לא תשברו אותה: אומנות בזכוכית

כמה פשוטה ככה מתוחכמת. הזכוכית משתלבת עם טרנד המינימליזם, תורמת בהגדלת חללים קטנים, מגיעה במגוון צבעים, רמות שקיפות וצורות אינסופיות, ניתן למצוא אותה בשלל עיצובים המתאימים לכל פינה בבית והיא אינה תלויה במגמות חולפות.

כמה פשוטה ככה מתוחכמת. הזכוכית משתלבת עם טרנד המינימליזם, תורמת בהגדלת חללים קטנים, מגיעה במגוון צבעים, רמות שקיפות וצורות אינסופיות, ניתן למצוא אותה בשלל עיצובים המתאימים לכל פינה בבית והיא אינה תלויה במגמות חולפות. בסלון ובחדר השינה, בדלתות ובארונות, בגופי התאורה כמובן, ועל שולחן האוכל, בעבר, בהווה ובעתיד – הזכוכית תמיד כאן והיא לא מתכוונת לעזוב.
ארון בגדים מצויר
חיפויים מזכוכית של א.א מראות. צילום: יח"צ
הזכוכית המוזכרת עוד מימי המקרא, היתה בתחילת דרכה חומר יקר, מפני שהיה קשה לזכך אותה ולייצר ממנה זכוכית שקופה. עם הזמן הפכה להיות נפוצה יותר ויותר, וכיום היא מככבת בחיי היום יום, כמעט בכל בית ובאינספור דרכים ועיצובים. דלתות, גופי תאורה, חיפויים, כלים והרשימה עוד ארוכה.
שולחן זכוכית
כיור זכוכית של AntonioLupi ל-HeziBank
בצורתה הטהורה הזכוכית היא חומר שקוף, חזק ועמיד. הטכנולוגיה הרחיבה את פוטנציאל השימוש בה והפכה אותה לנגישה וידידותית בעולם האדריכלות, עד כדי יצירת אינסוף אפשרויות עיצוב. זהו חומר ניטרלי, הנהנה מפופולאריות עצומה, בשל העובדה שהוא משתלב מצוין עם חומרים שונים כמו בטון, עץ, לבנים או מתכת. השימוש בה הפך להיות אומנותי ורבים המעצבים שרואים בה חומר גלם מצוין על מנת להמחיש את יצירותיהם, כדוגמאת האומן הבינלאומי המוביל צ'יהולי.
אשת הברזל מעצבת בזכוכית

כזאת היא גם שרי גלסמן, 50, ממודיעין, אמנית זכוכית.  את גופי התאורה שלה היא יוצרת מחרוזי זכוכית, שהיא מכינה בטכניקה של חרוזי מבער בצורת פרחים, וממאות כאלה בונה את גוף התאורה על שלד מברזל. גלסמן (השם מקרי בהחלט) מספרת שהיא  אוהבת חום ולהזיע. היא צוחקת ומוסיפה בהומור: "בינתיים כוויות אני בדרך כלל חוטפת מהכיריים בבישולים ולא מהמבער, אולי כי כללי הבטיחות בעבודה בסטודיו אצלי מאוד נוקשים".
שרי גלסמן
גופי תאורה בעיצוב שרי גלסמן, צילום: שירן כרמל
גלסמן לא חלמה שתהפוך להיות אמנית זכוכית. היא בכלל למדה תואר ראשון בחינוך יסודי והתמחתה בהוראת מתמטיקה במשך 10 שנים במשרד החינוך. במהלך החודש השביעי להריונה, אושפזה בשל סיבוכי הריון, יום לפני שסיימה את התואר השני בהוראת מתמטיקה ומדעים. אחרי שנולד בנה, איליי, הסובל מפגיעה מוחית, התפנתה לטפל בו וחזרה לתחביב ישן שתמיד זרם בדמה: האומנות. "בזכות היצירה אני מצליחה להתמודד עם החוויה המאתגרת ביותר של חיי והיצירה קיבלה את קדמת הבמה אחרי שנים של מאחורי הקלעים" היא אומרת, ומציגה עבודות מרהיבות ביופיין.
"המסת זכוכית היא דבר מאוד מרגיע. לאש יש כוח ריפוי בעיניי ויחד עם הרעש של המפוח זה יוצר סביבת עבודה מנותקת מכל השאר. זה נותן לי הרבה כוח להמשיך לטפל באיליי. מעבר לכך הצבעוניות המתפרצת והצורניות החזקה של החרוזים עושים לי טוב על הנשמה, כמו השמש שמחייכת כל בוקר בקיץ, משהו שגורם לי לחייך".
גוף תאורה צבעוני
הצבעוניות המתפרצת והצורניות החזקה של החרוזים עושים לי טוב על הנשמה. גופי תאורה בעיצוב שרי גלסמן. צילום: שירן כרמל
 אמנות הזכוכית היא מיומנות הידועה גם ל-IVV, היצרנית המובילה באיטליה של זכוכית, כלי הגשה ואביזרים בעבודת יד. במשך יותר מ -60 שנה אמני הזכוכית של IVV עוסקים בייצור יצירות דרך הפה והיד, תוך שימוש בטכניקות אומנות מימים ימימה. את הכלים היחודיים של המותג ניתן להשיג בישראל במגוון חנויות כלי הבית ואצל פלדינוקס, היבואנית הבלעדית בישראל.
י הג
כלי הגשה של המותג IVV המייבאת פלדינוקס. מחיר החל מ-179 שח. צילום עדי קראוס
 
זכוכית זכוכית שעל הקיר

לדברי חי נתן, מבעלי חברת אא מראות "אנו עושים שימוש בזכוכית לקישוט חללים שונים והפיכתם לצבעוניים ומלאי חיים. ניתן להדפיס על זכוכית, מבין בנק תמונות ורעיונות רחב, עד כמעט אינסופי, לבחור בהדפס ציורי ודומיננטי אשר יהווה נקודת משיכה מיידית, או לחילופין להשתמש בכיתובים, צבעים ופונטים שונים על מנת להנציח מוטו או משפט אהוב. בהתאם לכך אנו מדפיסים על גבי חיפויים למטבח, דלתות פנים, ארונות, שולחנות ועוד. את החיפויים ניתן למקם בהתאם לרצונו ושאיפתו של כל לקוח ואדריכל. כך לדוגמא, ניתן לחפות את ארונות/ קלאפות המטבח, את אחד הקירות, מאחורי מדפים ועוד. כמו כן, יכולים החיפויים לשמש גם כפיתרון נהדר לבעלי מטבח ישן הדורש שיפוץ ובאמצעי פשוט יחסית, להחיותו מחדש".
 זכוכית על קיר מטבח
חיפוי זכוכית מודפסת של א.א מראות. צילום: חי שיר
דלתות זכוכית מצוירות
דלתות זכוכית מחוסמות ואקוסטיות בהדפסים אישיים. להשיג ב-אא מראות. צילום- יח"צ
חיפוי זכוכית
חיפוי זכוכית בהדפסה אישית. החל מ-200 ש"ח למ"ר. להשיג ב-אא מראות. צילום- יח"צ

 

553
תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בודק...