פורום אדריכלות בהנהלת האדריכלית רקפת קידר
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום צביעת הבית בהנהלת בנג'מין מור
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור

הצצה מהפנטת ליורמלה: עיר הנופש בלטביה הבלטית

הצצה מרתקת ליורמלה, עיר הנופש הרשמית של לטביה המשתרעת על פני רצועת חוף מרשימה ומכילה כ-4000 בתי עץ בסגנונות מגוונים מהסגנון הקלאסי ועד לסגנון סובייטי מסורתי. עיר קיט שכל חובב אדריכלות ויופי מוכרח להכיר

27/08/2017
גילי מצא, בעלת הבלוג "לטייל עם גילי", צילומים באדיבות לשכת התיירות של יורמלה

הגעתי אל לטביה נטולת ציפיות, כמו לעוד בליינד דייט טיפוסי. רק שהפעם התאהבתי אנושות. בלטביה, הנסיכה המנצחת בין שלוש המדינות הבלטיות (אסטוניה, ליטא ולטביה). מרוב יופי ופריחה קשה לדמיין שעד 1991 היתה לטביה תחת מכבש רוסי הדוק. כחצי שעה מעיר הבירה ריגה ממוקמת היהלום שבכתר, הלוא היא יורמלה - jurmala - עיר הריביירה והתענוגות.


 

 

הרחובות העיקריים של העיר יורמלה הם ג'ומס וג'וראס (Jomas, Juras) אשר בתי העץ ההסטוריים שלהם שופצו והפכו למונומנטים משומרים, ביניהם ניתן למצוא גם את בית הספר לגינון בולדורי (Bulduri) אשר ביחד עם מלון סמוך, שוק ותחנת הרכבת מ-1877, יצרו במקום חיי חברה פעילים.

 

בית הסטורי בג'וראס-יורמלה 

 

יורמלה משתרעת על פני 24 קילומטרים של רצועת חוף יפהפיה, שכל חובב ארכיטקטורה ואסטתיקה ישמח להכיר, הודות ל-414 מבנים היסטוריים בשימור קפדני המהווים חלק מ-4000 בתי עץ, חוד החנית של העיר. הגיל ההמוצע של אותם מבנים הוא 150 ומאחורי חזית מתקתקה כמעט כל אחד מהם מסתיר לפחות סיפור אחד קטן ומעניין. אותם מבני עץ נבנו על-ידי אדריכלים בלטיים-רוסים, גרמניים ופינים בשיטות ירוקות לסביבה ובעץ עמיד למים.

 

 

 

יהיו שיטעו לפרש את השפע הצבעוני ועירוב הסגנונות כ"קיטש", אולם אני חשבתי אחרת ולא יכולתי שלא להתרשם ולצלם עוד ועוד חזיתות וחצרות שגרמו לנשימתי להיעצר. כשאני מדברת על עירוב סגנונות אני בעצם מתכוונת ל: קלאציסזם, רומנטיזם, מודרניזם, סטייל סובייטי, אקלקטי, עכשווי ועוד.

 

גוון נוסף ומעניין שיש לעיר יורמלה להציע נובע מהיותה, בדומה לעיירות נופש רבות בעולם תעשיית ספא, אשר החלה להתפתח בה מן המאה ה-19 ואילך בזכות הרכבת שמחברת בינה לבין העיר הגדולה. אותם מרחצאות ספא ובתי עינוגים מהווים מוקדי משיכה לתיירי מרפא, אינטלקטואלים ואמנים. מאחורי כל אלו עומדים כמובן המשקיעים - טייקונים רוסים, שראו בה את חצר השעשועים האחורית שלהם.

 

 

המבנה שמדגמן את הפאר ואולי אפילו המגלומניה של העיר, לצד בתי העץ הצנועים יותר, הינו הסנטוריום של קמרי (Ķemeri Sanatorium) אשר נבנה בצורת ספינת ענק לבנה, ומשנת 1930 שוכן בדד בלב פארק רומנטי עם מי גופרית, שמומלצים לשתייה. בפארק יש פבילון מקסים, גשרים ותעלות שהם חלק מ"אי האהבה". הבניין עבר שיפוץ ובקרוב ייפתחו דלתותיו כבית הבראה לבעלי ממון עבור טיפולים בבעיות שינה, דכאון ומתח.

 

הסנטוריום של קמרי-יורמלה

 

פביליון בפארק-אי האהבה, יורמלה

 

קשה לפספס את הספא ההסטורי של העיר, ששוכן בחוף הים ומכיל אמבטיות חמות עם מי ים (הטרנד החדש של תחילת המאה הקודמת) במקום שנוהל על-ידי אמיליה רסנס והעניק  טיפולי מרפא נוספים, כולל בבוץ. וכן את בית אספזיז'ה (Aspazija house), על שם המשוררת הכי מפורסמת בספרות הלטבית, אשר נבנה ב-1903 וגם הוא מדגים את בניית העץ המסורתית. מתבדל בעיצובו הנאו-גותי הוא בית הקיץ של קריספס מורברג (kristaps Morbergs)אשר פעם, בעידן הסובייטי נקרא "הסנטוריום של מקסים גורקי". 

 

הספא של אמיליה רסנס-יורמלה 

 

בית אספזיה-יורמלה  

 

בית אספזיה-יורמלה 

 

בתי הקיץ המפוארים היו בחלקם שייכים לגרמנים, תושבי ריגה. דוגמא יפה נמצאת בשדרת וויניבאס (Vienibas). חלק מהבתים היותר פשוטים, היו שייכים לדייגים שהשכירו בהם חדרים לחופשות קיץ. בתחילת המאה ה-20, בתי קיץ ומגורים רבים קבלו תוספת של מרפסות שיזוף וחדרי שמש עם חלונות גדולים מקושטים בגילופי עץ וקומפוזיציות לא סימטריות.

 

בית עם חדרי שמש-יורמלה


>> גילי מצא, עתונאית-צלמת-אספנית יופי, בעלת הבלוג "לטייל עם גילי", בו היא כותבת חוויות מטיוליה בארץ ובחו"ל, ועל מפגשים עם אמנים ואמנות. כנסו לאתר

 

 


 • 2.
  איך מגיעים למקום הזה?(ללא טקסט)
  דנה | (08/28/2017)    
 • 1.
  J בלטבית היא י' בעברית
  לטבית | (08/28/2017)    
  יורמלה ולא ג'ורמלה.