פורום אדריכלות בהנהלת האדריכלית רקפת קידר
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום צביעת הבית בהנהלת בנג'מין מור
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור

רוצים שטיח? קודם תחליטו מה אתם רוצים שהוא יעשה בשבילכם

5 עובדות שחייבים לקחת בחשבון בבחירת השטיח לבית. טוב, אז עכשיו שכבר אין ספק שהחורף שלנו הגיע ואפילו בגדול, זה בהחלט הזמן לדבר קצת על שטיחים

14/01/2019
שירלי כץ, מערכת אתר בניין ודיור
שטיחים מפתיעים במיוחד, של המעצבת: פטרישיה אורקיולה (Patricia Urquiola), צילום:Lorenzo Gironi. מאתר: Dezeen
 
1: שטיח, הזדמנות לייצר עניין

כאשר בוחרים ברהיטים בעלי פלטת צבעים מונוכרומטית, השטיח יכול להיות הזדמנות מצוינת להוסיף קצת צבע. וגם אם רוצים להישאר על הרצף המונוכרומטי ולקבל מראה מאוחד ורגוע יותר, אפשר לייצר עניין עם שטיח בטקסטורה מעניינת, בשילוב משחקים גיאומטריים שונים בצורות שונות ומשונות.
 
המעצבת, פטרישיה אורקיולה (Patricia Urquiola), הולכת עם העניין הזה עד הסוף ויצרה קולקציה מרהיבה של שטיחים בצבעים חזקים, שההדפסים הגיאומטריים בהם משפיעים על צורתם.
 
שילוב שטיחים מעולמות שונים באותו חלל. צילום: Mark Wickens אתר: Deezen
 
2:  אפשר גם יותר משטיח אחד

שטיח גדול מרכזי או שטיחים רבים פרוסים זה לצד זה? ענין של סגנון. ריבוי שטיחים מייצר מראה אקלקטי ואוריינטלי יותר. אפשר לשלב בין סוגים של שטיחים שונים בבית ואפילו באותו חלל, למשל שטיח פרסי בחדר השינה ושטיח חבלים גדול בסלון.
 
 
שילוב שטיחים מאותה משפחה. צילום: .Jacqueline Marque אתר: Pikby
 
3: שטיח כמגדיר

השטיח יכול לעזור לחלק חלל אחד למספר אזורי פעילות שונים, להגדיר אזור ולייצר תחימה, שממסגרת את הפונקציות השונות של החללים בבית - סלון, פינת אוכל, מסדרון, או פינת עבודה.  מבלי להכביד עם קירות ומחיצות. 
כאשר, השטיח משמש כתוחם, חשוב להבין, מהם הגבולות שאנחנו מקצים לכל פונקציה ולבחור את גודל השטיח בהתאם.
השטיח מגדיר את אזור הסלון אבל מגביל את תחושת המרחב. עיצוב: ליאת ניר בלזר. צילום: שירן כרמל
 
אם נבחר בשטיח קטן, שימלא רק את מרכז החלל הנותר, לאחר העמדת הרהיטים המרכזיים (ספות וכורסאות למשל), "נקטין" את האזור המוגדר. אבל, אם נבחר בשטיח גדול, שיקיף בממדיו את כל הרהיטים או לפחות רק חלק מהם, "נגדיל" ונפשט את האזור המוגדר.
 
השטיח מגדיר את אזור הסלון אבל מייצר אשליה של מרחב מרווח ומאוורר יותר. הדמיה: Alice Mongkongllite 
 
4: שטיח לכל סגנון

החל מעיצוב נורדי מודרני ומינימליסטי וכלה בעיצוב כפרי, צבעוני ואקלקטי. אפשר למצוא שטיח שיתאים עבור כל סגנון עיצובי ובכל תקציב. 
 
שטיח ארוג, צבעוני ודק. צילום: .Viv Yapp אתר: Therapy  Apartment
 
רגע לפני הסופה, שימו שטיח. צילום: Liz Calka. אתר:Therapy  Apartment
 
שטיח שאגי, מונוכרומטי רך ומפנק. צילום: Ellie Arciaga Lillstrom. אתר: Benishop
 
לשטיח יש תפקיד פונקציונאלי ודקורטיבי כאחד, והבחירה בסוג השטיח, בגודלו ובצורתו נגזרת משילוב בין התפקידים הנ"ל.
 
5: מכל המינים ומכל הסוגים

השוק מוצף בטקסטיל וניתן למצוא שטיחים יפים במחירים שווים לכל כיס, כך שאפשר בהחלט גם "להתפרע" ולהחליף שטיח לעיתים קרובות. אבל, אם אתם בכל זאת מחליטים להשקיע בשטיח איכותי, אל תתביישו לבקש לקחת את השטיח הביתה ולמדוד אותו על הבית בדיוק. זה מקובל, וחנויות רבות מאפשרות "למדוד" שטיחים, כלומר לקחת ולהחזיר עד שתמצאו את השטיח שמתלבש על הבית הכי יפה בעינכם. ואל תשכחו שבסופו של דבר שטיח טוב עובר בירושה, אז מדובר גם בהשקעה לטווח ארוך.
 
צילום: Nick johnson אתר: Elle Decor
 
קיימים שטיחים בעשרות אלפי שקלים ומנגד שטיחים במאות שקלים בודדים. כמובן, שטיב ואיכות השטיח משתנה גם הוא ביחס למחיר. אחד הפרמטרים המשמעותיים, הקובעים את מחירו של השטיח הוא צפיפות הסיבים, ככל שסיבי השטיח צפופים יותר, כך גם עולה מחירו ואיכותו. 
 
פרמטר נוסף, כבר משקלל פנימה את נדירותו של השטיח על פי הציורים והדוגמאות שמופיעות עליו. ויש כמובן גם שטיחי מעצבים, איכותיים לא פחות, שמחירם משקלל פנימה את המוניטין של המעצב.