ד"ש מהעבר: החנויות הוותיקות הכי שוות בשוק הפשפשים

בין המסעדות והפאבים של שוק הפשפשים ביפו, מסתתר הצביון האמיתי של המקום - חנויות שמוכרות פריטי וינטג' שלא תוכלו למצוא בשום מקום אחר

בוקר ברחובות שוק הפשפשים ביפו. דלתות הברזל עדיין מוגפות ברובן, עוד לא מקבלות את פניהם של המבקרים שכבר התחילו לטפטף למתחם הנחשב לאחד המקומות המתויירים בישראל. חנויות העיצוב החדשות עוד לא התעוררו, אבל ביניהן יושבים ותיקי השוק, מנתחים בקול את המצב הביטחוני ואת עמדת הממשלה, אבל גם את המהפך שעבר על השוק.

וינטג' בחנויות בשוק הפשפשים

שוק הפשפשים של יפו, שפועל עוד מהמאה ה-19, ידע ימי מסחר פוריים מאז שימשה יפו עיר נמל. הוא תחום בין הרחובות עמיעד, עולי ציון, יהודה מרגוזה ורחוב בית אשל, ואחרי שנים של נמנום, כשרק פריקים לדבר ואוהבי פשפוש הגיעו אליו כדי למצוא מציאות, החליטה העירייה להתחיל בשיקום ושימור חלקים ממנו, ואפשרה פתיחה של גלריות וחדרי סטודיו של אמנים, בתי קפה, מסעדות וברים. השינוי הביא גם לעלייה בביקוש לדירות באזור, דמי השכירות האמירו, והסוחרים הוותיקים מרגישים את השינוי בכיסם.

פגשנו את בעלי החנויות שהן ספינות המדבר העתיקות, אלה שמשמרות את העבר. למרות שבחנויותיהן הזמן עמד מלכת, הפריטים שממלאים אותן מהווים מאגר בלתי נדלה לעיצוב בתים מקורי ועכשווי בכל סגנון:

1. פלשתינה (א"י)

על המפה: עולי ציון 8
התמחות: בית מסחר לחפצים ישנים, כלי עבודה ואביזרים שימושיים אותנטיים
בשוק מאז: 1992

אל תפספסו: ציוד רפואי, כלי מטבח, מצלמות ישנות, אוסף מקרנים מתחילת המאה הקודמת, אוסף מכונות כתיבה.

מקורות: אנשים מכל הארץ מביאים לחנות ואמוץ יעקב, הבעלים, קונה מה שמתאים לו.

איך היה פה לפני 22 שנה: אמוץ יעקב: "השוק היה אמיתי יותר. היום יש רושם שמנסים לחסל את השוק האותנטי ואחד היפים שהיו בארץ. נכנסו מסעדות ובתי אוכל, מחירי הנדל"ן עולים, הסוחרים בורחים והכול הפך להיות יותר סינתטי. המכירות ירדו בחצי, ואני לא יודע מה יהיה בעתיד".

פלשתינה

2. מושיקו workshop

על המפה: רבי יוחנן 6
התמחות: שחזור מוצרים
בשוק מאז: 2009
קודם הייתי: בעל חברת הובלות

אל תפספסו: תנור לבנים שפורק והפך לשלט ON AIR כמו באולפן רדיו, חלונות של חדרי הקרנה משנות ה-60, מקרר קרח ישן, חצובות תאורה, פנסי קולנוע ישנים, חלונות של ספינות ישנות, רמזורים שהופכים לשלטים מוארים.

מקורות: השוק בחיפה, פירוקים בארץ, קניית תכולות או סחורות מאנגליה ובלגיה שמגיעות עד מושיקו דרך סוחרים אחרים.

איך היה פה פה לפני חמש שנים? מושיקו: "התפרנסתי יותר טוב. אז הייתה אותנטיות של שוק פשפשים, עם חנויות יד שנייה ואלטע זאכן. היום האזור הפך למתחם בילוי לילי, ובעלי החנויות מעדיפים להשכיר את החנויות לברים ולדרוש סכומי עתק. אני מעריך שחנויות כמו שלי ייעלמו, כי רק הגדולים והחזקים יוכלו לעמוד במחירי השכירויות".

מושיקו

3. עקי עתיקות

על המפה: רבי יוחנן 1

התמחות: תאורה, יודאיקה וחולשה לברזלים

בשוק מאז: 1999

אל תפספסו: מאווררים, שנדלירים, מטחנות קפה, מגירות, שלטי רחוב, קופות, מאזניים, גלובוסים, ארגזים, הגאי ספינות, מצלמות, אוסף פותחני בקבוקים, תאורה מספינות ישנות.

מקורות: אוסף פרטי ובעבר גם ייבוא מפראג, לונדון, פריז, הונגריה ובלגיה.

איך היה פה לפני 15 שנה? עקי: "עבדתי הרבה יותר עם הפקות של סרטים ופרסומות. היום השוק איבד את הצביון שלו, אין כמעט תנועה. שוק צריך להישאר שוק. במקום לשמר אותו כמו שעושים בכל העולם עשרות שנים, הכניסו בוטיקים בסגנון צפון תל אביב, ויחד עם הברים והפאבים השתנה כל האופי של המקום. עוד כמה שנים לא יישאר כלום".

עקי עתיקות

4. ניסים מזרחי

על המפה: רבי נחמן 4

התמחות: שחזור דלתות, תריסים וחלונות משנות ה-20 וה-30

בשוק מאז: 1971

אל תפספסו: חלון שהפך לשולחן קפה, תריס שהפך לארון או לדלת של שידה, מנצ'לך, שולחן נגרים ישן שהפך לשולחן אוכל.

מקורות: אנשים מביאים אליו והוא קונה מה שנראה לו ("כולם יודעים מי זה ניסים הנגר").

איך היה פה לפני 43 שנה? ניסים: "פעם הכול היה פה מפעלים לחמוצים, גבינות, חלבה, מסגריות, סנדלריות ואפילו 12 נגריות. היו מחפשים נגר, היו באים אליי. היום באים בעיקר למסעדות ולבתי הקפה ורק אם רואים משהו, קונים".

 ניסים מזרחי

5. נקודות חן

על המפה: עולי ציון 26 + 13

התמחות: ייבוא ומכירה של ריהוט, גופי תאורה ופריטי עיצוב נדירים, ענתיקות, וינטג' וסגנון תעשייתי

בשוק מאז: 1993

אל תפספסו: עגלות תינוקות, שלטים ואביזרים של קוקה קולה, ספסלים, כיסאות במאי, כיסאות קולנוע, קופות.

מקורות: ייבוא מסוחרים בחו"ל

איך היה לפני 21 שנה? דביר אטיאס, עובד בחנות שבבעלות דוד חן: "אז היו הרבה עוברי אורח וגם בעלי מלאכה כמו סנדלרים, רפדים, נגרים וסוחרים שנעזרו בבעלי המלאכה. הייתה בין כולם הרמוניה של עבודה. היום נשענים פחות על עוברי אורח ויותר על מעצבים ואדריכלים, כי ככל שהפריטים מתיישנים, המחירים עולים ולא מתאימים לכל כיס".

נקודות חן

6. וינטג'

על המפה: עולי ציון 13

התמחות: שחזור רהיטי וינטג' עם רסטורציה ומרפדייה במקום

בשוק מאז: 1992, כחנות הנוכחית מ-2004

אל תפספסו: שולחנות, ספות, כורסאות, מערכות סלוניות, ארגזים, אופניים, מנורות, כונניות ומדפים ישנים

מקורות: סוחרים שמגיעים אליהם למכור או ייבוא מדנמרק ובלגיה.

איך היה פה לפני 10 שנים? ערן גוטסמן, בעלים משותף: "אדריכלים תמיד היו ועדיין באים, וכך גם עוברי אורח, אבל השכירויות במקום נוסקות לשמיים, ולדעתי, כל השוק יעבור בעתיד למקום אחר".

 וינטג'

7. אחים שמואלי

על המפה: בית האשל 7

התמחות: תיקון, שחזור וניקוי כלי כסף ונחושת

בשוק מאז: 1982

אל תפספסו: צלחות נחושת בכל הגדלים, מנורות, חנוכיות, כלי נוי, כדים, מסננות, עלי ומכתש

מקורות: אנשים מביאים אליו או שהם אוספים מכל הארץ.

איך היה פה לפני 32 שנה? חזי שמואלי: "פעם לאנשים הייתה יותר מודעות לכלי נחושת. אני כבר שנים פה, אז אנשים מכירים אותי ומגיעים אליי אם הם צריכים, אבל מי שיפתח פה עסק – יהיה לו קשה. אני עולם הולך ונעלם".

 אחים שמואלי

8. יוסי קמחי

על המפה: בן פרחיה 4
התמחות: מנורות
בשוק מאז: 1989
אל תפספסו: מנורות חצובה, רטרו, ארט דקו, מורנו, מנורות צ'כיות וצרפתיות

מקורות: אולפנים ישנים או אנשים שמשפצים בתים ישנים ומביאים אליו את המנורות שהורידו.

איך היה פה לפני 25 שנה? יוסי קמחי: "הייתי בין מחיי השוק יחד עם סוחרים אחרים כמו ערן מ'וינטג". היו מוכרים כאן יותר טלוויזיות ומקררים, וכורסאות היו בכלל נזרקות לזבל. עברתי לשולי השוק בגלל שכירויות גבוהות, והחנות שלי נחשבת היום מחוץ לשוק, אבל לאט לאט מתקרבים גם אליי עם שיפוצים של הרחובות מסביב".

 יוסי קמחי

9. יניב פשפשים

על המפה: עולי ציון 12

התמחות: רהיטי וינטג' משנות ה-50 וה-60

בשוק מאז: 2008

אל תפספסו: כורסת ריי וצ'ארלס אימס מקורית ומחודשת, כורסאות וספריות, מזנונים דניים מעץ טיק

מקורות: פניות דרך הפייסבוק, החלפות של אנשים שעוברים דירה.

איך היה פה לפני שש שנים? יניב תורג'מן: "היו יותר חנויות בסגנון שלי, ועכשיו יש חנויות חדשות שמייבאות מסין ומהודו. תיירים שמגיעים במיוחד לשוק, מחפשים חנויות כמו שלי ומתאכזבים לראות שאין הרבה. צביון השוק נעלם, ואם העירייה לא תשמור עליו, הוא יהפוך למדרחוב מודרני לטיול ופחות לקניות. מבחינתי, האווירה השתנתה, הפרנסה לא".

 יניב פשפשיםצילום: יובל קלר

10. רנסאנס

על המפה: עולי ציון 8
התמחות: גלריה לאמנות, עתיקות, אספנות, תכשיטים, רהיטים וציורים
בשוק מאז: 2002
אל תפספסו: שעונים מוזהבים, תיבת עץ מבלגיה מהמאה ה-18, נברשות מפוארות ופסלונים מגולפים בעץ, רישומים, הדפסים, תחריטים, צילומים ישנים, רפרודוקציות וליטוגרפיות, פסלים, יודאיקה, כלים.
מקורות: אספנים מקומיים ומכירות פומביות
איך היה פה פעם? הבעלים בשלוש השנים האחרונות, עופר רושה: "אישית אני יכול להעיד על עלייה קטנה בתנועת הקונים בגלל התחזקות האוכלוסייה הרוסית, שמתעניינת באמנות, ובגלל מטיילים, תיירים ודיירים חדשים של השכונה שמגיעים יותר. אבל לפני עשור הייתה כאן עדנה של ממש בזמן העלייה מרוסיה. הם היו הקניינים הרציניים של השוק בשל המצב הכלכלי שלהם וגם משום שהם יודעים להעריך דברים עתיקים. אני מקווה שכאשר ייפתחו שני בתי מלון גדולים באזור השוק, יגיעו עוד קונים".

 רנסאנסצילום: יח"צ

עקי1-234-1.jpg
תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בודק...