פורום אדריכלות בהנהלת האדריכלית רקפת קידר
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום צביעת הבית בהנהלת בנג'מין מור
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור

שמח במטבח: 4 עקרונות לתכנון מטבח מוצלח

כיום מבחר עיצובי המטבח הוא עצום וכל אחד יכול למצוא את המטבח עליו הוא חלם. אך חשוב לזכור כי העיצוב הוא רק חלק אחד מתכנון המטבח המושלם. את התמונה השלמה של המטבח המעוצב נקבל לא רק על ידי בחירת סגנון המטבח אלא גם על ידי התאמה בין העיצוב לבחירת מוצרי החשמל כך שיתאימו בצורה הרמונית למטבח. בסופו של דבר המטבח צריך להיות נוח, יעיל ושימושי וכדאי לתכננו על פי 4 עקרונות חשובים

מאת: תוכן שיווקי

21/06/2018
צילום: באדיבות: יח"צ

לכל אחד יש את הסגנון שבחר לעיצוב המטבח שלו, לכל אחד יש את צורת העבודה שלפיה הוא עובד ואת הטריקים הסודיים שימנפו כל ארוחה שהוא יכין. אך זה לא משנה אם אתם בשלנים מקצועיים או לא, בסופו של דבר, כל המטבחים באמת עובדים לפי אותה תפיסה. יש נוסחה שמכילה 4 עקרונות לתכנון מטבח מוצלח והם:

  

רצף עבודה נוח
חשיבה מראש ותכנון של דרך העבודה שלכם, תקל עליכם ותאפשר לכם לקבל את המטבח הטוב ביותר עבורכם, מאורגן ומסודר היטב שיחסוך לכם זמן ואנרגיה מיותרים. שימוש יעיל במטבח, מתבצע בחמישה אזורי פעילות: אזור אחסון המזון, אזור אחסון הכלים, אזור הכיור והניקיון, אזור ההכנה והאזור העיקרי שהוא אזור הבישול והאפייה. תכנון לפי חמישה האזורים הללו, יאפשר עבודה יעילה וממוקדת יותר במטבח, עם רצף עבודה נוח ומהיר וללא התרוצצות מיותרת.
 
 
 
מרחב אופטימלי
ברוב המטבחים, חסרים לנו מקומות אחסון. אך באמצעות חלוקה חכמה של פנים הארונות  והמגירות, ניתן  לנצל את שטח האחסון באופן אופטימלי. רעיונות חדשניים יוצרים כיום מקומות אחסון חדשים, ללא שינוי גודלו של המטבח. ישנן מערכות בארץ ובעולם שיוצרות מחיצות לחלוקה פנימית של המגירות ומאפשרות לעצב ולתכנן את שטחי האחסון בתוך המגירות בהתאם לצרכים האישיים ולמוצרים השונים המאוחסנים בתוכן.  
 
 
תנועה חופשית
ישנן מספר נקודות מפתח אשר יהפכו כל מטבח לשימושי תוך כדי תנועה חופשית: ריהוט שנפתח בצורה קלה, נוחה וללא מאמץ. גם כאשר המטבח גדול ומרווח, יש צורך במטבח המתוכנן בצורה חכמה, המאפשר חופש תנועה לבשלן הביתי. יש לתכנן נכון את כיווני פתיחת הארונות ויש להימנע מפתרונות אחסון שגורמים למשתמש להתכופף או לטפס. לדוגמה: העדיפו יחידת מגירות על פני מדפים בארונות התחתונים במטבח או רכזו את תכולת המטבח אשר אתם משתמשים בה באופן שוטף ובאזור הנגיש ביותר - מתחת לשיש. 
  
 
בחירת מכשירי חשמל
כיום, חלק בלתי נפרד מהמטבח ואיכותו הוא השימוש במכשירי חשמל. תחום אשר הטכנולוגיה והעיצוב צועדים בו עם הקדמה ללא הפסקה. הבחירה במוצר חשמלי תעשה על-פי מספר נקודות: התאמה לאורח החיים של המשפחה, יתרונותיו הטכנולוגים והעיצוב. כיום חשוב שתיווצר הרמוניה בין העיצוב והשימוש במכשיר כאחד. הבשלנים המומחים, שרוצים בישול מהיר ומדויק יותר, יבחרו בכיריים אינדוקציה מהירות וגמישות. לכיריים אלו יתרונות רבים, החל מהעיצוב אשר משתלב בכל סגנון מטבח, הכיריים ניתנות להתקנה בצורה שטוחה ובעלות מראה מעוצב וחדשני, וכמובן הטכנולוגיה החדשה והבטיחותית, הפועלת על בסיס שדה מגנטי ומאפשרת היווצרות חום רק במקום בו הוא נחוץ, בתחתית הסיר או המחבת. בהיעדר כלי בישול על המשטח, לא נוצר חום והכיריים בטוחות לשימוש. בשיטת בישול זו, החום הנחוץ מתפתח במהירות רבה מאד, הכיריים צורכות פחות חשמל וחוסכות באנרגיה. כיריים אלו גם קלות יותר לניקוי, מאחר ובהסרת הסיר מהמשטח האזור מתקרר במהירות, כך מזון שגלש על הכיריים לא ידבק ומספיק ניגוב קל לניקוי הכיריים. בדגמים המגיעים עם אזורי בישול גמישים – flexInduction, תיהנו מחופש גדול יותר בבישול – מאחר ויש מקום על משטח האינדוקציה למגוון כלי בישול: מחבתות גדולות, מוארכות וקטנות או מספר סירים – הכיריים מזהות באופן אוטומטי את כלי הבישול המונחים על המשטח ואת מיקומם. 
  
צילום באדיבות: סימנס.  לכיריים אינדוקציה המתקדמות של סימנס חידוש נוסף ייחודי - מערכת CookControl המאפשרת הפעלה ושליטה על קולט האדים באמצעות הכיריים. בהפעלת הכיריים הקולט נדלק באופן אוטומטי, ובנוסף ניתן להפעילו דרך ממשק ההפעלה של הכיריים לנוחות מרבית בבישול.