עיצוב פנים

בחזרה לביה"ס: החינוך מתחיל בעיצוב

משה בן דוד ותמר קאסוטו הם בעלים של משרד אדריכלות לילדים ונוער המתמחה בעיצוב גני ילדים ובתי ספר, וגם, במקרה, בעל ואישה, וגם מורים בעצמם (נחשו איפה הכירו). "תמיד מדברים על תנאי ההעסקה של המורים, אבל אף פעם לא מדברים על סביבת העבודה שלהם", הם אומרים. תסתכלו איך הם בחרו לעצב חדר מורים, ויש גם הסברו למה


משה בן דוד ותמר קאסוטו (נשואים + 1) הם הבעלים של "בן דוד קאסוטו אדריכלות לילדים ונוער" וגם בעל ואישה בחיים עצמם. בן דוד הוא הנדסאי אדריכלות בהכשרתו, ואילו קאסוטו היא אדריכלית ומתכננת ערים. הם הכירו, איך לא, לפני 8 שנים כשלימדו יחד בבית ספר תיכון בכפר סבא, ומאז הם גם עובדים יחד. המשרד שהקימו מתמחה בתכנון אדריכלי של מבני ציבור עבור ילדים ונוער מאז שנת 2012. בין הפרויקטים אותם עיצבו ותכננו: בית הספר למחוננים בנתניה, בית ספר חופים בחדרה, בית הספר יובלים בגני תקווה, גן לילדים חולי סרטן בתל אביב ועוד.

 

שניהם מורים ורכזי מגמת אדריכלות. לפני לימודי האדריכלות היה בן דוד רכז קייטנות בחברה למתנ"סים ומדריך ילדים ונוער בחינוך הבלתי פורמלי, ותמר הייתה מורה לאמנות ואדריכלות בבתי ספר יסודיים ותיכוניים ובמרכזי המחוננים של משרד החינוך. הבחירה בתחום הילדים והנוער הייתה אך טבעית להם, והגיעה מתוך הבנת השטח. "הרגשנו שיש הרבה דברים לשפר ולשנות", הם אומרים. "משרדי ההייטק הנחשקים משקיעים בעיצוב סביבת העבודה שלהם, ומתגאים בכך. אין סיבה שמורים, שמחנכים את דור העתיד, לא יזכו לסביבת עבודה דומה, ובטח שמגיע גם לתלמידים, שעתידים לאייש את המקומות האלה", הם אומרים. "גם מורים צריכים שתהיה להם פינה נוחה לעבודה, מקום נוח בו ולאכול ארוחת צהריים או לשתות קפה ולהיפגש עם עמיתים לעבודה". ולנו רק נותר לומר: אמן.

 

חדר המורים עבר מהפך


במהלך החודשים הקרובים, עם תחילת שנת הלימודים החדשה, הם מתרכזים בפרויקט תכנון ועיצוב המרחבים הציבוריים בבית ספר אורט ספיר בירוחם, כולל המסדרונות, הספרייה, חצר בית הספר, המבואה ועוד. אך המשימה הראשונה שהופקדה בידיהם היא עיצוב מחדש של חדר המורים. 

 

 

"מה שעשינו בחדר המורים, זה בעצם עיצוב החלל, כפי שהיינו רוצים לראות גם את חללי הלמידה של התלמידים, מתוך מחשבה, שאם המורים יתרגלו לעבוד בצורה כזו, יהיה להם הרבה יותר קל 'להעתיק' את זה גם לכיתה ולהרגלי העבודה שלהם", הם מסבירים. "חדר המורים הוא חלל אחד גדול ופתוח, ללא מחיצות או קירות מפרידים. החלוקה בין האזורים השונים נעשית על ידי הריהוט בלבד, אשר מגדיר את אופי השימוש בחלל ואת הפוטנציאל לשיתוף הפעולה בין המורים. סביב אזור המטבח תוכננו שולחנות בגדלים שונים, המהווים פינת אוכל, ולעומת זאת, שולחן גדול אחר, הרחוק מעט מהשולחנות האוכל, מיועד לעבודה עם מחשבים, במטרה לאפשר סביבת עבודה שהיא ייעודית, שלא כמו בחדרי מורים שראינו במקומות שונים, בהם חדר האוכל שימש את המורים בזמן ההפסקה גם לשימוש במחשב האישי שלהם וגם לאכילה", אומר בן דוד.

 

 

"כל השולחנות בחדר המורים, שהינם בגדלים שונים, מתחברים כמו פאזל לכדי שולחן אחד ארוך במידת הצורך. בנוסף, תוכננו פינות ואזורים המעודדים מפגש ושיתוף בין המורים, בפינות אלה יש אפשרות לצוותי הוראה לקיים פגישות מקצועיות בצורה נוחה ומזמינה. למשל, פינת מדיה שניתן להשתמש בה במחשב ובטלוויזיה, פינת ספרייה לספרות מקצועית ועוד". 

 

לפרוץ את הגבולות באמצעות צבעים


אי אפשר לפספס את הצבעוניות הבולטת בחדר המורים הזה, הן בלוקרים האישיים של המורים והן באביזרי דקורציה המפוזרים בחלל כגון עציצים ואדניות, צבעי הכיסאות ואפילו גופי התאורה.

 

 

"בחרנו להשתמש בצבעוניות עזה יחסית כדי להגביר את הביטחון בקרב המורים, להעז ולפרוץ את הגבולות המוכרים להם. אם היינו משתמשים בצבעים מונוכרומטיים ומוכרים, היינו למעשה עושים סדר בחדר, שאין בו אמירה והשראה. במקור היו לוקרים חומים וישנים מסיבית עץ, שהוחלפו בלוקרים מפח, בהזמנה מיוחדת, בצבעים שונים המתחברים עם העיצוב הכולל של החלל. האמירה היא שיש שוני גם בין פרט לפרט, ולא צבע אחיד ומשעמם לכולם. הצבעוניות עזרה לנו גם להגדיר את החלוקה בין האזורים השונים, למשל גופי התאורה מעל שולחן המחשבים הם סגולים, ובאזור המטבח ושולחנות האוכל הם ירוקים".

 

 

בתי הספר של פעם מיושנים 


"רוב בתי ספר כיום מתוכננים עדיין כפי שתוכננו בעבר, בתפיסה הרווחת, ללא הבדל בהבנת הצרכים של הגילאים השונים. למרות שידוע שלילדים בגילאים הנמוכים יש צרכים אחרים מלנוער מתבגר. בתי ספר יסודיים ותיכוניים תוכננו בעבר בצורה דומה, ולראיה כיתה א' נראתה עד היום בדיוק כמו כיתה י"א. בשנים האחרונות התפיסה הפדגוגית מתחילה להשתנות, וההבנה שיש צורך בצורת למידה שונה מהמוכר, של כיתה שמסודרת בצורה פרונטלית מול המורה, משתנה לתפיסות פדגוגיות אחרות ושיטות לימוד שונות, המשפיעות גם על עיצוב סביבה תואמת ומאפשרת. זה כמובן דורש שינוי תפיסתי גם אצל המורים. כולל בניית מערכי שיעור חדשים וצורות הקניית חומר לימוד חדשות". 

 

 

"אני עובד מתוך הבנה שלילדים ונוער יש צרכים אחרים מהסביבה והחלל שהם נמצאים בהם, והם חווים אותה בצורה שונה מאשר מבוגרים. כשמדובר על בית ספר או גן, בשונה ממתנ"ס למשל, הם שוהים בו אפילו רוב שעות היום. לכן צריך להבין את הצרכים האלה ולהתאים את הסביבה אליהם", אומר בן דוד. "אנו מעצבים סביבה שמאפשרת מפגשים בין התלמידים ועבודה משותפת בצוותי למידה, פינות מחקר ולמידה אישית, למידה בצורות שהייה שונות (לא רק כיסא ושולחן) ובאמצעים שונים (ספרים ומחשבים), ושמים דגש כשמדובר בילדים קטנים, שאוהבים, למשל, לקרוא ספרים בשכיבה על הרצפה, על הגב או על הבטן, ולא בכיסא ושולחן. כשהעיצוב משתנה ושובר את המוסכמות, זה דורש ממך, כמורה וכתלמיד, לחשוב אחרת, להשתנות ולהתאים את עצמך לשינויים הדרושים ולדור החדש"

 

 

רשימת ספקים חלקית:

לוקרים: מדפי לה גרדיה, תל אביב

ריהוט: פיק-אפ, תל אביב

תאורה: שקע ותקע, תל אביב