כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

מדריך דלתות  //  שיעור בעיצוב: טיפים לעיצוב חלונות ודלתות הבית

שיעור בעיצוב: טיפים לעיצוב חלונות ודלתות הבית

התייחסות קשובה אל הדלתות והחלונות בבית תתן מסגרת עיצובית כוללת לבית כולו ולכל חדר בנפרד. איך עושים את זה? קבלו את המדריך המלא לעיצוב החלונות והדלתות בכל חללי הבית

מאת: עופרי גונן צילום:


 

החלונות והדלתות בבית הם שמקשרים בין הפנים לבין החוץ ובין הפונקציות השונות בבית. בגלל הפונקציונאליות היומיומית שלהם, אנו נוטים להתעלם מעיצובם ולהסתפק באופציות "הקבלניות" הפשוטות. אך התייחסות קשובה אליהם תתן מסגרת כוללת לבית כולו ולכל חדר בנפרד. כאן ריכזנו עבורכם מספר טיפים עבור עיצוב החלונות והדלתות בבית על פי חלוקה לחדרים: 
 

עיצוב החלונות והדלתות בחדר שינה
עיצוב החלונות והדלתות בסלון
עיצוב החלונות והדלתות במטבח
עיצוב החלונות והדלתות בחדר אמבטיה
עיצוב החלונות והדלתות בחדר העבודה
עיצוב החלונות והדלתות בחדר ילדים

                                      עיצוב החלונות והדלתות בחדר שינה


בחרו בדלת שתשלים את האווירה שברצונכם ליצור: דלת חדר השינה מסמלת את הכניסה לאזור הרומנטי הזוגי שלכם. כדי ליצור מראה רומנטי נקי תוכלו לבחור בדלת לבנה בעלת עיטורים ופיתוחים, או שתוכלו לבחור בדלת מעץ לא מעובד ליצירת מראה קלאסי כפרי.

בחרו בדלת שתעזור לכם לשמור על תחושת פרטיות ע"י בידוד אקוסטי, דוגמת דלת במילוי פלקסובורד המכיל שבבי עץ ופשתן. בנוסף תוכלו לשכך את רעש סגירת הדלת ע"י שימוש בגומיות במשקוף.

בחדר שינה חשוב לשמור על איזון מוצלח בין אור לחושך, כך שייכנס מספיק אור כאשר קוראים או מתלבשים מצד אחד, ושיהיה חשוך בשעות המוקדמות של הבוקר מצד שני. לכן חישבו על אמצעי ההצללה המתאים לכם – קיימים סוגים מגוונים של תריסים ווילונות, אותם תוכלו להתאים לטעמכם וצרכיכם.

כאשר אתם בוחרים אמצעי הצללה, שימו לב לאיזו חזית פונה החלון – אם פונה לחזית מזרחית שמקבלת אור חזק וישיר בשעות הבוקר או שפונה לחזית צפונית או מערבית שחשופות פחות בשעות בהן החדר בשימוש.
 

הוסיפו ספסל בנוי מתחת לחלון – כדי ליצור פינה זוגית נעימה ויחד עם זאת להדגיש את החלון ואת הנוף הנשקף דרכו, תוכלו להוסיף ספסל בנוי מתחת לחלון, עליו תוכלו לשבת לקרוא או להיעזר בו בזמן ההתארגנות לפני השינה ובבוקר.
 

הוסיפו לחדר השינה וילונות שנותנים לחלל אווירה קלילה ועדינה. אם סידור הרהיטים מאפשר, כדאי לבחור בווילונות ארוכים, שיוסיפו לתחושה המפנקת של החלל וייתנו תחושת גובה. את החומר ממנו עשוי הווילון בחרו עפ"י מידת החשיפה לשמש ומידת הפרטיות הרצויה.

צריכים השראה לעיצוב החלנוות והדלתות בחדר השינה? דפדפו בתמונות:

 

                                                   עיצוב החלונות והדלתות בסלון


בחרו בדלת כניסה שתשקף את הקו העיצובי של הבית כולו– דלת הכניסה יוצרת את הרושם הראשוני לבית כולו למי שמגיע מבחוץ, והיא בדרך כלל נראית גם מהסלון, בו אנו מבלים זמן רב ומארחים. לכן כדאי לבחור בדלת מרשימה שתשקף את הקו העיצובי של הבית כולו, מבפנים ומבחוץ.
 

בחרו בדלת כניסה שתספק הגנה ובידוד-  דלת כניסה היא החוצץ בין הבית הפרטי שלנו לבין החוץ, לכן חשוב שתספק הגנה ובידוד אקוסטי. פרטו לאנשי המקצוע ברשתות השיווק מה מידת הבידוד הרצויה, עפ"י מידת רעש וקירבה לרחוב, והם ידעו לכוון אתכם לדלת הנכונה.


כדאי לשים לב לכיווני השמש, כיוון זרימת האוויר ומידת החשיפה לשכנים – 
האינסטינקט הראשוני שלנו הוא לפתוח כמה שיותר חלונות בחלל המגורים אך החלטה שמתחשבת בכל הגורמים, תוביל לתוצאות שתהיו מרוצים מהן לאורך זמן.


במזג האוויר הישראלי חשוב מאוד לדאוג לאמצעי הצללה עבור החלונות –
 אמצעי הצללה שכזה יעזור למנוע חימום יתר של החלל. תוכלו לבחור בווילונות, בתריסים ובאמצעי הצללה בנוי, תוך התחשבות בזווית קרני השמש ומידת החשיפה של החלון. בנושא זה מומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע שיעזרו לכם למצוא את הפתרון הנכון ביותר.


הוסיפו גיאומטריה מעניינת לחלל על ידי יצירת חלוקה פנימית בחלונות-
בחלל המגורים נהוג לפתוח חלונות גדולים במיוחד כדי שיכניסו אור טבעי רב לחלל. עבור חלונות כאלה תוכלו ליצור חלוקה פנימית למלבנים וריבועים קטנים יותר, שיוסיפו גיאומטריה מעניינת לחלל.


החוץ שנשקף דרך החלון יוצר תפאורה לחלל וכדאי להדגיש אותו – 
תוכלו לעשות זאת ע"י הקדשת תשומת לב לצבע, עיצוב וחומריות המשקופים שממסגרים את הנוף. בנוסף תוכלו להוסיף אלמנטים שידגישו את החלון, דוגמת מדף קטן מתחתיו, וילונות קלילים ואלמנטים דקורטיביים שונים.


צרו הרמוניה בין החלונות לעיצוב החדר-
החלונות יוצרים מבנה ומקצב בחלל, בהם תוכלו להשתמש כאשר אתם בוחרים ריהוט ואביזרים משלימים לחדר, כדי ליצור מראה אסתטי והומוגני.


לווילונות יש תפקיד פרקטי ואסתטי –
הם יכולים לעזור ביצירת התחושה הרצויה בחלל, יחד עם שמירה על פרטיותכם וחסימת השמש במידת הצורך. שימו לב שהווילונות צריכים להשתלב עם כל מרכיבי החלל ולכן יש לבחור את סוג הבד בקפידה. ווילונות ארוכים מבד חצי שקוף יוסיפו קלילות ותחושת אווריריות לחלל מבלי להשתלט עליו. לעיתים הבחירה הנכונה תהיה בוילונות אטומים, במקרה שדרושה פרטיות מירבית או למשל כאשר הטלוויזיה ממוקמת ישירות מול החלון ויש צורך למנוע השתקפות.

 


צריכים השראה לעיצוב החלונות והדלתות בסלון? דפדפו בתמונות:

 

                                             עיצוב החלונות והדלתות במטבח


למרות שרבים מעוניינים ביצירת חלל מגורים פתוח הכולל את הסלון, פינת האוכל והמטבח, לעיתים יש צורך בהפרדה. כדי ליצור הפרדה שלא תכביד על החלל מבחינה עיצובית ושלא תתפוס מקום, תוכלו לבחור בדלת הזזה מזכוכית חלבית או מחומר אחר שמשדר קלילות, או בדלת בצבע הקיר.


בחרו בדלת שתשתלב עם צבע הארונות או עם צבע הקיר – 
במידה ויש מעבר מהמטבח למרפסת שירות או למזווה, כדאי לבחור בדלת שתשתלב עם צבע הארונות או עם צבע הקיר כדי שלא תבלוט יותר מדי. גם כאן כדאי לחשוב על המקום שהדלת תופסת, ובמידת הצורך לבחור בדלת הזזה.


כדאי לפתוח חלונות שיהוו קשר בין החוץ לפנים –
 פתיחת חלונות כאלה תאפשר עבודה נעימה לאורך זמן במטבח. אנו מבלים שעות רבות בעבודה במטבח, ומבט אל הנוף בזמן העבודה ישפר משמעותית את ההרגשה בחלל.

זכרו כי החלונות משמשים גם לאוורור המטבח – האוורור היא פונקציה חשובה מאוד בעיקר במטבח, לכן השאירו מקום לגמישות ומצבי ביניים בין פתוח לסגור. אם החלל מאפשר, רצוי לפתוח חלון בשתי חזיתות לפחות על מנת לשפר את זרימת האוויר.


מנעו חימום יתר של החלל ע"י שימוש באמצעי הצללה שונים –
 במטבח פועלים מכשירי חשמל שפולטים חום וכדאי לקחת את זה בחשבון כאשר מתכננים את החלונות. מינעו חימום יתר של החלל ע"י שימוש באמצעי הצללה שונים, שיעזרו לכם לחסוך באנרגיה ובכסף על אמצעי קירור. אופציה נוספת היא שימוש בזכוכית המקטינה את עוצמת חדירת קרני השמש, דוגמת זכוכית אנטי-סאן.


כדאי להתייחס לפרופורציות וגדלי החלונות כאשר אתם מעצבים את ארונות המטבח
 כדי ליצור חלל אחיד והמשכי ולהגיע לתוצאה אסתטית ונעימה.

צריכים השראה לעיצוב החלונות והדלתות במטבח? דפדפו בתמונות: 


                                    עיצוב החלונות והדלתות בחדר אמבטיה


חשוב לבחור דלת עמידה שעברה תהליכים המתאימים אותה לחדרים רטובים – דלת חדר האמבטיה חשופה לללחות גבוהה וחשוב שתתאים לחדר מסוג זה, קיימות טכנולוגיות רבות עבור  פונקציה זו וכדאי להתייעץ עם בעלי המקצוע שיעזרו לכם לבחור דלת שתחזיק לאורך זמן.


בחרו דלת המאםפשרת לראות אם החדר בשימוש –
תחושת הפרטיות בחדר האמבטיה חשובה מאוד, לכן כדאי לבחור בדלת שמאפשרת לראות אם החדר בשימוש, כמו דלת עם חלון קטן הממוקם גבוה.


לחדר רחצה קטן בחרו בדלת בגוון הקיר –
בחדר רחצה קטן תוכלו לבחור בדלת בגוון הקיר, שתיצור המשכיות ולא תבלוט ותקטין את החדר.


קחו בחשבון את גודל החלונות, מיקומם וסוג הזכוכית –
כדי לשמור על תחושת הפרטיות בחדר, חישבו על גודל החלונות, על מיקומם ועל סוג הזכוכית. עשו סקר שוק לגבי סוגי החלונות השונים הקיימים וקבלו החלטה מושכלת.


חשוב לדאוג לאוורור טוב בחדר האמבטיה – 
 כדאי לתכנן חלונות בגודל שמאפשר זרימת אוויר מספיקה וגם רצוי במידת האפשר לפזר אותם על גבי שתי חזיתות לפחות. אם לחדר רק חזית אחת שגובלת עם החוץ, כדאי למקם חלון ארוך שמאפשר פתיחה משני הצדדים, או שני חלונות בשני צידי החזית. 
 

צריכים השראה לעיצוב החלונות והדלתות בחדר האמבטיה? דפדפו בתמונות:  


                                              עיצוב החלונות והדלתות בחדר עבודה


בחרו דלת עם בידוד אקוסטי – בחדר העבודה אנו צריכים אווירה שקטה שתאפשר לנו להתרכז לאורך זמן, לכן מומלץ לבחור בדלת עם בידוד אקוסטי, שתעזור למנוע חדירת רעש לחדר.


הבדילו את הדלת של המשרד הביתי משאר דלתות הבית
– במידה ומדובר במשרד ביתי, אליו מגיעים לקוחות, תוכלו לבחור בדלת מעט שונה משאר דלתות הפנים, כדי לעזור לכוון את האנשים למקום הנכון ולמנוע בלבולים מיותרים.


בחדר העבודה חשוב לספק תנאי תאורה טובים –
 תאורה טבעית היא חשובה ביותר. מיקום חלונות היוצרים קשר ויזואלי עם החוץ ישפרו את ההרגשה בחדר ויעזרו למנוע התעייפות לאורך זמן.


הקדישו מחשבה לאופן פיזור החלונות על פני הקירות ולגודלם –
במקרים רבים אנו מבלים שעות ארוכות בחדר העבודה הביתי, וזהו חלל שמאפשר גמישות וחשיבה מחוץ לקופסא. לכן כדאי להקדיש מחשבה לפרופורציות החלונות ואופן פיזורם על פני הקירות. תוכלו לבחור בחלון ארוך מהרגיל לאורך הקיר ולהשלים אותו עם וילון קצר וצבעוני, או למקם מספר חלונות צרים וגבוהים אחד ליד השני.


מיקום הרהיטים ביחס לדלת ולחלונות הוא חשוב מאוד במקרה של חדר עבודה – 
 מומלץ לא למקם שולחן מחשב ישירות מול חלון כדי למנוע השתקפות, וכדאי להמנע ממיקום שולחן העבודה כך שאתם עם הגב לדלת. שחקו עם מיקום הרהיטים עד שתגיעו לתוצאה המושלמת עבורכם.
 

צריכים השראה לעיצוב החלונות והדלתות בחדר העבודה? דפדפו בתמונות:

                                    עיצוב החלונות והדלתות בחדר ילדים


עבור חדר הילדים מומלץ לבחור בדלת שאינה כבדה מדי –  דלת כזו לא תכביד על ילדיכם ותקשה עליו בפתיחה ובסגירה. בנוסף, חשוב לבדוק את מידת הבידוד האקוסטי בדלת כדי למנוע הפרעות וכניסת רעש לחדר.


בבחירת הדלת לחדר הילדים רצוי לא להתפרע ולבחור דלת בגוון ובעיצוב ניטראלי 
 שתוכל להתאים לחדר גם כאשר הילד יתבגר ותצטרכו לעשות התאמות ושינויים בחלל.


כדאי לבחור בחלון כיס או בחלון כנף על כנף –
חלונות נמסוג זה יעזרו לשמור על בטיחות הילד כיוון שגם כאשר הם פתוחים הם אינם בולטים אל תוך החדר. בחירה כזו גם תחסוך לכם במקום וגם תמנע פציעות מיותרות.


בחרו בחלון קל לתפעול
 כך שהילד לא יצטרך עזרה בפתיחה וסגירה, אך שימרו על בטיחות. תוכלו לבחור בחלון שכדי לפתוח אותו יש ללחוץ על כפתור או פין, כך שהפתיחה אינה קלה מדי.


וילונות יוסיפו תחושת פרטיות ובטחון שחשובה מאוד בחדר הילדים 
אך חשוב לשים לב לא להכביד על החלל, שבדרך כלל עמוס במשחקים ובחפצים ונוטה להתבלגן. במקרה של חדר ילדים, לא מומלץ לבחור בוילון ארוך, שכנראה יהרס במהרה, אלא בוילון קצר יותר שישמור על תחושה קלילה ונעימה.

צריכים השראה לעיצוב החלונות והדלתות בחדר הילדים? דפדפו בתמונות:

 

 כל השיעורים בעיצוב הבית במקום אחד:

עוד בנושא

מדריך דלתות

הופכת רעש גדול לקטן: דלתות חמדיה הן הפתרון לבית שקט


החיים הקדחתניים בישראל גורמים לאנשים רבים להימשך לרעיון של בית שקט ונינוח. מעבר להיותן יפות ומעוצבות, דלתות הפנים של חמדיה גם מבודדות רעשים במגוון רמות של בידוד אקוסטי.

מדריך דלתות

מי הזיז את הדלת שלי? דלתות ההזזה השקטות של חמדיה


דלתות הזזה הן פתרון מצוין לחללים קטנים וצפופים, אבל רבים מאתנו חוששים שהדלת לא תאטום רעשים או תיפגע בעיצוב הבית. עם הפתרונות החדשים והמשוכללים של דלתות חמדיה, כבר אין ממה לחשוש

מדריך דלתות

מודרנית, כפרית או יפנית? כך תבחרו דלת בסגנון שמתאים לכם ביותר


כפי שקיימים סגנונות עיצוב רבים, כך גם יש מגוון רחב של דלתות. אם אתם ניצבים בפני רכישה של דלת, הנה כמה טיפים ששווה לקרוא

מדריך דלתות

בטוחות בעצמן: הדלתות של רשפים מובילות בתחום הבטיחות


אנחנו משקיעים כל כך הרבה בעיצוב הבית ובבחירה של כל פרט וחפץ שאנחנו מכניסים לתוכו – אז למה שלא נשקיע בגורם שמבטיח לשמור לנו על כל זה? דלת הכניסה מוכרחה להיות איכותית ובטוחה, כדי לספק לנו את רמת ההגנה לה אנחנו מצפים בבית

תגובות

כתיבת תגובה

בודק...