פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור
פורום מיזוג אוויר בניהול בר מערכות

אל תחסמו אותי: מי אמר שחייבים קירות?

בשביל מה אנחנו צריכים קירות? למה כל כך קשה לנו לוותר עליהם? מה זה "קיר תומך"? מה זו דירת לופט? והאם גם אנחנו יכולים לגור בדירה כזו?

14/02/2018
שירלי כץ, מערכת בניין ודיור
פעם "דירת קבלן" היתה דירה של 3-4 או אפילו 5 חדרים, כאשר היכולת שלנו לשנות את תכנון פנים הדירה היתה מוגבלת מאוד, הודות למערכת אילוצים של קירות ועמודים תומכים, שממשיכים  לאורך כל הקומות בבניין. "קירות תומכים", אשר עשויים בדרך כלל מבטון בשילוב ברזל , הם "הפרה הקדושה" בהם אסור לגעת. אלא אם כן תביאו קונסטרוקטור.. 
 
באדריכלות המודרנית, כאשר לקירות כבר אין תפקיד מרכזי בחיזוק המבנה, והשאריות האחרונות של ה"קירות" התומכים" הם עמודים, שמידי פעם נצטרך להתחשב במיקום המגביל שלהם, כל מה שאנחנו צריכים, זה לחשוב איך אנחנו מגייסים את הקירות האלו לטובתנו. מה אנחנו רוצים להשיג באמצעותם? איפה באמת אנחנו צריכים קיר ואיפה לא? והכי חשוב, להבין שקיר לא חייב להיות קיר.


 דירות בלי קירות

אין ספק, שבלופטים יש איזה שהוא קסם, זרימה של חללים, שמתמזגים זה בזה בערבוביה של תפקידים, חלל נכנס לתוך חלל וממשיך אותו ברצף טבעי. הגדרות של מטבח, סלון, חדר שינה, הופכות להיות מיותרות, כי בשביל מה צריך לתחום ולהגדיר אם הכל כל כך ברור וזורם?
דירות לופט, הן דירות שהלכו עם הקונספט הזה של "ללא קירות" עד הסוף. זה לא אומר שאין בלופטים קירות, אבל זה אומר, שבאמת חשבו איפה חייבים קיר. איך הקיר יראה? ואיך הוא ישרת אותנו?
 
דירת לופט 200 מ"ר בלוס-אנג'לס. ארון נמוך, שמשמש כ"קיר הפרדה" בין הסלון לחדר השינה – מייצר מעט אינטימיות והרבה פרקטיות. צילום:  Jessie Webster, אדריכלות: Marmol Radziner
 
דירת לופט, 300 מ"ר בניו-יורק. מערכת של קורות ועמודים חשופים, שמייצרים חלוקה טבעית בחלל. צילום: Matthew Williams, אדריכלות: Aniket Shahane
 
דירת לופט בסינגפור. קירות שעשויים מעמודי ברזל ומייצרים קונסטרוקציה של מדפים ופתרונות אחסון לכל אורך הבית. צילום: Edward Hendricks, CI&A Photography, אדריכלות: Produce.Workshop
 

קירות "בתפקיד"

קירות זה לא דבר רע, וכשמתכננים את המיקום ואת התוכן שלהם נכון, הם חשובים ונחוצים בארגון הסדר ובתפקוד החלל. הם מכתיבים מסלול והתנהלות מסוימת, אשר אמורה להיות מותאמת לאורח החיים ולדרישותיהם של דיירי הבית. הם מייצרים הפרדה בין אזורים ציבוריים ובין אזורים פרטיים ורק מעצם קיומם הם מגדירים למתארחים בבית את האזורים בהם הם מוזמנים "להרגיש חופשי" ולהסתובב ומשאירים מחוץ לתחום את אלו שאליהם הם פחות מוזמנים. בעזרתם אנחנו יכולים להדגיש או להצניע אזורים בבית. להגדיר אזורי פעילות מסוימים: אזור קריאה, פינת טלוויזיה, אזור לישון בו, אזור לאכול בו וכד'.
 
רוטרדם. ספריה בגובה שתי קומות שסביבה מתנהל הבית. צילום: Rene de Wit, אדריכלות: Architects Shift architecture urbanism
 

קיר מגדיל

קיר לא חייב להקטין ולחסום. ניתן להשתמש בקירות, כדי לייצר אשליה אופטית, של פתיחות ומרחב. למשל, שימוש בקיר שלם שהופך להיות מראה. 
 
עמוד שהתעבה והפך להיות מראה תלת מימדית. צילום: Norbert Tukaj. אדריכלות: YCL studio
 

יופי של עמוד

בדרך כלל, כשאנחנו "נתקלים" בעמוד אנחנו חושבים איך ניתן יהיה להיפטר ממנו או להסתיר אותו. אבל למה שלא נחשוב גם כאן, איך העמוד הזה יכול לעזור לנו, איך במקום להעלים אותו דווקא נדגיש אותו. נהפוך אותו למרכז העניין ואולי אפילו למשהו פרקטי. 
 
דירה בספרד – עמוד שקיבל מעמד של כבוד והוכנס לתוך ויטרינה שנבנתה במיוחד עבורו, מייצר הפרדה דקורטיבית מעניינת. צילום: Fernando Alda, אדריכלות: Francesc Rifé
 

קירות נגרות

קיר לא חייב להיות בנוי מגבס או מבלוקים, קיימים מקרים רבים שבהם, אנחנו צריכים שהקיר יגדיר ויתחום אזור שבו מתקיימת פעילות נפרדת, אבל אנחנו לא רוצים שהאזור הזה יהיה מופרד ומנותק מיתר חלקי הבית, במקרה כזה אנחנו יכולים לבחור בקיר משרבייה או בקיר שעשוי מנגרות מותאמת אשר שומרת על אוורור ונראות בין חלקי הבית השונים. 
 
דירה בברזיל. קיר הפרדה עשוי מעץ וברזל, לצורך יצירת אזור עבודה נפרד אך לא מנותק לחלוטין. צילום: Gabriel Carpes, אדריכלות: E1 Arquitetos00
 
וילה בבייג'ין, קירות עץ שמתכתבים עם פינת האוכל, מייצרים נראות חלקית וכניסה של אור טבעי ונעים לתוך הפינה המופרדת. צילום: Magic Penny, אדריכלות: ARCHSTUDIO
 

קירות מתקפלים

לפעמים אנחנו באמת צריכים קיר. שיהיה ממש קיר, אטום ומפריד באופן מוחלט. בחדרי שינה למשל, תפקידם של הקירות הוא הרבה מעבר להגדרת התחום שמייצר את אזור השינה, הקירות חשובים בכדי לייצר תחושה של אינטימיות, להשרות בטחון ולהקנות הרגלי שינה טובים ונעימים יותר. 
 
אבל גם במקרים כאלו, חשוב שנבין כי קיימת מודולריות המאפשרת ליהנות מכל העולמות - גם להרוויח עוד שטח ציבורי, אוורור של החללים והתמזגותם האחד בתוך השני (בדומה לדירת סטודיו או לופט) וגם חדר סגור ואינטימי, שהופך להיות חדר שינה, שמופרד לחלוטין מיתר חלקי הבית.
 
 קיר מתקפל ליצירת אינטימיות והפרדה ברורה בין הסלון לחדר השינה. צילום: Raphael Olivier, אדירכלות: More Design Office
 

קיר שקוף

קיר שקוף, העשוי מזכוכית הוא גם פתרון לגיטימי כאשר רוצים לייצר הפרדה אבל לשמור על שקיפות ואוורור בין החללים. קירות הזכוכית מאפשרים לאור לזרום  לחלל ומייצרים הפרדה של אזורים, כאשר למרות השקיפות ההפרדה הזו מאוד ברורה. הקיר יכול להיות שקוף לחלוטין או בעל רמות שקיפות שונות בהתאם לסוג הזכוכית בה אנחנו בוחרים.
 
קיר זכוכית בצהוב, מייצר את ההפרדה אבל שומר על שקיפות ומעבר טבעי בין החללים. צילום: Frederik Vercruysse, אדריכלות: dmvA.

  • 1.
    מעניין ומיוחד (לפחות חלק מהדברים)(ללא טקסט)
    נחמה | (03/04/2018)