מאחורי הקלעים: החדרים הנסתרים שמתפעלים את הבית

הם לא חזות הבית, גם לא מכתיבים סגנון עיצובי, ולרוב גם לא תצודו אותם במבט ראשון (או רביעי) בבית. יחד עם זאת, לחדרי השירות הנחבאים משמעות חשובה בניהול הבית ותפעולו

 

חדר ארונות חצי פתוח-חצי סגורחדר ארונות חצי פתוח-חצי סגור כחלק מחדר שינה. עיצוב: ניצן הורוביץ. צילום: עודד סמדר

 

 

תכנון בית מורכב מאזור ציבורי ואזור פרטי, ועיקר מעיינינו ומחשבותינו נתונים לתכנון ועיצוב חדר המגורים, המטבח, האמבטיות וחדרי השינה. אבל כדי לחיות בבית ולהתנהל בו בנוחות, עליו להכיל חדרי שירות הכרחיים, מעין "בוידעמים" שמקלים על התפקוד באחסון, ארגון, תפעול שוטף ותקתוק כללי. איך מארגנים אותם כראוי, למה צריך לשים לב בחללים האלה, ואיך הופכים אותם לאסתטיים בנוסף להיותם פרקטיים?

 

 

המסדרון שלא מסגיר מאומה


חדרי השירות והתפעול של הבית בדרך כלל מקבלים פחות התייחסות מהחללים המרכזיים וחדרי השינה, אומרת מעצבת הפנים מיכל האן, מכיוון שהם קשורים לתפעול שמאחורי הקלעים, ואנו מבלים ושוהים בהם פחות. יחד עם זאת, מבחינה פונקציונלית הם לא פחות חשובים לתפקוד ותפעול הבית וניתן לשלבם גם בשפה העיצובית, למשל על ידי חיפוי קיר בנגרות הטומן בתוכו דלתות נסתרות המאפשרות גישה נוחה ומעבר בין החללים המשניים לחללים המרכזיים.

 

מסדרון שחורפעם פתוח, עיצוב: מיכל האן. צילום: עודד סמדר

 

מסדרון שחורופעם סגור, עיצוב: מיכל האן. צילום: עודד סמדר

 

 

עוד מעבר שלא חושף את מה שקורה בתוכו הוא ארון סגור בנישה בנויה ורחבה, שבו חבויה פינת כביסה פרקטית ואסתטית, המשתלבת בעיצוב החלל ומוסיפה לו אופי. מאחורי ארון הברזל מסתתרת פינת הכביסה, הכוללת מכונת כביסה ועליה מייבש, ולצידם מדפים עם חומרי הניקוי השונים ואזור למיון כביסה. "אזור פינת הכביסה הוא מרכז הבית וקרוב ליציאה החוצה, כך שנוח לרכז את הכביסה מכל רחבי הבית ונוח לצאת החוצה לתלות כביסה בחוץ", אומרת המעצבת אירה שריג, שמלכתחילה התכוונה להסיר כל רמז חיצוני על מה שקורה בפנים. הארון עשוי מפרופיל בלגי ופח פלדה שהוחלדו עד לרמה הרצויה ואז נאטמו בלכה, ובדלתות יש אזורים מחוררים לאוורור.

 

סטיילניג של תמונותהכול נעול בארון, עיצוב: אירה שריג. צילום: גלית דויטש

 

 

לפרגן לעצמכם חדר כביסה 


אחד החדרים המוסתרים במתכוון הוא חדר שיכול בקלות לקבל את כותרת הבלגן – חדר הכביסה. כי מה יש בו, אם לא ערימות בגדים מקומטים, מגולגלים ומלוכלכים, חומרי ניקוי ואביזרים שבדרך כלל יד מעצב מוצר לא נגעה בהם. מתברר שאפשר להתייחס לחדר הכביסה כמו שמתייחסים לכל חלל אחר בבית. המעצבת שירי שורר: "כדאי לייחס לחלל המשמש לכביסה אותה חשיבות שהייתם מייחסים לסלון, למטבח או לחדר הילדים. זאת פינה שנוטים לזנוח מבחינה עיצובית, אבל כשהחלל מעוצב, מאורגן ומנוצל היטב הוא הופך את מלאכת הכביסה לנעימה יותר". חדר הכביסה בעיצובה כולל משטח קיפול, כיור, מתלה לכביסה, מכונה ומייבש, סל כביסה מחולק לצבעים (לבן, צבעוני, שחור) ומהצד השני ארון לאחסון חומרי כביסה ועוד. סיכות הביטחון שתלויות על הקיר משמשות לגרביים שממתינים לבן זוג אובד. "השקעתי מחשבה בתכנון חלל הכביסה והפכתי אותו לחלל פרקטי שמנוצל היטב למרות גודלו המצומצם. לא חסכתי באקססוריז, למרות שבחלל הזה כמעט רק אני נמצאת ועובדת בו. מגיע לי ליהנות".

 

עיצוב וסטיילינג חדר רחצהלתלות וליהנות, עיצוב וסטיילינג: שירי שורר. צילום: שי אדם

 

 

חלל משחקים בפנימיית ילדים בחבצלת השרון כלל גם מכונת כביסה ומייבש בשל מצוקת מקום ותשתיות, אולם כדי לא לשוות למקום מראה מוזנח טופלו המכונות באמצעות תיחום במסגרות עשויות OSB ומדבקות שהוסיפו להן חן.


חדר משחקיםעיצוב: בי"ס "סקולה" של מירי בלבול עם התלמידות אתי גאון, שרון דניאל, שושי מור-קיט ושוש שבתאי. צילום: נויה שילוני-חביב

 

 

יופי ופונקציה בחדר הרחצה


מרפסת השירות, המקום המוכר ביותר להימצאותו של חדר הכביסה, נכנסת לא פעם לחדר הרחצה ומתאחדת איתה. מאחר שהחלל יחסית קטן ומכיל הרבה פונקציות, התייחסו אליו ב"סטודיו 37" כאל מכונה עובדת. אזור השירות מוסתר מעבר לקיר, ולצד החלון הגדול מוקם ארון הכולל מכונת כביסה ומייבש. "הפונקציונליות היא במעלה הראשונה, אך אין זה אומר לוותר על אסתטיקה. לכן יצרנו קיר כוח מרצפה ועד תקרה, המכיל את הניאגרה באופן שלא ניכר. הקיר צבוע בגמר שמן, ובתוכו נישה סגורה בזכוכית אסיד לאחסון זמין אך מפולטר, ונישה נוספת מיישרת קו ויוצרת סימטריה יפה אשר מתוכה מדפי עץ צבועים לבן עבור מגבות מקופלות ומתחת אחסון זמין של גלילי נייר טואלט".  ברקע הנישה השמאלית עץ תלת שכבתי בציפוי פורניר אגוז מעניק מראה שלו ובוגר. האור הטבעי וענפי העץ הופכים להיות חלק מהחלל, וכך היופי הופך להיות פונקציונלי ושימושי.

 

חדר רחצהנישות בקיר, עיצוב: סטודיו 37. צילום: אביעד בר נס

 

 

למקסם את חדר הילדים


גם חדר הילדים יכול לשמש כחדר אחסון נוסף לבני הבית, במיוחד כשלילדים אין מאגרי ציוד גדולים מדי. בחדר לתינוק מוקסם מקום האחסון ושולב באופן אסתטי בחלל. המעצבת יעל גוטרייך אורון תכננה נישה פתוחה שמאפשרת אחסנת צעצועים וספרים בגובה שילדים קטנים שולפים בקלות אך יחד עם זאת אפשר "לגדול" עם הארון ובהמשך לשים שם אוספים קטנים או ספרים לילדים בוגרים יותר. גם המגירות מתחת לנישה תוכננו באופן שאחת תשמש לנעליים ושתיים אחרות למשחקי קופסה ופזלים. "הצבע הכחול העמוק שנבחר הינו צבע על זמני, שמתאים לכל גיל וממשיך קו עיצובי שהיה לאורך כל הבית", היא מוסיפה.

 

חדר תינוקעולם שלם בארון, עיצוב: יעל גוטרייך אורון. צילום: תמר אלמוג 

 

 

לא להיבהל מאמצע הדירה


בחללים שבהם חשוב כל סנטימטר, מתקבץ האחסון לפתרונות קומפקטיים ויצירתיים, למשל במבואה קטנה לדירה, שנוצרה בין ארון שירות לקיר חוץ. סביב הארון, שנבנה בצורה של רי"ש, מאורגנות כל הפונקציות, ובתוכו מתקיים אחסון לכלים, מזון, ציוד משרדי, ספרים, בגדים וגם מערכות מיזוג, חשמל ותאורה. דרך מקורית נוספת היא לאפסן כיסאות מתקפלים שאינם בשימוש תמידי בארון צדדי בחדר העבודה. בשעת אירוח הם מוצאים החוצה, הארון נסגר, ואין כל זכר לאחסון.

 

קובייה חכמה במבואהקובייה חכמה במבואה, אדריכלות: כפיר גלאטיה אזולאי. צילום: גדעון לוין

 

כיסאות תלוים באיחסוןכיסאות שיוצאים וחוזרים, עיצוב: רחל מיוחס ודקלה ספיבק – RD STUDIO. צילום: בני אדם

 

 

מרכזית
תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

int(0) cat: 707prof: 0
המלצות נוספות
בודק...