פורום אדריכלות בניהול יוליאנה ריסקוף
פורום עיצוב פנים בניהול קרן רוזנר
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום חלונות בהנהלת חברת קליל
פורום מיזוג אוויר בניהול בר מערכות

תמונה אחת שווה אלף ספרים

אם ספר נופל בספרייה ואף אחד לא שומע, האם הוא השמיע צליל? את התשובה לשאלה הזאת תוכלו למצוא בתערוכת הצילומים המרהיבה שלפניכם אשר חוקרת את המונח ספרות ואת הבדידות של חווית הקריאה במבחר מבנים אדריכליים מפוארים של ספריות מהעולם

13/06/2017
טקסט ותמונות: Thibaud Poirier

"קריאה היא בדידות", אמר פעם איטלו קאלווינו, ובכך המחיש את ההשראה מאחורי סדרת התצלומים הזו. מקדשי התרבות הללו מקבצים קהילות, ואף על פי כן חוויית הקריאה, ולכן גם חוויית הספרייה, נותרת חוויה של בדידות. הספרות מאפשרת לקבוצות של מלומדים הצצה אל העבר, ההווה והעתיד של האנושות, ומציעה הזדמנות שאין כמותה לחקור את האני העצמי באמצעות הנרטיב הפנימי שכל קורא מפתח. הנרטיב הפנימי מעצב אותנו בילדותנו, מתבגר אתנו וגדל כשאנו מזינים אותו. זהו אמצעי המסע הראשון שהיה בהישג יד על מנת להגיע ליבשות רחוקות וצורת הבריחה הזמינה ביותר עבור מיליונים התרים אחר ידע, אחר העולם, אחר עצמם. עם עין הבוחנת את החיבור הלא סביר בין חלל ציבורי לבין חוויה פרטית, פוארייה מציג כמה מהספריות היפות ביתור, קלאסיות ומודרניות, בכל רחבי אירופה. 

 


Biblioteca Casanatense, רומא 1701


נקודת המבט של פוארייה מביעה הומאז' למגע האישי ולאינטרפרטציה של המושג 'ספרות' שהאדריכלים הביאו לכל ספרייה. כמו טביעות אצבע, כל אדריכל עיצב את החזון שלו לחלל חדש עבור החקירה הפנימית הקדושה הזו. הפרטים הקטנים הללו נמצאים בכל מקום, מהאיזון של אור טבעי ומלאכותי על מנת למטב את הקריאה אך בו-בעת לשמר טקסטים עתיקים, ועד הבחירה  הבררנית בשולחנות למידה על מנת לטפח קהילה או לחלופין דווקא לעודד התבודדות. הבחירה של הספריות הללו המקיפות חלל, זמן, עיצוב ותרבויות נעשתה בהתאם לאווירה המיוחדת של כל אחת מהספריות ולתרומה האדריכלית. ניתן לראות כיצד זה מתבטא בסימטריה המוקפדת של פוארייה המדגישה ערכים קלאסיים של יופי, והעיבוד הוויזואלי העוצמתי של הבדידות שכל אחד מרגיש בזמן שהוא שקוע בקריאה. 

 

Biblioteca Joanina, קואימברה, פורטוגל 1728
 

Trinity College Library, דאבלין 1732
 

Palàcio Nacional de Mafra, מאפרה פורטוגל 1755
 

 Bibliothèque Sainte-Geneviève, פריז 1850
 

Bibliothèque Nationale de France, פריז 1868
 

Bibliothèque de l'Hotel de Ville de Paris, פריז 1890
 

Bibliothèque de la Sorbonne, Salle Jacqueline de Romilly, פריז 1897
 

El Ateneo, בואנוס איירס 1919
 

Grimm Zentrum Library, ברלין 2009
 

Stadtbibliothek, שטוטגרט 2011

 


  • 1.
    ואוו איזה מקומות !(ללא טקסט)
    שני | (06/14/2017)