כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

חדשות העיצוב  //  הארוע השנתי של בניין ודיור: הוכרזו שמות האדריכל והמעצב המבטיחים של ישראל

הארוע השנתי של בניין ודיור: הוכרזו שמות האדריכל והמעצב המבטיחים של ישראל

קוראי בניין ודיור ווועדת שופטים הכריעו כי ערן שמש והילה חבקין ואלדד מיטלמן הם האדריכלים והמעצב המבטיחים של ישראל. בואו להכיר

מאת: מערכת אתר בניין ודיור צילום:


 רוצים את המהדורה המיוחדת של בניין ודיור בהנחה חד פעמית? לחצו כאן

 

האדריכלים ערן שמש והילה חבקין ומעצב הפנים אלדד מיטלמן הם האדריכלים והמעצבים המבטיחים של ישראל, כך הוכרז אמש (שלישי) בסיום תחרות ארוכה שנערכה על ידי קבוצת בניין ודיור. בתחרות, שכללה שלב מכריע של הצבעת הקהל באתר בניין ודיור, לקחו חלק 40 מעצבים ואדריכלים שהתמודדו על תואר רשימת 20 המבטיחים ביותר של ישראל. לאחר שאלה הוכרזו, בתום הצבעת הגולשים, התכנסה וועדת שופטים בכירה והכריעה בדירוג שלושת המקומות הראשונים בכל תחום ושמותיהם של אלו נחשפו באירוע המתוקשר של "בניין ודיור" שהתקיים בנמל תל אביב.

 

20 האדריכלים והמעצבים המבטיחים של ישראל: לרשימה המלאה

 

כחלק מתהליך הבחירה של השלישייה המובילה בכל תחום, התבקשו 20 המבטיחים שהתברגו לרשימה לייצר הדמייה ותכנון של הבית הישראלי כפי שהם חוזים אותו בעוד חמישים שנה. התוצאות היו מרשימות ואלו של המנצחים מובאות כאן לשיפוטכם:

 

  רוצים את המהדורה המיוחדת של בניין ודיור בהנחה חד פעמית? לחצו כאן

 

מקום ראשון בקטגוריית אדריכלים: ערן שמש והילה חבקין


 

הקונספט: היהודי הנודד

הסבר: בימים של חוסר ידיעה ובלבול, כאשר הבלתי צפוי יותר צפוי מהצפוי, תחושת הארעיות מתעצמת והיהודי חוזר לנדוד. בתחילה רק במחשבות ובהמשך גם בדרכים. בזמן שהעולם משתגע, אדמות זזות, קרחונים נמסים, אלימות בכל מקום, במקום מילים יש טילים, חוסר יציבות – "הבית המתנפח" הוא הפתרון. מה יותר פשוט מבית שהולך איתך? בית שהוא תרמיל על הגב? כך אתה תמיד בבית, כך תוכל תמיד להמשיך לנדוד.

בחירת הבית אפשרית ממגוון דגמים מתוכננים בקפידה, המתאימים לכל פרוגרמה וסגנון. אפשר גם להזמין בית בהזמנה מיוחדת. הבית מרוהט בצורה מלאה בריהוט מתנפח, מצויד בחלונות ובתריסים מתנפחים. אפשר לבחור מרקם עבור הרצפות, הקירות, הגגות, אלמנטים כמו חלונות ודלתות, רהיטים וכו'. "הבית המתנפח" יכול להיפתח ולהיסגר בלחיצת כפתור, להתחבר ולהתנתק, להתרבות ולהצטמצם. בעת צרה אפשר לרוקן את הבית, לקפל אותו, להעמיס על הגב ולנדוד למקום חדש. זו אופציה להתחלה חדשה. "הבית המתנפח" נותן פתרון לדרך חיים על פני המים ומשמש אלטרנטיבה לחיים על פני היבשה. הוא מעניק אפשרות מילוט מפני הלא נודע יחד עם ביתך.

צפו בסרטון הדמייה:

 

 

 

מקום שני בקטגוריית אדריכלים:  תהילה שלף


 

הקונספט: FLEX-SKIN

עידן הסייבר הוא עידן דינמי ובו צרכים משתנים, אופנות מתחלפות, מהפכות מתרחשות וטכנולוגיות מתפתחות ללא הרף. בישראל של שנת 2060 קצב השינוי של כל אלה יגדל בהתמדה. הארכיטקטורה תצטרך למצוא דרכים משלה לעמוד בקצב ולייצר סביבות מגורים חדשות שיהיו אינטראקטיביות, גמישות וחכמות. בעידן התעשייתי, האדריכלים המודרניסטיים (ובראשם לה קורבוזיה) הפכו את הבית ל"מכונה למגורים" – יעיל, פשוט, סטנדרטי ומתועש. בעידן הסייבר יהפוך הבית ל"תוכנה למגורים" ויקבל יותר ויותר מאפיינים של סביבה שיודעת להגיב לפרמטרים משתנים ושמה את חוויית המשתמש במרכז.

הבית העתידי יהיה עשוי מחומר אלסטי וגמיש – Flex Skin. זוהי ממברנה חכמה שיודעת להתאים את צורתה – להתקפל, להתרחב, להשתנות ולהתכווץ – בהתאם לצורכי המשתמש והסביבה. ה-Flex Skin יבטל את ההפרדה הקשיחה בין רצפות, קירות, תקרות ורהיטים ויהפוך אותם למערכת אחת רציפה, גמישה ואינטראקטיבית. ממשק חדש ייווצר – ממשק אדם-בית שיידע לשנות את המבנה הפיזי בהתאם לרצונות ולצרכים. ה-Flex Skin יידע להיהפך מאטום לשקוף, מקשיח לרך, מחשוך למואר, מסגור לפתוח, ממצומצם לרחב באמצעות חיישנים שמוטמעים בו. הוא יגיב למגוון גדול של שינויים, לשינויים מידיים ויום יומיים במזג האוויר, בכמויות של משתמשים בחלל ובאופן השימוש בחלל (סביבה אחת גמישה ומשתנה לשינה, לאירוח, לעבודה ולפנאי), ולשינויים מהותיים באורח החיים, בהתאם לגילם, למצבם המשפחתי ולאורח חייהם של המשתמשים.

 

 
 
מקום שלישי בקטגורית אדריכלים: ליאת דנקנר

קונספט: מחזון למציאות – נווה מדבר
 
בתחילתו של פרויקט מחשבתי זה עולה השאלה הבסיסית מה יהיו הצרכים במדינת ישראל בעוד 50 שנה. מה יאפיין את סביבת המגורים? האם באמת יהיו בתים עתידניים, או רק שיפור של המצב היום? הפרויקט "מחזון למציאות" ממשיך את חזונו של דוד בן-גוריון משנות החמישים המוקדמות של המאה הקודמת ועד אמצע המאה הנוכחית. ההשערות הן שבעוד 50 שנה היא שהצפיפות במרכז הארץ תלך ותגבר, האוכלוסייה תגדל ואמצעי התחבורה שיקשרו את חלקי הארץ ישתפרו לעין ערוך. ישראל, כמו שאר המדינות בעולם, תמשיך לפתח מקורות אנרגיה עצמאיים וחלופיים לנפט.
 
הבית הישראלי בעוד 50 שנה יהיה בר השגה, זול יותר לקנייה ולתפעול שוטף וקטן יותר. מרבית האוכלוסייה לא תתגורר במרכז, אלא היכן שיש שטחים בשפע, במדבר. הבית יהיה ידידותי לסביבה, בעל מערכות עצמאיות לתפעול על ידי שימוש בטכנולוגיות הנשענות על מקורות הטבע של השמש והמים. צורתו המבנית תנצל מקורות אלו ללא שימוש בטכנולוגיות מזהמות. הבית יהיה מוכן מראש להרכבה. יהיו טיפוסים של בתים שיהיו מודולריים ועל ידי כך ייווצרו שכונות חדשות. המודולריות שלו תאפשר הסתגלות לאופי המקום ולטופוגרפיה שלו. הוא יהיה שופע בצמחיה ויהפוך את השממה לנווה מדבר.
 
 

 

 

מקום ראשון בקטגוריית מעצבי פנים: אלדד מיטלמן


 

הקונספט: מבצר

הסבר: בשנת 2060 תהיה חשיבות רבה לבטחוננו ובטחון משפחתנו. הבית כולו הוא מקלט לכל דבר ועמיד במצבי חירום ובהתקפות אטומיות-ביולוגיות-כימיות. הסביבה היא חלק בלתי נפרד מהתכנון, ועל כן כאשר הבית יורד לאדמה גג הבית נראה כהמשך של הנוף הירוק הסובב אותו. 

מה שמייחד את שכונת המגורים הוא שאין בה כבישים, מדרכות ועמודי תאורה, אלא נוף טבעי בלבד. על גג הבית מותקנת מערכת סולרית המפעילה את הבית ללא צורך בחשמל. פינוי פסולת ואשפה מבוצע על ידי מערכת ואקום המסלקת את הפסולת למכלי אחסון גדולים של מיחזור אוטמטי הנמצאים בקצה השכונה. מאחר שהבית יורד בלילה אל תוך האדמה הוא מבודד תרמית באופן מלא. עיקר התכנון של המבנה סובב סביב היכולת שלו לנוע על בוכנה או ציר המאפשרים לו לרדת מתחת לפני האדמה.

צפו בסרטון הדמייה:

 

 

מקום שני בקטגוריית מעצבי פנים: חן נחמני ונינה קורנבליט


 

הקונספט: בית עם יכולות הדמיה

נכון, רובנו מעדיפים להשתמש בחומרים טבעיים, אך בעתיד לא נוכל לקבל מכדור הארץ את החומרים האלו, ולכן תמונות איכותיות יספקו כל צורך עיצובי ברמת גימור גבוהה ובתלת ממד. כך אפשר יהיה לשנות מראות לפי טרנדים ובלי לפגוע בסביבה. בנוסף על כך, ישראל היא מדינה קטנה, עתודות הקרקע מוגבלות וקיימת חשיבות רבה לשמירה על שטחים פתוחים וירוקים. בנייה לגובה היום היא צו השעה, היא הבנייה הירוקה והאולטימטיבית.

ללא מעבר למגדלים, בתוך 30-20 שנה לא יהיה היכן לגור. דירה בישראל במגדל גבוה, בעוד 50 שנה, תוכל להיות בית פרטי חכם עם גינה צמודה. טכנולוגיות העתיד יאפשרו לבית שליטה אבסולוטית בעיצוב מעטפת החלל (בהדמיה ממוחשבת) כל קירות המעטפת בבניין יהיו עשויים זכוכית פולימרית עתידנית. כל פלטת זכוכית כזו תהיה פלטה חכמה המאפשרת, באמצעות טכנולוגיה מתקדמת, לבחור אופי עיצובי משתנה. אפשר יהיה לשנות את הטקסטורה (המרקם) התלת ממדית, באמצעות תמונה, טקסט, טפט, שקיפות הצללה או החשכה ובעיקר הקרנת נוף תלת ממדי. דבר זה ייתן צביון לחלל המשתנה לפי האופי של הבעלים.

 

 
 
מקום שלישי בקטגוריית מעצבי פנים: ערן צכנוביץ

צפיפות אוכלוסין, זיהום אוויר והתחממות כדור הארץ הן כמה תופעות והולכות ומתגברות ומשפיעות על אורח חיינו. בחרתי להציג פתרון מגורים במגדל במרכז העיר הבנוי בבנייה ירוקה. המבנה מוקף מרפסות עם עצים ופרחים – יער ממש – היוצרים הגנה מפני הרעש הסביבתי והשמש החזקה בקיץ. הצל יקרר את החללים הפנימיים והצמיחה תסנן את האוויר המזוהם. מים אפורים ישמשו להשקיה. החשוב מכול, דיירי המבנה ייהנו מנוף ירוק של יער. בסתיו ובחורף, כאשר העלים נושרים מהעצים, השמש תוכל לחדור למבנה ולחממו.
 
חלל הפנים פתוח לנוף. הגוון הלבן שולט בקווים אמורפיים ומתעגלים, היוצרים חלל זורם ומרגיע מהסביבה העירונית. בבנייה יהיה שימוש בחומרים ממוחזרים שאותם ייצקו במקום, והוא יאפשר ליצור משטחים חלקים עם פינות מעוגלות. גם הריהוט יהיה בצורות מעוגלות ומחומרים שאותם אפשר לצקת, כמו אלומיניום ופיברגלס. התאורה תהיה לא ישירה, תאורת לד כמובן. הזמן יספר אם העתיד הקרוב ישנה את אורח החיים שלנו.
 
 
(הדמיה: רן צרפתי)

 

 

 רוצים את המהדורה המיוחדת של בניין ודיור בהנחה חד פעמית? לחצו כאן

 

עוד בנושא

חדשות העיצוב

עיר לבנה חוגגת לילה לבן


הלילה האחרון בחודש יוני הופך ללילה לבן ללא שינה וגדוש באירועים משמחים. מסורת שהתחילה בשנת 2003 בה תל אביב הוכרזה כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו ומאז מתקיימת בכל שנה

חדשות העיצוב

100 שנים ל-Alessi בשבוע העיצוב במילנו


"למפעל שלי מלאו 100 שנים, אבל יותר מאשר ההיסטוריה, אני מתעניין ביכולתנו התמידית להביא רעיונות חדשים ומתחדשים לסביבת הבית" דבריו של אלברטו אלסי

חדשות העיצוב

אקולוגיה ובר-קיימא – עתיד האדריכלות והעיצוב


איטליה, מהמדינות המשפיעות על האדריכלות והעיצוב בעולם, ממשיכה במגמה גם כשמדובר באקולוגיה ובר-קיימא, מילות מפתח באדריכלות עתידנית

חדשות העיצוב

עיצוב מוצר ישראלי במילנו


כבכל שנה התקיים ה-SaloneSatellite, אירוע עולמי המציג עבודות עיצוב מוצר של מעצבים צעירים מכל העולם, ואלה ייצגו את עיצוב המוצר הישראלי

תגובות

כתיבת תגובה

בודק...