כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

נגריות

טיראן שטנג

טיראן שטנג – נגר אומן שיוכל ליצור עבורכם, אתכם ובשבילכם מגוון עבודות עץ יחודיות

אודות בעל המקצוע

טיראן נולד בעיר באר שבע ב-1967 לאמא רומניה ולאבא ממוצא גרמני.
האב שנפטר זה מכבר ז"ל, היה איש אדמה, למרות שלפרנסתו עבד בכור הגרעיני. כשהיה חוזר מיום עבודה בכור, היה פושט את בגדיו ,לובש את בגדי העבודה הקיבוציים שלו ויוצא לעבוד בחצר אותה טיפח ובה שתל את כל סוגי ומיני הצמחים והעצים שיכלו לגדול באקלים הדרומי.
כאשר יצא לו לחצר, לקח איתו את טיראן בנו הקטן, ונעזר בו כדי לבנות לו ולהם, את חזון חלומו.
 
לטיראן אח בכור ואחות קטנה ממנו. שלעומתו, לא התענינו בטבע או בעבודות כפיים, כך שלרוב היו אלה הוא ואביו, הטבע והדמיון, הרשויות,  והזמן הקצוב שעמד לרשותם כדי להיות, לעשות וללמוד.

במרכז החצר בנה האב מעין סככה ובה שולחן עבודה וציוד קל ששימש לבניית פריטים שונים ששימשו בבית ובחצר. טיראן מצא את העניין מרתק מאוד וידע שאין סוף למה שאפשר להמציא וליצור באותה סביבה קסומה ובעזרת אותם אמצעים דלים – חומרי גלם שהיו חסרים ליצירה, תמיד היו פזורים בטבע הפרוש מסביב כמו עץ, גרוטאות ברזל ובוץ, שהוא בעצם חומר שהיה מונח לו כך סתם, על גדות הוואדי הקרוב.

בערמות שונות של שלל שהובא רובו לאחר מלחמת יום הכיפורים ונערם לא הרחק מהבית, אפשר היה למצוא שלל רב של חומרים בשפע אשר היו כחומר גלם ביד היוצר. שם החלה דרכו האמנותית של טיראן הקטן והסקרן , שם, באותה מציאות, התחיל להתפתח כאומן, יוצר, מעצב ואוטודידקט כשמידי יום ביומו הרגיש שמשהו חייב היה להיוולד ממשהו – חומרים היו חייבים להתחבר ולהפוך למשהו אחר, שימושי, יצירתי או דקורטיבי, וכך אכן היה להנאתו הצרופה.

בשלב מסוים של עבודתו, נחשפה יכולתו לעולם הרחב ואז גם החלה דרישה בקרב ליכולותיו היצירתיות והטכניות והתחביב הפך למקצועות שונים  כמו ציור, פיסול, שיפוץ, עיצוב דירות ועוד.

ב-1991 לאחר תאונת אופניים קשה בה איבד את זכרונו באופן זמני, מצא עצמו טיראן במסע ספונטני ליפן הרחוקה ובאותה הספונטניות החל גם ללמוד צורפות בעצמו, יוצר בחומרים רבים פריטים נחשקים, מתפרנס מעבודתו וחיי את חייו הנעימים בארץ הרחוקה.

ב-1999 חזר לארץ המובטחת כדי לראות אם מה שמובטח באמת הולך להתקיים. 
לאחר ניסיון להשתלב בתחום הצורפות, פנה פתאום בצורה מאוד ספונטנית לכיוון ולחומר אחר.
גם תפנית זו אירעה באופן ספונטני, בעקבות נפילתו של עץ אשל גדול שגדל במרכז קיבוץ בדרום הרחוק.

בתחילה ייעדו אנשי הקיבוץ את העץ להסקה אך בגלל שהיה כה גדול ומרשים, נתקבלה ההחלטה לא לשרוף אותו וליצור ממנו פריט שימושי כלשהו בכך להמשיך את 1,000 שנות חייו בצורה חדשה.  בעקבות זאת רכש טיראן ציוד והחל לעבוד וליצור בתחום.

כך עברו להן 7-8 שנים שבהן רכש טיראן השכלה וניסיון בתחום ונוצרו בו הרבה פריטים יפים שמקשטים ומשמשים בתים רבים אשר פזורים להם ברחבי הארץ שעדיין מובטחת.

הסטודיו ברמת השרון הוקם ב-2004 באחד האזורים הפראיים האחרונים באיזור גוש דן, בו אפשר לראות את אותו ילד שהפך בינתיים לגבר, ממשיך ליצור. ואם תרצו שייצור עבורכם, אתכם ובשבילכם, אתם תמיד מוזמנים לבקר או להתקשר. 

מופיע בכתבות
טען עוד