פורום אדריכלות בהנהלת האדריכלית רקפת קידר
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום צביעת הבית בהנהלת בנג'מין מור
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור

צמד חמד: זוגות מענפי הבנייה שחברו לעבודה משותפת

הם זוגות בחיים, וגם בעבודה. הם עובדים על פרויקטים יחד, ולוקחים אותם בסוף היום גם הביתה. הם מעצבים, אדריכלים ומפקחי בנייה, והזוגיות עושה לפרויקטים שלהם רק טוב. בואו להכיר

מאת: ליאת בכרך

הרבה מאיתנו לוקחים איתם את העבודה הביתה, ומשתפים את בן הזוג בהתלבטויות. אבל יש בני זוג, שההתלבטויות שלהם משותפות כיוון שגם העבודה שלהם משותפת. איך עושים את זה?? מה זה עושה לתהליך היצירה? ואיך זה משפיע על הלקוחות בסופו של דבר? תפסנו שלושה זוגות בעלי מקצועות מענף הבנייה, לשיחה על היתרונות והחסרונות של עבודה משותפת.

 

נפגשים בהדמייה: מירב ואייל שלום


גם מעצבי הפנים מירב ואייל שלום הם זוג בחיים, וגם בעבודה. שניהם מנהלים את משרד הבוטיק לתכנון ועיצוב פנים - "מירב שלום תכנון ועיצוב פנים", שמוביל קו עיצובי ברור בסגנון מודרני וחם, המשלב צבעוניות עדינה.

 

צילום: אביב צדקיה

 

חלוקת התפקידים

מירב: "אייל מתעסק בתכנון, כלומר כל מה שקשור באינסטלציה, חשמל, תאורה, פיקוח על בעלי מקצוע וכדומה. אני מתעסקת בעיצוב - הולכת בפועל עם הלקוחות, ויחד אנחנו בוחרים רהיטים, צבעים, טקסטיל ועוד. אנחנו משתדלים פחות להיכנס זה לתחום של זו, אולם אוהבים להפרות אחד את השני ולעדכן זה את זו במתרחש בפרויקט. המקום שאנחנו נפגשים בו הוא בייצור ההדמיה, כיוון שאז התכנון והעיצוב נפגשים ביחד, ונוצר משהו מעניין ויפה".

 

היתרונות

אייל: "בפן האישי, אני מרוויח כשאני עובד לצד אשתי. יש בזה משהו מאוד חזק שתורם לזוגיות, כי יש לנו עוד משהו שהוא משותף לשנינו. אנחנו נהנים מהעבודה המשותפת ומהיצירה, וזה גם מה שהמשרד שלנו משדר: ביתיות, חמימות, יחס וקשר אישי בתוך משרד בוטיק קטן. זה גם גורם לכל אחד מאיתנו להתמקצע בתחום שלו".

 

החסרונות 

מירב: "בסופו של יום הבית, העבודה והחיים האישיים מתערבבים. העבודה הופכת להיות חלק בלתי נפרד מהחיים. אין לנו מצב שאנחנו מניחים את העט ונחים, ואם פתאום לקוח מתקשר בעשר בלילה - אנחנו חוזרים אל שולחן העבודה".

 

צילום: שי אפשטיין

 

סיעור מוחות משותף: שירלי וגבי דן


האדריכלית שירלי דן, ובן זוגה מפקח הבנייה גבי דן, הם בעלי בעלי משרד האדריכלים  "דן אדריכלים". מזה 18 שנה שהם מוציאים לפועל פרויקטים אדריכליים יחד, תוך סיעור מוחות משותף, למרות שכל אחד מהם עוסק בפן אחר של ענף הבנייה.

 

צילום: גלעד רדט

 

חלוקת התפקידים

גבי: "אני מטפל בהוצאת המכרזים, תיאומים מול הקבלנים, טיפול בהיתרי בנייה וכיוצא בזה. בנוהל עבודה תקין, פזורים בפרויקטים של המשרד שבביצוע קבלני פרויקט, ואני אחראי על ההתנהלות והעבודה מולם". 

 

שירלי: "18 שנות עבודה משותפת ממחישות את טיב מערכת היחסים המקצועית בינינו. חלוקת התפקידים ברורה ומוגדרת, אך בד בבד נוצרים ממשקי עבודה רבים שרק משביחים את תהליך העבודה על כל פרויקט. אני אמונה על התכנון האדריכלי, הוצאת המפרטים ועיצוב הבית עד רמת האקססוריז, וכמובן פיקוח באתרי הבנייה. על אף העובדה שמרבית הזמן גבי נמצא בשטח, ואני וצוות התכנון נמצאים במשרד, ממשקי העבודה ביננו רבים. תוך כדי שצוות המשרד שוקד על תכניות הפרויקט, גבי מעורב וחווה דעתו. יש לו את היכולות לחזות כמה הפרויקט יעלה בכללותו, אילו קשיים יכולים להתעורר תוך כדי בנייתו ועוד. סיעור המוחות וחוות דעתו חשובה ואקוטית להצלחת הפרויקט".

 

היתרונות 

"היתרון הגדול בעבודה זוגית הוא ללא ספק העובדה שאנחנו מצליחים לספק ללקוחות מעטפת אמיתית והרמונית, משלב התשאול הראשוני ובניית הפרוגרמה, ועד הרגע שהם נכנסים הביתה", מסבירה שירלי. "אילולא שיתוף הפעולה ההדוק בינינו, סביר שהמצב היה שונה, אבל העבודה המשותפת - לא רק שלנו אלא גם של הצוותים במשרד ובשטח - מוכיחה את עצמה. יש נהלי עבודה ברורים, וגם אם גבי מלחיץ אותנו מהשטח כי צפים דברים דחופים, אנחנו מקבלים זאת בהבנה ומתמקדים במתן פתרון מידי. האינטרס להצלחת הפרויקט משותף לשנינו, אין משחקי כוחות ואגו".

 

החסרונות

"העבודה המשותפת לעיתים מפרה את ההפרדה בין העבודה לחיים הפרטיים", מספרת שירלי. לא אחת קורה שעולה לאחד מאתנו רעיון רגע לפני השינה, או שלחילופין מתקבל מייל דחוף ואז שנינו ביחד נרתמים לטיפול מידי. המזל הוא ששנינו מקבלים זאת מתוך ההבנה, שהעבודה גם מחוץ לשעות העבודה נעשית למען הצלחת הפרויקט, מה שמשפיע באופן ישיר גם על המשרד".

 

 צילום: גלעד רדט

 

ארבע עיניים: ירון בייקר וורד שני


האדריכל ירון בייקר, ומעצבת הפנים ורד שני, הינם בעלי המשרד VNY , והם זוג גם בחיים. כשלכל אחד יש נישה משלו, גם הם מרוצים מעבודתם, וגם הפרויקט נהנה מכל העולמות – בלי שאחד בא על חשבון השני.

 

צילום: שרון זילברגצויג

 

חלוקת התפקידים

ורד: "הצלחנו ליצור מערכת יחסים מקצועית מאוד סינרגטית ומכילה, שכפועל יוצא מובילה לתוצאות מוצלחת. לכל אחד מאיתנו יש את הנישה שלו: ירון אמון על תכנון המעטפת, העמדת הבית על המגרש וכמובן על נושא ההיתרים, תב"ע ועוד. כבר בשלב תכנון המעטפת דרכינו מצטלבות. בהשכלתי אני גם מתכננת ערים - על מנת לספק ללקוח את התכנון האידיאלי על פי צרכיו ועל פי נתוני השטח, לאחר שנבנית פרוגרמה מסודרת, כל אחד מאיתנו לוקח אותה ואת תוואי השטח, מעבד ומגבש תכנית משלו. הערך המוסף בא לידי ביטוי בשלב הבא, כאשר אנו בוחנים את שתי האלטרנטיבות שבוצעו ולמעשה יוצרים סיעור מוחות עד שיוצא עשן לבן ומתכנסים לאלטרנטיבה מנצחת. הלקוחות עצמם נהנים לא אחת מהצגת שתי אלטרנטיבות שעברו עין של שני אנשי מקצוע ולא אחד.

  

"אחרי אישור התכנית האדריכלית, אנחנו מתכנסים שוב להתאמות ולבניית תכניות העבודה. במרבית המקרים, ירון מטפל בשלב זה בתחום ההיתרים ואני מקדמת את תכנית מערך הריהוט עליו מולבשות תכניות החשמל, האינסטלציה, המיזוג. את תכניות העבודה אנחנו מחלקים בינינו, וגם שם ניכר כי בחינה של ארבע עיניים רק מסייעת ומשפרת לעין שעור את התוצר הסופי".

 

היתרונות

ירון: "יתרון גדול בעבודה עם בן זוג הוא שאין משחקי אגו. אנחנו מנהלים את אותו משרד, שנינו מגבים האחד את השני בתהליך היצירה והפקת הפרויקט, ואין דבר יותר נעים מלעבוד עם בנאדם, שמעבר להערכה המקצועית שלך כלפיו יש יחסי אהבה והדדיות, וכך כל התהליך הופך לנעים ואפקטיבי. אנחנו מרוויחים, וכפועל יוצא גם הלקוחות. החשיבה היצירתית וההפריה ההדדית בהחלט מביאות את הפרויקט לרמה הבאה.

 

"הגיבוי שאנחנו מעניקים האחד לשני בא לידי ביטוי גם בשלב של נסיעות עבודה ועסקים למשל. העובדה שהמשרד הוא בעל חשיבות שווה בין שנינו, וחשובה לנו ההצלחה וההקפדה על כל היבט, לא רק שמרגיעה את מי שנמצא מחוץ למשרד, אלא גם מבטיחה שהפרויקט אינו נפגע ולו לרגע".

 

החסרונות 

ורד: "היתרונות בעבודה המשותפת ללא ספק עולים על החסרונות. עם זאת, השאיפה להגיע לרמת דיוק גבוהה, והעובדה שלכל אחד מאיתנו יש SAY, מביאה אותנו לעיתים לחילוקי דעות. אנחנו לא יכולים להתלונן האחד על השני כי זה אנחנו עם עצמנו. ועדיין, סיגלנו לעצמנו לעשות את ההפרדה ולהמשיך בנתיב של עבודה משותפת גם כשמתגלים חילוקי דעות כאלה או אחרים".

 

ירון: "העובדה שאנחנו לא ONE MAN SHOW יכולה לעיתים להתפרש קצת פחות אישית. לכאורה אין מיתוג של גורם מקצועי אחד מוביל, כי אנחנו שניים בהכל, אבל ברגע שעוברים את הפן המיתוגי, השילוב של שניים ביחד מוכיח את עצמו מאוד גם עבורנו וגם ללקוחות".

 

 צילום: גלעד רדט

 


עוד מעצבים מעניינים:

פותחים דלת לתעשייה: היוצר שמלפף חוטי ברזל כאמנות

פותחים דלת לתעשייה: הרפדית שמפרקת כורסאות ומלבישה אותן מחדש

משחקי הכס: כיסאות בעיצוב ישראלי עכשווי

זמן ירוחם: הזוג שיוצר וממחזר בהשראת העיר הדרומית


 • 2.
  הזוג שלום אלופים ויפים
  יעל | (07/26/2016)    
  באמת צמד חמד מירב ואייל . היה תענוג לעבוד איתכם מקצועיים ומלאים בשיק ...
 • 1.
  הוא גרוע והיא מקצועית
  מירי | (07/26/2016)    
  אייל לא יודע לתכנן באופן מקצועי את החלל. יש לו המון טעויות גם מבחינת התקן וגם מבחינה עיצובית. היא לעומת זאת - יש לה טעם טוב ויודעת את העבודה. ביחסי אנוש שניהם פחות טובים ממוצע מינוס.