כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב בתים פרטיים  //  אדריכלות של רוח ואווירה: קירות עם נשמה

אדריכלות של רוח ואווירה: קירות עם נשמה

מיכל יפתח רותם מעצבת מתוך ההרגשה שנוצרת עם כניסתה לחלל אותו תעצב ותעטוף אותו באווירה שמתאימה באופן ייחודי לבית ולמשפחה

מאת: צילום:


 
ההרגשה, האווירה והרוח שנוצרות בעת הכניסה הראשונית לחלל הם לב ליבן של עבודותיה של האדריכלית מיכל יפתח-רותם. לכן הגדרת האווירה נעשית בתחילת עבודת התכנון, ושלא כמקובל, היא מתחילה בתכנון החללים הפנימיים ורק אחר כך טווה את מעטפת הבית. התכנון עכשווי, אך נעדר רצפות בטון, גגות מתכתיים ואלמנטים קרים אחרים המאפיינים בתים מודרניים.
 
 
תכנון המיועד לייצר הרגשה של מרחב פתוח וזרימה על ידי הכנסת החוץ לתוך הבית
  
הדמיה של בית המתוכנן לייצר אווירה מודרנית בסביבה כפרית
 
אדריכלים מזוהים בדרך כלל עם סגנון משלהם, אך לאדריכלית מיכל יפתח-רותם אין עניין בתכנון בתים שסגנונם חוזר על עצמו. לדבריה, הרבה יותר מעניין לפתח שפה עיצובית ספציפית וחדשה לכל פרויקט. התכנון כולל חוץ ופנים, אך שלא כמקובל, יפתח-רותם מתחילה בתכנון החללים הפנימיים ובהגדרת הרוח והאווירה בהם, "כי שם הלב, המקור והנשמה של החלל". משם יוצא התכנון החוצה, אל מעטפת הבית, הקירות החיצוניים והחזיתות.
 
חזית בית  באוירה פשוטה ומינימליסטית, נקייה ועדינה
 
אווירה כפרית חמה הנוצרת בקווי תכנון מודרניים 
 
אווירה רעננה וזורמת בבית ירושלמי, היוצרת קונטרסט לחזית האבן הכבדה החיצונית. בעלי הבית ביקשו לייצר אווירה קלילה המנוגדת לאווירה הכבדה שבחוץ
 
מיכל יפתח-רותם מייחסת חשיבות עליונה לאווירה, לרוח ולהרגשה שנוצרת בין הקירות, ורק אחר כך מתפנה לעסוק במבנה הפיסי שלהם. אופן העבודה הזה התפתח אצלה במשך שנים רבות. יצירה זו היא מהות התכנון שלה ולב עבודתה.
מאחר שהאווירה היא הבסיס לתכנון כל בית, הגדרת האווירה נעשית בתחילת עבודת התכנון. למרות שיש לה קווים מנחים וזרימה עיצובית אופיינית, הבתים פרי תכנונה נראים שונים אלה מאלה בסגנונם, בצבעיהם וברוחם, כי כל בית מתוכנן באופן מלא ואישי למי שעומד לגור בו. כל בית מותאם לסביבתו, ובעבורו בלבד מתפתחים שפה עיצובית וקונספט עיצובי.
 
 
 
אווירה נעימה, מרווחת ורעננה בחדר שינה
 
הבתים בתכנונה משדרים בו בזמן מינימליזם נקי וחדשנות, ומושפעים באופן בולט מגני הזן השלווים בקיוטו ומהרוח הבודהיסטית. המינימליזם והמודרניזם משולבים בחומרים רכים ובקווים עדינים, והתכנון רך, ולא קר כמקובל לפעמים בבתים מודרניים. עדינות ודיוק אסתטי מאפיינים את התכנון.
 
אווירה קלילה ולא שגרתית בחלל הבית 
 
אווירה עכשווית, לבנה ונקייה, עם נגיעת צבע ממוקדת
  

צבעוניות שמחה וחמה בדירת גג עם מרפסת שמש ברמת גן 
 
מיכל יפתח-רותם מצליחה לתכנן בתים עכשוויים בלי להשתמש ברצפות בטון, בגגות מתכתיים או באלמנטים קרים אחרים המאפיינים בתים כאלה. קווי התכנון תמיד עדינים, והיא משתדלת להשרות אווירה נינוחה ורגועה, ללא עומס עיצובי. סגנון הבאוהאוס הנקי שעליו חונכה בעת לימודיה בבצלאל ובטכניון, ואשר מלווה אותה מאז ילדותה בעיר תל-אביב, הוא בסיס התכנון שלה, ואליו התווספו במשך שנים השפעות תכנוניות שונות, הנובעות מהתפתחויות ושינויים תפיסתיים וטכנולוגיים בענף האדריכלות, מתורות פילוסופיות שאליהן נחשפה ומביקוריה במקומות שונים בעולם.
 
אווירה כפרית בשילוב חמרים טבעיים וחלוקי נחל בחדר האמבטיה 
 
לגני הזן בקיוטו למשל יש השפעה בולטת על עבודותיה שהחלה לאחר ביקור בגני הזן לפני שנים רבות ונמשכת עד היום. ההשפעה מתבטאת ברבדים שונים של העבודה גם ברמה התחושתית וגם ברמה הפיזית.  ברובד הפיזי ההשפעה מתבטאת ב"גנים יפנים" מסוגים שונים, המופיעים בחללי חוץ ופנים של בתים בתכנונה. ברובד התחושתי מיכל משתמשת בתחושת השלווה הטוטאלית שחוותה בגני הזן ומנסה לייצרה בכל הבתים שהיא מתכננת מאז.
 
תכנון מודרני נקי ליצירת אווירה אסתטית בסגנון יפני
 
גן יפני עם אלמנטים של ים במשרדים בנמל תל אביב
 
 
אוירה של גן יפני פנימי בבית בקיסריה, אבל תוך שימוש  באלמנטים מקומיים 
 
עוד אלמנט מאפיין הוא פתיחות ושקיפות. הפתיחות לחלל החיצוני והעירוב בין חלל החוץ לחלל הפנים מושפעים מאתרי נופש ומבתי חוף בעולם בהם ביקרה.  רעיון ה"ריקות" בבודהיזם הוא קו שמנחה את יפתח-רותם בכל פרויקט: הידיעה הברורה שבכל חלל אפשר לברוא עולם שלם בדרכים שונות ובסגנונות שונים, וההרגשה של אופציות פתוחות ואפשרויות רבות, שרק צריך לבחור ביניהן כדי לייצר בחלל את האווירה הרצויה.
כל פרויקט מתחיל בסקירה של כל האפשרויות התכנוניות הקיימות הנראות לעין. יפתח-רותם בוחרת להראות ללקוחותיה את כל האופציות התכנוניות, ומאפשרת להם לבחור את זו העדיפה והאהובה עליהם מתוך עיקרון של פתיחות שקיפות וחופש בחירה.  
 
אווירה אינטימית בחדר שינה
  
אוירת איחוד בין החוץ והפנים שנוצרת על ידי שימוש בהשתקפויות בבית שנבנה להשקעה ברמת השרון 
 

מיכל יפתח רותם, אדריכלית

כתובת האתר: www.myr.co.il
כתובת המייל: michal@myr.co.il
כתובת המשרד: מנדלי מוכר ספרים 32, הרצלייה
טל משרד: 09-9585129, נייד: 0523339330
 

 כתובת המייל של הכותבת מירב פלקוביץ-לון          meravfloon@gmail.com
 

 

עוד בנושא

עיצוב בתים פרטיים

ממש כמו בבית: לבוש מודרני חדש לבית ירושלמי בשכירות


כדי להרגיש כמו בבית, לא ויתרה משפחה עם חמישה ילדים על עיצוב מחדש לבית השכור. אפקט בטון שוכן לצד קשתות אבן ירושלמית וחדרי השינה מרגישים כמו בית מלון

עיצוב בתים פרטיים

יאמי ומאמי: בית של טעמים ונופי בוסתן במושב


בית שנבנה עבור בני זוג מעולם הסטיילינג וצילומי המזון, כולל כל מה שהם צריכים לבישול, אירוח, צילום וחיים נינוחים בתוך נוף ירוק. הרמוניה שמעוצבת בדרמטיות

עיצוב בתים פרטיים

להתאהב כל יום מחדש: הצצה לווילה חלומית באזור המרכז שגרמה לנו להחסיר פעימה


נכון, לא בכל יום יוצא לנו להתאהב מעיצוב בית שהוא כלל לא שלנו אך זה, אותו יצרה מעצבת הפנים יפעת אברמסון, עבור זוג ושני ילדיהם בהחלט יוצא מן הכלל. בתבונה, רגישות ושימוש נכון ומדויק בחומרים אורגניים וטבעיים השכילה המעצבת ליצור עבורם חווית מגורים מרגשת ומזמינה, מלאה ברגש, חום ואהבה. הצצה לאחד הבתים היפים של השנה.

עיצוב בתים פרטיים

חשיפה לצפון: הצצה לווילת אירוח חלומית במושב עין יעקב שעשתה לנו חשק לארוז תיק


הטמפרטורות מטפסות, הטבע מתעורר, אביב הגיע ואיתו עונת הטיולים! עבור אלה מכם שהתגעגעו במהלך החורף לשבתות בחיק הטבע ולגרדרובה הקיצית, ארגנו הצצה לווילת אירוח קסומה, בעיצובה חן אברהמוף, שעושה חשק להצפין עד למושב עין יעקב הפסטורלי, ולהנות מחופשה חלומית.

תגובות

אדריכלות איכותית ומעניינת

יפה מקורי וייחודי מאד מאד !!!

הדמיות
מה קורה בניין ודיור ?? נגמרו הפרויקטים ?? בבקשה להציג פרויקטים אמיתיים ולא הדמיות. יש מרחק עצום בין הדמייה סינטטית לבין מימוש בשטח.

מקסים!מודרני ומינימליסטי שאינו קר ומנוכר!
ההוכחה לכך שתכנון מודרני ומינימליסטי לא חייב להיות קר אפור ומנוכר!

וואו !איזה יכולות תכנוניות מרשימות ומגוונות !
מרשים שבאמת כל פרויקט מקבל אופי תכנוני ייחודי משלו !

פרוייקטים מרשימים. אדריכלית ברמה גבוהה

מדהים !!!
אהבתי את הייחודיות- לכל בית יש אופי ויופי משלו- מקסים.

כתבה ממומנת
אין ספק שטעם הוא אישי הובאו כאן דוגמאות של עיצובים מהעשור הקודם ומבלי להעליב את בעלי הנכסים ישנו גיבוב של סגנונות וצבעים שלא נדבר על הטעם.... המסקנה האישית שלי בכל אופן שמדובר בכתבה ממומנת , אחרת לא יתכן שמגזין בנין ודיור ממתג את עצמו כך

מקסים ! העיצובים מאד מיוחדים ומרשימים !

נהדר ! פרויקטים יפיפיים !!!

חמודה לא יותר מזה .... lol lol lo ...

מרשים ביותר ומעניין ! אהבתי הכל !

איזה יופי, עיצובים מלאי השראה !

מקסים, הכל יפה ומאד מיוחד

בחרתם את העיצובים הכי גרועים בעשור האחרון :-(

מיכל יפתח רותם
עבודות מקסימות וייחודיות!!!!

תתחדשו ותהנו
לא אהבתי את העיצוב. עמוס, כבד וחסר חן.

תתחדשו ותהנו
לא אהבתי את העיצוב. עמוס, כבד וחסר חן.

כתיבת תגובה