כאלה הקשורים במיקום הפרוייקט, עלותו ושטחו, ואחרים המתיחסים לתכנון ויעול חללי הפנים.

 

כשהאריזה הדוקה ומדויקת


על השאלה "מהי קומפקטיות?" עונים האדריכלים שהיא אריזה הדוקה המדייקת את צרכי המשתמש. כאשר נרצה לחקור ולהעמיק, מה הם צרכי המשתמש, נבין "שהכל יחסי", אביצור מסבירה. "דירה ששטחה 60 מ"ר יכולה להיות קומפקטית מאוד עבור 5 נפשות אך מרווחת ואף בזבזנית עבור משתמש אחד". לכן אחד מרכיבי המדד הוא "מטר-רבוע לנפש".

 

רכיב נוסף במדד הוא "חָלָלִים ארוּזִים". אביצור מדברת על חללים כגון פינות האוכל הגלמודות, אשר עומדות ברוב תפארתן ומחכות לארוחת הערב החגיגית, שמתרחשת עליהן פעם בחודשיים. בינתיים הן צוברות ערימות כביסה, דואר, תיקים או סתם מוצמדות לקיר ומאבדות כל חשיבות. "חללים שאינם יומיומיים או שיכולים להיות שימושיים רק בזמנים מסוימים, יכולים להתקפל ולהעלם כאשר אין בהם שימוש. כך ניתן יהיה לייצר תחושת מרחב ולא להצטופף ביום-יום למטרת אירוע שמתרחש לעיתים רחוקות בלבד". ובכלל היא מסבירה, שכדי לחשוב בצורה יעילה וקומפקטית אנחנו צריכים להפסיק לחשוב באופן אוטומטי בעולם של מושגים מוכרים כמו "סלון", "פינת אוכל", "מסדרון" ו"יחידת הורים". המושגים האלו מביאים עמם עולם דימויים, שצריך לפרק ולהרכיב מחדש. רוסמן מוסיף, "יש להימנע ככל שניתן מיצירת חללים ארוזים שצריך לפתוח ולסגור לעתים תכופות. המטרה אינה שהדייר יעבוד עבור הבית אלא שתהיה רווחה".

 

פינת האוכל נארזת וצצה רק בארועים מיוחדים. אדריכלות: סטודיו XS. צילום: גידי בועז


שולחן יום-יומי לשני בני הזוג הופך שולחן אירוח לעשרה. אדריכלות: סטודיו XS. צילום: עמית גושר

 

אחד מהפרויקטים שרוסמן גאה בהם במיוחד הוא דירה "צרה וארוכה". 5 נפשות, 4 חדרי שינה, 2 חדרי רחצה וחלל ציבורי מרווח, והכל ב-93 מ"ר צרים וארוכים. משימה בהחלט מאתגרת. המבנה הצר חייב שטח תנועה ארוך במיוחד (9 מטר אורך) על מנת להגיע לכל החדרים. התנועה הפכה לאחד משני האלמנטים שמארגנים את הדירה. האלמנט השני הוא קופסת נגרות, שבתוכה "מאוחסנים" החללים הפרטיים.

 

מסדרון ארוך שמארגן את החלל


שינוי טרמינולוגיה: קופסה המהווה אלמנט מארגן בחלל. אדריכלות: סטודיו XS. צילום: גדעון לוין

 

כשהחללים חופפים


בפרויקט זה מודגם רכיב נוסף במדד: "חללים חופפים". הילדים, חולקים חלל אחד (14 מ"ר), ובמרכזו מחיצה מרצפה עד תקרה, המחלקת את החלל לשני חדרים נפרדים, ומכילה עבור כל חדר: ארון בגדים, שולחן כתיבה ומיטות זו מעל זו, וכך הוכפל שטח המיטה עבור שני החדרים. יתרון נוסף של פעולה זו יתממש בעוד מספר שנים, כשהילדים יעזבו את הבית, והחדר יוכל לחזור להיות 14 מ"ר ללא שיפוץ נוסף.

 

המחיצה מכילה עבור כל חלל ארון בגדים, שולחן כתיבה ומיטה. אדריכלות: סטודיו XS. צילום: גדעון לוין

 

"אומנם העיסוק בקומפקטי משתמע כעיסוק בדירות קטנות", אביצור מדגישה, "אך אנו בוחנים שימוש באלמנטים קומפקטיים גם בפרויקטים גדולים". דוגמה ל"חלל חופף" בפרויקט גדול הוא גרם מדרגות ייחודי שתוכנן בדופלקס במגדלי "בלו". בנוסף לייעודו העקרי, משמש הגרם כארון כניסה, אחסון כלי הגשה ומערכות שמע.

 

גרם מדרגות המהווה חלל חופף ובו אחסנה מסוגים שונים. אדריכלות: סטודיו XS. צילום: עמית גושר


במקום "פינת אוכל", שולחן בר המשמש כמשטח עבודה נוסף. ארוחות גדולות מתקיימות במרפסת שבהמשך החלל. אדריכלות: סטודיו XS. צילום: גדעון לוין

 

המדד נחשף לראשונה בתערוכת "eXtra Small talk", בה הנגיש הסטודיו את הרעיון לציבור והוכן ספר עבודה לקהל הרחב ולמתכננים. התערוכה עוררה עניין רב והולידה שיתופי פעולה מעניינים עם יזמים. "היעד שלנו הוא לפתח את המדד וליישמו מעבר ליחידות המגורים, ברמה של תפיסה כוללת של עבודה, מסחר, מגורים ושכונות קומפקטיות", מסכמים השניים.

 

 

 

עוד בנושא

רעיונות והשראה

כדור הארץ בידינו: כל מה שאהבנו ונאהב בעיצוב הבית ב-2022


השאיפה להיות ידידותיים יותר לסביבה מתחילה בבית עם צמחים וחומרים טבעיים, ממשיכה בצבעי הכדור ומגיעה גם לריהוט נוסטלגי שעושה קאמבק

רעיונות והשראה

כשהעץ הוא חלק מעיצוב הבית – שיחה עם המעצב איתי גידו


המעצב איתי גידו מתארח באולם התצוגה של חברת זדקה, ומסביר לחדווה אלמוז כיצד שילוב חומרים נכון יכול ליצר מראה הרמוני

רעיונות והשראה

עד 120 (אלף): שיפוץ הבית בשלושה תקציבים שונים


אפשר לשפץ את הבית בלי להגיע להוצאות כבדות. זה בדיוק מה שעשו בעליהם של שלושה בתים עם שלושה תקציבים הגיוניים - 30 אלף, 60 אלף ו-120 אלף. תתחדשו!

רעיונות והשראה

מבצע מלביש: אין כמו טקסטיל להלביש את הבית בעונה הקרה


כשקר בחוץ, יכול להיות חמים ונעים בפנים. שטיחים, וילונות, כריות ומצעים הם הדרך הקלה והיעילה לחמם את החלל בשעות היום והלילה. טקסטיל להלבשת הבית כמחמם הרשמי

תגובות

מדהים!
אני כל כך אוהבת את זה... תכנון גדול לבית קטן! מהמם!

סוף סוף החידוש הגיע לישראל
ישר כח

מדויק ויפה

כתיבת תגובה