פנינה בים: טיול יומי בחדרה, העיר הכי מפתיעה שלא הכרתם

לא ידעתם שיש בחדרה פארק נחל שסוחף צולננים מכל העולם, וילג' אורבני לחובבי גלישה, פיסת ים מרהיבה והיסטוריה ארץ ישראלית מפוארת. במקום לטפס על הקירות, קבעו יום וצאו לטיול עירוני

 

מפרץ בנימיןמפרץ בנימין. בית אולגה חנקין על ראש הגבעה משמאל. צילום: איתמר רותם

 

 

לא מעט יעדים בארץ מתאימים לטיול עירוני, והם בדרך כלל מוכרים וידועים לכול, החל ממחוזות תל אביב, חיפה וירושלים ועד זיכרון יעקב, כפר סבא או אשקלון. אבל יש ערים שאנו חולפים על פניהן בדרכנו צפונה או דרומה, ואפילו לא יודעים עד כמה הן יכולות להיות כר פורה ליום בילוי גדוש ומרתק.

חדרה, העיר שאולי לא העליתם בדעתכם שיכולה להציע משהו חוץ ממגורים, קניון שגרתי ודרך מהירה לתל אביב, מציעה טיול יומי (או יותר, תלוי בלו"ז ובתקציב שלכם), שמשלב עירוניות וטבע, היסטוריה ומודרניות גם יחד. כאן לא צריך מפה, רק רכב מחובר לווייז ואת הכתבה הזאת.

 


1. הקיוסק הראשון בשדרה: גזוז בלב העיר


 

הקיוסק ההיסטורי.הקיוסק ההיסטורי. צילום: מירו מדיה באדיבות הקרן לפיתוח חדרה

 

בדרומה של העיר מצוי יער חדרה, יער האקליפטוס הגדול בארץ, השוקק עופות, ברווזים ופריחה בחורף, בצפונה – נחל חדרה, ובאמצעה ריאה ירוקה שבתוכה מצויה בין היתר שדרת עמיר מי-טל, 170 מטר של אדריכלות נוף מושקעת ובקצה השדרה – הקיוסק ההיסטורי הראשון מ-1926. אומנם מדובר בשחזור, אבל בדיוק כמו בקיוסק ההיסטורי של תל אביב הגדולה, נמכר בו גזוז בטעם של פעם, שהשקה אז את תושבי המושבה, ובייגל חם כדי להתמלא באנרגיה להמשך היום. טרסות עץ מאפשרות ישיבה ותצפית לשדרה הנפרסת מאחור ומספרת את סיפורו של תושב העיר, אמיר מי-טל, מפקד גדוד בגולני שנפל בלבנון, תוך כדי הליכה בשבילים בין העצים המצלים.

כתובת: אחד העם פינת הרצל

 

שדרת אמיר מי-טלשדרת אמיר מי-טל. צילום: מירו מדיה באדיבות הקרן לפיתוח חדרה

 

 


2. בית הספר אחד העם ההיסטורי: אדריכלות אקלקטית


 

בית הספר ההיסטורי המשוחזר אחד העםבית הספר ההיסטורי המשוחזר אחד העם. צילום: מירו מדיה באדיבות הקרן לפיתוח חדרה

 

מול הקיוסק והשדרה, כשחוצים את הכביש, עומד בית הספר העממי אחד העם, שמשמש היום כמרכז מבקרים וכמקום כינוסה של מועצת העיר. המבנה תוכנן בסגנון האדריכלות האקלקטית, ובית הספר נחנך ב-1922 בהשתתפות הנציב הבריטי סר הרברט סמואל. בשל מצבו הרעוע של המבנה, הוא עבר שחזור המשמר בין היתר את לוח הגיר של אז ואת הגינה הלימודית שמסביב לבניין, ומציג תמונות מחיי בית הספר ומרוח ביקוריהם של אישים כמו חיים נחמן ביאליק, נחום סוקולוב ואחד העם. ספסלי עץ שהוצבו מחוץ למבנה מאפשרים צפייה לייב בישיבות מועצת העיר באמצעות מסך ענקי, או כמו שחשים החדרתיים – "להיות בלי, להרגיש עם".

כתובת: אחד העם 21 חדרה

 

 


3. מול החוף וילג': כפר קניות מעוצב כמו בחו"ל


 

מול החוף וילג'בריכת הגלישה של מול החוף וילג'. צילום באדיבות "מול החוף וילג'"

 

תשכחו משטנץ הקניונים המוכר והסגור, עם הדרגנועים המובילים אתכם מקומה אחת לשנייה בחלל שכולו שורות-שורות של חנויות מותגים. אז מותגים יש גם כאן, אבל הקונספט הפתוח של "כפר הקניות" הוא יותר של רחוב חו"לי מעוצב תחת כיפת השמיים, עם צמחייה ופינות ישיבה סטייל חוף הים, שהופכים את החנויות לתוספת אגבית. בריזה מהים (שנמצא ממש ממול, מעבר לכביש החוף) מקבלת את פני העולים מקומת היער לקומת החוף העיקרית, ומתזי מים בלתי נראים מצננים את ההולכים ב"רחובות" ה"כפר", ומסייעים לצלוח חום או שמש, שממילא קורנת במתחם רק שעתיים ביום בזכות תכנון אדריכלי מושכל. האטרקציה האמיתית של הווילג', חוץ מג'ימבורי ופארק חבלים לילדים ובתי קפה ומסעדות למבוגרים, מצויה בקומת החוף – בריכת גלישה כמעט כמו בים, שבה גלים עד גובה 1.80 מטר, לגולשים שמעדיפים לא להתפלש בחולות הים שמעבר לכביש 2.

כתובת: שכטמן 10 חדרה

 

אחד מ"רחובות" הווילג'אחד מ"רחובות" הווילג' בניחוח חו"ל. צילום: אודי בן תורה

 

 


4. פארק נחל חדרה: הפתעות מתחת לתחנת הכוח


 

פארק נחל חדרהפארק נחל חדרה ותחנת הכוח אורות רבין מתנוססת מעל. צילום: איתמר רותם

 

עוברים את הכביש מערבה, ומגיעים לפינת החמד הכי יפה שאתם לא מכירים. הכניסה דרך שכונת אולגה הוותיקה, כשחולפים על פני הטכנודע, מרכז חינוכי וטכנולוגי עם מצפה כוכבים ומוזיאון מדע, ואפשר לבלות במקום כמה שעות. פארק נחל חדרה הוקם כמעין פיצוי לציבור בשל תחנת הכוח "אורות רבין" הנישאת מעליו. הוא ירוק ומזמין, ולאורך הטיילת המתפתחת שלו תוכלו לעלות על גשר ענקי, או לצפות במבוע מים ומפל, המתבססים על מי ים שתחנת הכוח הצמודה מקררת ומחזירה לים. למרבית ההפתעה – כי לא כל הנחלים זורמים לים אלא להפך – הים התיכון זורם לנחל בשל הקרקעית הנמוכה.

 

על גדת הנחל, שאורכו 1.3 ק"מ, בנקודת המפגש עם הים, מסלעה המשמשת כמצפור לכרישים. הכרישים, ובעיקר הכרישות, נוהרים לכאן בחודשי החורף בהמוניהם כדי ליהנות ממטעמים – דגיגונים שמתחממים ממי הטורבינות. זוהי תופעה בינלאומית יחידה במינה, שמושכת אליה צוללנים מכל העולם וסוקרה רבות בערוצי החדשות. אי אפשר להתעלם מגדתו הצפונית הירוקה של הנחל, ממש מתחת לארובות, המעוטרת בגינון מרשים וירקרק המתבסס על אפר הפחם, הלא הוא פסולת הייצור של החשמל. בעתיד ישוטו בנחל סירות ולאורך הנחל יקומו גני שעשועים ובתי קפה. בירידה מהגשר, שמספק תצפית מרהיבה על הסביבה, ממוקם מבנה עם כיפה. זהו גלעד "יד אבשלום", אתר הנצחה למייסד מחתרת ניל"י אבשלום פיינברג,, הצבר האולטימטיבי של אותה תקופה, שחבר לבריטים בניסיון לגרש את הטורקים מהארץ. מתחת לגשר עובר שביל ישראל, המוביל את מיטיבי הלכת עד לחוות חפציבה.

כתובת: שביל ישראל, חדרה

 

הגשר בפארק נחל חדרההגשר בפארק נחל חדרה. צילום: יקב שקולניק

 

 


5. בית אולגה חנקין: שימור על ראש הגבעה


 

מסעדת בית אולגה חנקין.מסעדת בית אולגה חנקין. צילום: איתמר רותם

 

עדיין בצד של הים, מאחורי המלון היחיד של חדרה, "רמדה", וקומפלקס המגורים הפרטי "כפר הים", מוביל שביל גישה מרוצף אל חוף מפרץ בנימין היפה והקסום. משמאל מתנשא צוק גבוה, שבו ניצב כמגדלור בית ישן בסגנון באוהאוס משנות ה-30 – ביתם של יהושע ואולגה חנקין. הבית נבנה בגובה רב כדי לשמור על אדמת חדרה בזמן המאורעות, והגישה אליו נעשית באמצעות 80 מדרגות בטון. בני הזוג מעולם לא התגוררו בבית, והוא עמד עזוב במשך שנים, עד ששוקם על ידי העירייה והמועצה לשימור אתרים. כיום ממוקם בו בית קפה שצופה לים וניתן להציץ פנימה ולחוות מעט מהנוסטלגיה של פעם.

כתובת: שדרות מנחם בגין 1 גבעת אולגה

 

בית אולגה על ראש הגבעה משמאלשביל המעבר את מפרץ בנימין (בית אולגה על ראש הגבעה משמאל). צילום באדיבות מלון רמדה חדרה

 

 

מרכזית
1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חדרה
מדהים לראות פנינות חמד בחדרה ולחוות את התפתחות העיר ושימור המבנים ממליצה להגיע לחוף הים הטבעי הנסתר למי תכלת צלולים מפרצונים קטנים בין גבעות כורכר ממלון רמדה להמשיך בנסיעה עם הרכב עד לכניסה לחוף אולגה להחנות את הרכב לטפס רגליתעל גבעת הכוכר לצפות על המפרצונים מלמעלה ולרגלת רגלית בקצה הדרומי מערבי של הגבעה חוויה אמיתית אסתי יועצת נדל"ן ת"א 052-8628117 בחדרה תטיילו ובת"א תתגוררו

int(0) cat: 607prof: 0
המלצות נוספות
בודק...