כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

מדריכי עיצוב פנים  //  בגב חשוף: כי ספה צמודה לקיר זה פאסה

בגב חשוף: כי ספה צמודה לקיר זה פאסה

מי היה מאמין שגב ספה יכול להיות שידת משחקים, שולחן אוכל או מבואת כניסה. שלל פתרונות יצירתיים ומעוררי השראה למצב שבו הספה אינה צמודה לקיר דווקא, אלא עומדת תלושה במרכז החלל

מאת: לימור קלר צילום:


 

עיצוב: נורית גפן. צילום: איתי סיקולסקי 

 

סידור הישיבה בחדר המגורים מושפע מגורמים שונים, החל מקירות המצויים בחלל והמעברים הנתונים בתכנון הבית ועד הנוף הנשקף מהחלון ואפילו מיקום הטלוויזיה, שעשוי לבלבל לא מעט דיירים. בדרך כלל ניתן לספה מיקום של כבוד, כשהיא נשענת על קיר, אבל קורה לא פעם שבשל נתוני השטח או אילוצים תכנוניים, היא ניצבת במרכז החלל, פרי סטנדינג. לעיתים היא עם פניה לכניסה, לעיתים דווקא הצד שלה פונה אל החזית ולפעמים גבה אל הכניסה. במצבים כגון אלה גבה של הספה חשוף, ועליו להיות חלק עיצובי בלתי נפרד מהחזית. עם זאת, יש מי שלא הותיר את הגב חשוף לגמרי ובחר להעמיד יחד איתו ריהוט נוסף.

 

 

שידת כניסה


בסלון שקירותיו זכוכיות הועמדה ספה עם הגב לכניסה, ובצמוד לה – שידה העונה על שני צרכים. מצד אחד, משום שהיא פונה לדלת הכניסה, היא משמשת כשידת מבואה מאובזרת, המקבלת את פני הבאים, בהיעדר מקום אחר מתאים בחלל. מצד שני הצמדתה לגב הספה אפשר להעמיד את ריהוט הסלון כולו באופן שיתאים לפתחי היציאה למרפסת וליתר החלל, בלי שגב הספה יהיה זה שיקבל את פני הנכנסים לדירה. השידה אינה מכבידה במראה שלה על החלל, ומאחר שהיא עשויה מתכת קלילה, היא משלימה את הספות הכבדות יותר במראה ובחומר.

 

עיצוב: נורית גפן. צילום: איתי סיקולסקי 

 

ספה אל ספה


סלון בבית פינתי עם חצר גדולה ממוקם בחלל צר וארוך. על מנת ליצור אשליית רוחב נוצרו שתי פינות ישיבה – פינה לילדים ופינה להורים. פינת הילדים פנימית יותר, ובה ממוקמת הספרייה, שבה ניתן לאחסן את המשחקים בסוף היום, ופינת המוזיקה. מרבץ מאפשר השתרעות ואירוח חברים. פינת ההורים ממוקמת קרוב לוויטרינה המשקיפה אל החצר הירוקה, ובה ספת love seat, כורסה ואח אשר מייצרים אינטימיות. כך נוצל חלל חסר פרופורציות תוך העמדת שתי פינות ישיבה נעימות ופונקציונליות.

 

עיצוב: הילה אייזנברג. צילום: שירן כרמל

 

ספסל לקפה


מאחורי הספה בבית מוביל מעבר אל האזור הפרטי, וכך מתפקדת הספה כרהיט דו כיווני, שלצידו האחורי משמעות דקורטיבית. מאחר שהיה חשוב שצד זה ייראה טוב, מזמין, ביתי ונעים, הוצב בצמוד ספסל פרקטי, עליו מניחים את הקפה או הספר כשמשתרעים ולא רוצים לקום.

 

עיצוב: ליאת עברון. צילום: איתי בנית

 

 

שולחן בר למטבח


המטבח הוא לב הבית, ולכן עיצוב נכון משלב בו את אורחות היומיום גם בחלל המרכזי. הצבת דלפק-שולחן גבוה בגב הספה יצר הפרדה של החללים אך שמר על תחושה של חלל גדול ופתוח. הדלפק משמש כמשטח עבודה נוסף ואף כשולחן לארוחות קלילות, שממנו ניתן לצפות בטלוויזיה. ספת הקטיפה, בגוון ירוק עמוק קונטרסטי למטבח, נבחרה בהתאם לאורך המטבח וכך נוצרה התאמה בין תיחום הסלון מאזור פינת האוכל והמבואה. 

 

עיצוב: לירון אוטמזגין, סטודיו "עדידה הלבשת בתים". צילום: אנטולי קריניצקי 

 

ספה הכול כלול 


לעיתים הספה היא כמו אי עצמאי העומד בפני עצמו, שאין כלל צורך להצמיד לקיר וכל ריהוט אחר שיוצמד לה עלול לגרוע או להפריע לפונקציונליות שלה. ספה כזו של Chaplins Furniture בקווים נקיים כוללת בתוכה מדפים ויחידות אחסון בילט-אין שניתן לשלוף ולהאריך לפי הצורך ואף להשתמש כעמדת עבודה קטנה. 

צילום: Chaplins Furniture

 

 

כוננית למשחקים


בזמן תכנון בית בן שתי קומות למשפחה עם ילדים קטנים היה צורך למצוא פתרון לאחסון משחקים בחלל הציבורי, כדי שהילדים יוכלו לשחק במשך היום בקרבת ההורים ולהחזיר הכול למקום בסוף היום. כך נולד המזנון שיושב מאחורי הספה, כשמצד אחד הוא תוחם את אזור הסלון ומצד שני מונע את הבלגן. 

 

עיצוב: גליה כהן. צילום: חן מייזנר וסמואל מלכה, סטודיו blade.design

 

 

פינת ישיבה נוספת


ספה יכולה להתייצב במרכז חלל גדול מאוד, שבו מספר אזורי ישיבה המאפשרים סגנונות ישיבה ואירוח שונים ואינטימיות. הספה הכחולה היא חלק מהעמדת ריהוט מרכזית, שיחד איתה עומדת ספה נוספת. מאחוריה שטיח וריהוט המהווים פינה עצמאית לישיבה אינטימית ליד האח, ממנה מתאפשר מבט החוצה אל החצר.

 

עיצוב וצילום: שרון ברקת

 

 


עוד ספות פרי סטנדינג בבתים מעוצבים:

חצויה: עיצוב דירה שחולקה לשניים ברחובות

מיס סינגפור: דירה מוזנחת בחיפה עוברת שיקום

נוף הנפרס דרך מסגרת: האדריכל סרג' בן דוד ממליץ על אלום טכניק

קלוז אפ: סלון ומטבח חדשים תוך חודש

 

 

עוד בנושא

מדריכי עיצוב פנים

הכול פתוח: דלתות הכניסה של חברת APERTO


מחפשים דלת כניסה שתפתיע את כל מי שיגיע לבקר אתכם? באולם התצוגה החדש של חברת APERTO תוכלו להתרשם ממגוון רחב של דגמים ועיצובים ייחודיים

מדריכי עיצוב פנים

א' אינטרפוץ ב' זה בוהמייני – מילון המושגים לעיצוב הבית


גרמושקה, פודסט וצוקל הם רק חלק קטן מהמילים המשונות שמרכיבות את עולם המושגים לעיצוב הבית. המילון שהכנו יעשה לכם סדר בעניינים ויביא אתכם מוכנים לתהליך השיפוץ | חלק א'

מדריכי עיצוב פנים

ל' למינציה מ' זה מונובלוק – מילון המושגים לעיצוב הבית


גרמושקה, פודסט וצוקל הם רק חלק קטן מהמילים המשונות שמרכיבות את עולם המושגים לעיצוב הבית. המילון שהכנו יעשה לכם סדר בעניינים ויביא אתכם מוכנים לתהליך השיפוץ | חלק ב'

מדריכי עיצוב פנים

כשהעץ הוא חלק מעיצוב הבית – שיחה עם המעצב דניאל מיכאלי באולם התצוגה של זדקה


המעצב דניאל מיכאלי מתארח באולם התצוגה של חברת זדקה, ומסביר לחדווה אלמוז כיצד ניגשים לתכנן ארונות בגדים וחדרי ארונות

תגובות

מקסים
ספה המפרידה בחלל לא מקטינה כי זה לא פריט העובר את גובה העניים ...! אין ספק שלכול חלל יש עוד ברבה נתונים שצריך לקחת בחשבון למטרה זו יש מעצבי פנים !

חלל מרווח למה להקטין
זה נראה יפה בתמונה אבל לא במציאות,ניסיתי לעצב כך בביתי יש לי סלון גדול וארוך ,לא היה פרקטי ולא נוח והפך את כל החלל המרווח לקטן ,בזבז המון מהשטח,לכן לא כל מה שניראה יפה בתמונה משתלב יפה בחלל הבית.

מסכימה עם 2
עדיף לא לשים כלום צמוד לגב הספה, זה נראה זוועה, מה הבעיה בגב ספה חשוף?

ספה שאינה נשענת על קיר זה נהדר אבל
ספה שאינה נשענת על קיר זה נהדר - תוחמים מחדש את החלל, מקבלים חללים אינטימיים יותר בתוך מרחב גדול, ויוצרים סוג של חדרים חדשים שהם פתוחים. יחד עם זאת, בשום פנים ואופן, בעיני לא מתאים להשעין ריהוט על גב הספות או בכלל להצמיד לשם. ספות צריכות להרגיש נוח ולא לגרום לחשש לגבי יציבות העציץ הצמוד אליה או הכוננית. בגלל זה זה גם נראה לא טוב בעין.

נחמד מאוד לבית גדול
אבל בלתי אפשרי לחסום מרחב קטן בדירה ישראלית קטנה.

כתיבת תגובה

בודק...