כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב מטבחים  //  מטבח ממוקד: 7 סגנונות עיצוביים למטבח בדיוק כמו שרוצים

מטבח ממוקד: 7 סגנונות עיצוביים למטבח בדיוק כמו שרוצים

צאו מהבלבול, ורגע לפני החלפת המטבח עברו על הרשימה הבאה, שתעשה לכם סדר בין שלל אפשרויות העיצוב של המטבחים. נשאר רק לסמן למה אתם הכי מתחברים

מאת: לימור קלר צילום:


 

עיצוב: דנה ביטון שנברג. צילום: ארתור דריגנט

 

המטבח הוא אחד משואבי הממון והאנרגיה הגדולים של הבית, וכשהוא מתחיל לתפקד – גם הופך למרכז המשפחה הישראלית. שעות רבות של תכנון וסדרה שלמה של קבלת החלטות מתרכזת בחלל זה, ותשומת הלב גדלה שבעתיים כשהוא פתוח לחלל הבית, נראה כבר בכניסה ונותן את הטון לעיצוב כולו. לפני שתתחילו בתכנון, בשיפוץ או בבנייה, כדאי שתגדירו לעצמכם מה יהיה הסגנון העיצובי שלו, במיוחד כשקיימות כל כך הרבה אפשרויות (וזה בלי להתייחס לשילובי סגנונות). אל תהיו מבולבלים, כי לפניכם 7 סגנונות ואיתם כל האלמנטים המכריעים.

 

 

עוד סגנונות מעוצבים:

מאחת יוצאות שלוש: אותה דירה, שלושה סגנונות שונים

סגנונות לא נכחדים: 10 עיצובי אר דקו מעוררי השראה

5 סגנונות ב-5 בתים ירושלמים

 

 

הסגנון: מודרני


האלמנטים הקובעים: קווים נקיים וישרים, ידיות אינטגרליות, זכוכית, גמר שלייפלק, גוונים של אפור ולבן.

 

המטבח הפותח שלעיל תוכנן לבשלנית תוך התאמה לפרקטיקה וניקיון. הסגנון שנבחר הוא מודרני בעל קווים ישרים וחומרי גמר המשדרים ניקיון עיצובי וסדר. החזיתות בגימור שלייפלק לבן, הידיות אינטגרליות סמויות, השיש אבן קיסר בגוון השובר את הלבן ונותן לו טאץ' של חום, וחיפוי קיר מזכוכית משלים את המראה האחיד והנקי. 

 

המטבח הבא מעוצב גם הוא בעיצוב מודרני נקי וחם עם קווי מטבח ישרים, נקיים והמשכיים, כחלק מבית שתוכנן ועוצב כולו באותו סגנון. ידיות המגירות אינטגרליות, והמקרר נמצא בקו אחד עם הארונות, מה שמאפשר זרימה והמשכיות של הקו הישר בכל המטבח. הארונות הגבוהים, המרוכזים בקיר אחד, ממשיכים עד התקרה ונפתחים באמצעות מגע (טפח-פתח). גם מבחינת התאורה הייתה מחשבה על פרקטיות והמשכיות לסגנון נקי ומישורי. משטחי העבודה תואמים בצבעם לגוון הקיר, בעוד חזיתות הארונות הגבוהים עשויים מזכוכית בגימור מט. סקלת הצבעים המצומצמת נבחרה בקפידה כדי לתת למטבח סגנון מודרני יחד עם תחושת מרחב וחמימות.

 

עיצוב: עינת שחף. צילום: דודי מוסקוביץ

 

 

הסגנון: הייטקי


האלמנטים הקובעים: קווים ישרים ומינימליסטיים, משטח עבודה מדוקק, ידיות אינטגרליות, רשת ברזל, פסי צבירה עם ספוטים, תעלת מיזוג חשופה, גוונים של אפור ושחור

 

מבחינה תכנונית יושב המטבח על קיר ארוך ודומיננטי בכניסה לבית. גוון הקיר אפור גרפיט כהה מאוד, והנגרות נראית כמעט חלק אינטגרלי מהקיר. לאחר שהדיירים התגברו על חסם הצבע, שחששו כי ייראה קודר, הוכהה הקיר מספר פעמים עד שהתאהבו בו. קונספט הבית כולו נגזר מהמטבח והוא הייטקי, נקי, עם קווים ישרים ומינימליסטיות שיקית ומלאה בנוכחות. המטבח צבוע בתנור בגוון שחור, ומשטחי עבודה מסוג דקטון משווים לו עוד עומק ועניין של טקסטורה. אי גדול כולל אחסון, עבודה וישיבה עם צלע עבודה, ובקיר נוסף יש מקומות אחסון למזווה ולמקרר. לנגרות יש ידיות אינטגרליות נטמעות ולא בולטות, שנותנות עוד מרקם של קווים ואורך. כיסאות הבר מברזל מרושת, וגופי התאורה הם פסי צבירה חשופים עם ספוטים מתכווננים. מעל הכול תלויה תעלת מיזוג חשופה. 

 

עיצוב: חגית רוזנברג. צילום: ליבי קטן נאור 

 

 

הסגנון: סקנדינבי


האלמנטים הקובעים: אריחי סאבוויי לבנים, חומרים טבעיים כמו בטון ועץ אלון, צמחייה ירוקה, צבע שחור

 

תכנון המטבח הסקנדינבי הונחה בכמה כללי ברזל בעיצוב נורדי: חומרים טבעיים, שימוש בצבע השחור, רצפת עץ טבעית והרבה לבן וירוק טבעי. כל אלה עורבבו לתוך מתכון של מטבח מודרני בקווים ישרים ללא ידיות. האי מחופה באבן מהונדסת במרקם של בטון, ורצפת עץ אלון שנמצאת בכל הבית המשיכה לעבר המטבח. חלון בלגי שמסגרתו שחורה מקשט את המטבח, ולצידו קיר מעובה שהיה בבסיסו עמוד והפך לפנינה עיצובית שמחזיקה את כל האי. "בניגוד לכל מה שחושבים, שימוש בצבע השחור משרה אווירה מאוזנת של רוך ושקט עיצובי", אומרת המעצבת ענבר קרפר סרנוביץ, "הוא כמעט נטמע בחלל ולא משתלט או מאיים". אלמנט נוסף של העיצוב הסקנדינבי הוא חיבור בין קלאסי למודרני, כפי שנראה ב"נוק" של אזור הבישול, הנתחם על ידי אריחי סאבוויי. האריחים שואבים את צורתם מאמריקה של שנות ה-20, מצויים בכל תחנות הרכבת התחתית ונכנסו לדיינרים ומשם למטבח. 

 

עיצוב: ענבר קרפר סרנוביץ. צילום: נדב פקט

 

 

הסגנון: אקלקטי


האלמנטים הקובעים: בריקים, חזיתות מסוגננות, פרקט עץ מבוקע וגופי תאורה מסיביים לכפריות, זכוכית, מכשירי חשמל ופס צבירה בשחור למודרניות

 

כאן אין מקום לטעויות, משום שמדובר בעירוב סגנונות כיד הדמיון והרצון של המעצבים ובעלי המטבח. במקרה זה מדובר בסגנון כפרי אך לא כפרי מדי, עם נגיעות מודרניות. משטח העבודה הארוך משיש אבן קיסר, כשמשני קצותיו הונחו משטחי אלון מבוקע לשבירת הלובן ול"חימום" השיש. חזיתות המטבח המסוגננות נצבעו בגוון לבן שבור, ובמרכז המטבח שולחן עשוי אלון מבוקע וסביבו כיסאות וספסל להסבה ואירוח. הרצפה חופתה בפרקט אלון מבוקע כטקסטורת השולחן. קיר המטבח חופה בבריקים מפירוקים בצבעים טבעיים, וגופי התאורה מוסיפים גם הם לאופיו הכפרי של המטבח.

 

עיצוב: איריס מרקו. צילום: סטודיו רני לוריא

 

 

הסגנון: כפרי


האלמנטים הקובעים: חזיתות עם שפשופים, זכוכית סבתא, תנור פריסטנדינג, ידיות מושחרות, תאורה עם עיטורים

 

מטבח בעיצוב כפרי עדין, צבוע בגוון תכלת אפרפר, ובו סממנים שחיזקו את המראה הכפרי: בארונות מסגרות עם שפשופים עדינים למראה מיושן, ידיות מושחרות וזכוכית סבתא. במרכז המטבח שולחן אבירים מעץ טבעי בשילוב כיסאות כפריים, ותנור פריסטנדינג כפול שמחזק את הסגנון המובהק. גופי התאורה מפליז וזכוכית בדוגמאות רומנטיות, והכפריות מתבטאת בעיקר בפרזול בגוון מוזהב עם עיטורים.

 

עיצוב: עדי שגב. צילום: Ravit Turkiya

 

 

הסגנון: פרובאנס


האלמנטים הקובעים: אחידות הגוון בשמנת קלאסי מט, שימוש בעץ, חיפוי גס, נקי יחסית לסגנון כפרי, חמורים טבעיים

 

מטבח פרובאנס בגוון שמנת רך, צבוע בתנור, עם ידיות מעט גסות, המעוטרות בצבע פליז ושמנת בסגנון אנגלי. המסגרת הפנימית של דלת הארון מייצרת קו כפרי, אך במקרה הזה הוא קליל יותר בגלל הצביעה האחידה. על האי הגדול משטח עץ שמתחבר לפרקט, ומעל מנורות תעשייתיות התורמות לחספוס. חיפוי הקיר המוזהב נותן למטבח נגיעה יוקרתית חמימה, שמחברת אותו לסטיילינג הכללי של הבית.

 

עיצוב: תהילה גפני גור. צילום: יוגב עמרני 

 

 

הסגנון: ים תיכוני


האלמנטים הקובעים: פתחים גדולים, שימוש בגווני כחול, טורקיז ואדמה, רצפה מצוירת, פריטים תלויים

 

בשל עמוד חשמל מגביל קיבל המטבח צורה של ח' בעל שלושה חלקים – חלק גבוה לאחסון, חלק נמוך לעבודה וחלק אחורי לישיבה בבר. הוא צבוע בתנור בגוון כחול ים עמוק, משתלב עם צבע לבן בעל אלמנט "מקרר" וגווני אדמה מינוריים, והריצוף המצויר שונה מכל הבית כדי לחזק את הכיוון האוריינטלי-ים תיכוני. משטח עץ אלון במקום אבן קיסר שומר על קו של חומריים טבעיים וחמים, יחד עם דקורציה תלויה בעלת אלמנטים מהטבע.

 

עיצוב: יעל גולן. צילום: קרן גפני

 

רצפה מצוירת. עיצוב: יעל גולן. צילום: קרן גפני

 

עוד בנושא

עיצוב מטבחים

העץ מתקמבק: חזרתו של העץ לעיצוב המטבחים


מוטיבים של עץ משתלטים על המטבח ולא רק כבוצ'ר בלוק או מדף בודד שמנסה לחמם את האווירה, אלא כחזיתות שלמות של מטבח עץ או נגרות דומיננטית

עיצוב מטבחים

הרבה יותר מצבע: מטבחים אמיצים בצבע ורוד


מה קורה כשלחלל פעיל ומרכזי כמו מטבח נבחר צבע ורוד? אנשים שהתעקשו על מטבח ורוד חיפשו את התחושה שהוא מעניק ולא מתנצלים על הבחירה

עיצוב מטבחים

מטבח מנצח: 13 טיפים לתכנון המטבח המושלם


רגע לפני שמחליטים לתכנן מטבח חדש, כדאי לקרוא המלצות של מעצבי פנים מומחים. כללים שלא תמצאו בספר החוקים של העיצוב אבל חשוב שתדעו

עיצוב מטבחים

השולחן יכול לחכות: איי מטבח שדחקו את פינת האוכל המסורתית


מתברר שאפשר לוותר על פינת האוכל, ולא רק זאת, אלא להציב במקומה אי במטבח שמתפקד כשולחן אכילה ואירוח

תגובות

מהיכן המיטה?
מהיכן המיטה?

בחירת מטבח
סקנדינבי מאוד דיומה להייטקי. פרובנס אקלקטי וכפרי דומים מאוד.

עדיין שולט בכיפה כפרי וים תיכוני
קשה להתחבר למטבח בצבע שחור , עדיין מה שמשרה אוירה חמה , ביתית, משפחתית ולא קרה ומנוכרת , זה מטבח כפרי

כתיבת תגובה