עיצוב פנים

פינות ישיבה לילדים: שישאירו אותם בחדר

ילדים אוהבים להשתולל ולשחק, אבל הם צריכים גם פינה לשים בה את הראש. ואנחנו לא מתכוונים רק לשינה. פינות ישיבה משמשות אותם ללמידה ויצירה, אירוח חברים, משחק ואתנחתא. אז קבלו מספר טיפים להכנת פינת ישיבה נכונה לילדיכם


גם לילדים מגיעה פינה משלהם. מקום שהוא מזמין, כיפי ונעים, לקרוא בו ספר או סתם לשחק, לקחת אתנחתא מהסביבה, מהטלוויזיה והרעש כדי ליצור זמן איכות יחד עם ההורים או עם חברים, ולפעמים גם לבד. 
 

חדר הילדים יכול להיות גם ג'ימבורי

במדינות אירופה וארה"ב פינת ישיבה היא כבר חלק אינטגראלי ומקובל במבנה הבסיסי של חדר הילדים.  בישראל, בדרך כלל משמש חדר הילדים, שהוא לעיתים החדר הקטן ביותר בבית, לשינה בלבד, ואת פינת המשחקים קובעים בסלון ואחר כך מתלוננים שהוא נראה כמו ג'ימבורי. בעזרת תכנון וחלוקה נכונים, גם בחדרי ילדים קטנים ו'מאתגרים' ניתן ליצור פינה שכזו. הפינה הזאת היא בדיוק המקום להתפרע ולהגשים חלומות עיצוביים, גם אם על פניו הם מנוגדים לקונספט הבולט של איזור השינה.
 

B teen ברמת השרון. צילום: יח"צ

 
מומלץ ורצוי לבדל את הפינה מיתרת החלל בחדר הילדים ולהפוך אותה למקום נעים ונגיש בו ירגישו הילדים שזה המקום שלהם. ניתן לשלב בה מספר פונקציות כמו איזור קריאה ולימודים, פינת מחשב,  פינת הטלוויזיה ומולטימדיה, וכמובן שולחן כתיבה, יצירה ומשחק. את הפינה ניתן ליצור באמצעות רהיטים, פרגודים או משרביות (מחיצות דקורטיביות מחומרים שונים). ממש לא חייבים להגדיר אותה על ידי קירות. 
 

פינות ישיבה שמעוררות דימיון

שמתם לב שבגני הילדים יש מבחר פינות משחק? פינת בובות, פינת מטבח, פינת תחפושות ועוד. אלו נקראות הפינות הסוציודרמטיות בעגה המקצועית, מסבירה לנו מלכי לוין, אדריכלית ומעצבת פנים המתמחה בעיצוב גני ילדים וסביבות חינוכיות. פינות משחק בגני ילדים מביאות ילדים לשחק משחקי תפקידים שבעצם מחקות התנהגות של אנשים קרובים להם ודמויות מחיי היומיום שלהם. פינות כאלה יכולות להתקיים גם בחדר הילדים ולעודד דימיון.
 
הראשונה שבהם היא פינת המשפחה: ספות דמוי סלון בגודל שמותאם לילדים, עליהם ישבו וישחקו במשחקי אסוטיאציות וחיקוי של מצבים מהבית. פינת הספר, היא פינה מאוד חשובה בגן ובבית, המורכבת בדרך כלל ממדף או ארונית עליה ינוחו הספרים לתצוגה. זוהי פינה שצריכה להרגיע את הילד ולתת לו תחושת נינוחות ורוגע על מנת לעיין או לקרוא בספר ולכן מומלץ לשלב בה אלמנטים לרביצה, דוגמת פופים רכים, כורסאות נוחות, ערסלים וכדומה. 
 

סלון של נסיכות, עיצוב: חגית סער, צילום: יח"צ

 

השתמשו בחומרים מתאימים

זכרו שזהו בדיוק המקום של הצעירים לפרוק אנרגיות, להשתעשע ולשחק. מומלץ לבחור בחומרים עמידים, כמה שיותר אקריליים ובלתי שבירים ושריטים ככל הניתן וכמובן בטיחותיים, בלי פינות חדות, חומרים רעילים, משטחים חלקים וכולי.
 
כמה שפחות חוטים - באזור המולטימדיה וקונסולות המשחקים חשוב להסתיר כבלי חשמל, וכמו כן מומלץ לא לשלב גופי תאורה גלויים או משתלשלים מהתקרה. ככל שהחלל יהיה יותר פתוח ואוורירי, כך הסיכוי שמשהו בו ייהרס קטן באופן משמעותי. הקפידו לשמור מספיק מרחק בין אזור הצפייה למערכת הישיבה, כדי לשמור על מרחק צפייה הגיוני שלא יאמץ את הראייה.
 

שולחן יצירה בגבהים שונים כשנמוך יותר משמש גם כספסל. עיצוב: studiolagom, צילום: עינת אביגיל אסף

 

בחרו צבעים וטקסטיל מזמינים

צבעים - כתום ואדום נחשבים לצבעים אנרגטיים, ולכן רצוי להימנע מלצבוע את פינת הלימודים של הילד בצבעים אלה, בעיקר אם מדובר בילדים אנרגטיים מלכתחילה. מוטב לבחור לפינת הלימודים צבעים רגועים, שיעזרו לילד להתרכז, כמו כחול או ירוק. אפשר, כמובן, גם לשלב מספר צבעים בחדר אחד – איזור הלימודים יכול להיות כחלחל או ירקרק, בעוד פינת המשחקים צבועה בכתום או בגוון צהוב, שמקושר עם שמחה.
 

דגש על כריות נעימות וטקסטיל איכותי, עיצוב: צ'יקיטס חדרי ילדים ותינוקות. צילום: בועז לביא

 
טקסטיל מזמין - מומלץ לבחור ריפודים ובדים מפנקים, בדגש על כריות נעימות וטקסטיל איכותי, שטיחים, פופים, ושזלונגים, שיכניסו את האווירה הרצויה לחדר הילדים - אווירה שמחה ומחבקת. העדיפו טקסטיל שניתן לכבס בשעת הצורך.
 

איפה תשבו? עיצוב: הלל אדריכלות ועיצוב פנים, צילום: לירן שמש

 

עיצוב צ'יקיטס חדרי ילדים ותינוקות. צילום: רגב כלף

 

כסאות במביני. צילום: יח"צ, להשיג בחנות CAVIO בדיזיין סנטר

 

עיצוב: צ'יקיטס חדרי ילדים ותינוקות, צילום: רגב כלף

 

דוגמא לחדר ילדים של איקאה. צילום: יח"צ

 

הטיפים בכתבה באדיבות מעצבות הפנים והאדריכליות  מלכי לוין, ליטל בייטנר, הדס רוט ושלומית זלדמן.