פורום אדריכלות בהנהלת האדריכלית רקפת קידר
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום צביעת הבית בהנהלת בנג'מין מור
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור

כיסא שגונב את ההצגה

אנחנו רגילים לחשוב עליהם ברמה מאוד פונקציונאלית. הם משמשים אותנו בעיקר לישיבה סביב שולחן האוכל, הבר, פינת ההמתנה או האירוח. אבל יש כסאות שממש לא מסתפקים בזה והופכים להיות השחקן המרכזי בחלל

מאת: שירלי כץ

15/01/2019

המעצב קוסטנס גוסטס (Constance Guisset's), עיצב את הכיסא הזה בעל משענת הגב והמושב המעוקלים קלות בהשראת המסכה והשכמייה של באטמן. https://www.dezeen.com/2018/08/04/constance-guisset-matiere-grise-batchair-batman-stackable-steel-chair/
 
החיפוש אחר כסאות מעניינים מוביל לעולם יצירתי כמעט אין-סופי. נראה, כי מעצבים רבים, בוחרים בכיסא כדי ל"שחרר קיטור", כך, שבסופו של דבר, דווקא בקטגוריה המאוד מרובעת והסולידית הזאת, מתקבלות תוצאות פרועות במיוחד. אז עד כמה ניתן להשתגע עם כיסא? הנה כמה דוגמאות.
 
שקוף לא שקוף בכלל

קטגוריה של כסאות שדווקא שקיפותם היא זו שמייצרת את הייחוד שלהם. כיסאות מינימליסטים, שמצליחים לייצר בולטות באמצעות המשחק שבין השקוף לנוכח.
כיסא שקוף של המעצבת ניסה קינצ'אלינס (Nissa Kinzhalina‘s), מעוצב בהשראת פילוסופיה אורבנית, שלפיה הכיסא לא "חוסם" את הנוף אלא רק משתלב בו ומגדיר לעצמו גבולות.
 
למרות השקיפות הגבולות מאוד ברורים. צילום: .NN Design Band אתר: mocoloco
 
כיסא מתנפח רך ומנגד כיסא אקרילי נוקשה. כל כך דומים, אבל גם כל כך שונים.
https://i.pinimg.com/originals/b1/f5/79/b1f5795921238b885cd89babebd5e377.jpg
 
כיסא בהשראה

כסאות רבים מעוצבים בהשראה של אלמנטים בטבע, חומרים, חיות וכדומה. הנה הכיסא הזה למשל, שעוצב בהשראת בטון מזויין המשמש בבניה – כפי שיסוד הבטון, מוציא מתוכו עמודי ברזל, שתפקידם להחזיק את הקונסטרוקציה, כך גם עמודי הברזל בכיסא מקפלים ומתאימים את עצמם לקונסטרוקציית הישיבה.
 
כיסא עם יסוד בטון שמשקלו 8 ק"ג.. כשהוא יושב אז הוא יושב. עוצב ע"י  ‘Reo Chair’.
http://www.contemporist.com/this-chair-is-made-from-bent-steel-rods-embedded-in-a-concrete-base/
 
והכיסא הזה שעוצב בהשראת סלעי הקוורץ, שמורכבים כפאזל  לכדי יצירה אחת שלמה, אבל כל אחד מהם יכול לשמש גם כשרפרף נפרד.
https://gizmodo.com/a-comfy-throne-that-explodes-into-plush-stools-to-seat-732681504
 
כיסא בצורת אוכף שעוצב על ידי סטודנטים בבית-ספר לאומנויות באנגליה Kingston School of Art)), עבור ילדי בית ספר יסודי, במטרה למקסם את הריכוז ולשפר את היציבה.
 
 
 
"כיסא אוכף", משפר את היציבה וגם את העניין בשיעור.. https://www.dezeen.com/2018/07/20/masahiko-ito-kingston-school-art-school-chair-saddle-seat-furniture-design/
 
 
צמד כסאות בהשראת סריגה, שעובדים בדואליות מושלמת. המעצבת סוזן ווסטפל Susanne) (Westphal, קראה להם: " The discovery of slowness"  https://archi-noesis.fr/index.php/2017/03/03/slow-design-quest-ce-que-cest/
 
המתחכמים

לקטגוריה זו נכנסים  הכיסאות שלוקח קצת זמן להבין שהם כסאות. הנה הכיסא הזה למשל, שעד שלא יושבים עליו לא מבינים שהוא בכלל כיסא.
 
עד שלא מנסים לא יודעים.. http://nid-design.blogspot.com/2012/02/william-lee.html#links
 
והכיסא הזה שתמיד יצטרך לקבל עזרה מקיר תומך, בכדי להשלים את ייעודו.
 
https://plus.google.com/photos/111707255291285368018/albums/profile/6112616785842334082
 
garden chair"" – עיצוב מתחכם לכיסא מאתגר במיוחד. צילום: Peter Opsvik. אתר: http://www.opsvik.no/downloads/moment
 
קלאסיקה מנצחת 

הקלאסיקות מוכיחות, שלא צריך להיות כיסא "משוגע", מגניב וטרנדי כדי "לגנוב את ההצגה". כשמשלבים עיצוב יפיפה ומדויק, עם חוכמה ארגונומית מתקבלים כיסאות אייקונים אל- זמניים, שבהחלט אי-אפשר להתעלם מהם. אחת מהקלאסיקות האלו, היא של זוג המעצבים איימס (Eames). כיסא, שמייצר הרמונית בין החומר לגוף האדם, אשר עוצב על ידי בני הזוג לפני כמעט 100 שנים וממשיך להיות מבוקש מאוד עד היום.
 
 
הכיסא האייקוני של בני הזוג איימס. צילום: Marc Eggimann. אתר: Abitare
 
כסא אייקוני נוסף 'N0.1', נוצר כתוצאה מהמפגש בין המעצב היפני אוקי סאטו  ((Oki Sato לבין המעצב השוודי פריץ הנסן ((Fritz Hansen. כיסא, שמבטא את האיזון המושלם בין הפשטות היפנית, לבין הידע של צפון אירופה בתחום עיבוד העץ.
 
'N0.1'. צילום: Egon Gade. אתר: Abitare