בניין ודיור

אומנות, חפצי חן ונוי

רוני דורון – מעצב מנורות וגופי תאורה

רוני דורון – מעצב מנורות וגופי תאורה

אודות בעל המקצוע

רוני דורון, LIGHT OBJECTS מעצב רב תחומי, יצא בימים אלה בסדרה של "גופי אור" מעוצבים. סדרה המורכבת משני קווים עיצוביים שונים של אובייקטים מוארים. האחת מבוססת על "רדי מייד" (Ready Made) שבה הוא לוקח חפצים קיימים ומשנה את ייעודם. וקו שני המבוסס על שימוש בחומרים טבעיים.

בקו הראשון, ה"רדי מייד" ישנו מאוורר ישן שדורון הפך לגוף מאיר צבעוני קינטי, "מלכודת אור" היא מלכודת עכברים המפיצה אור דרך החורים, "פֶּלֶאוֹר" הוא סיר פלא שהפך למנורה המאירה באורח פלא באור כחול, להב מסתובב של מכסחת דשא ישנה הפך לרגל מדהימה למנורת עמידה. בבסיס רוב העבודות רעיון הומוריסטי הנובע מהוצאה מהקשרו הטבעי של חפץ יום-יומי פשוט והפיכתו לגוף תאורה אלגנטי ומפתיע. בעזרת שילוב של חומרים שונים ומוצרים שונים נוצרת הרמוניה אחרת מזו שאנו רגילים לה.

הרבה חיוכים העלו גופי האור בעיני המבקרים שביקרו בתערוכת היחיד הראשונה שלו בארץ, בגלריית "בית הבד" בעין הוד ובגלריית אומני הכפר בעין הוד, שבה מוצגות עבודותיו דרך קבע.

בקו השני נעשה שימוש בחומרים מן הטבע שבהם משולבים אלמנטים של זכוכית, סיבים אופטיים, קריסטלים ועוד, תוך שמירה על האפיון והצורה המקורית של החומר, דבר הנותן להם את המראה הייחודי.

הרעיונות העיצוביים נובעים מהצורה המקורית שנותנת לדורון את ההשראה. מהרגע הראשון שהוא לוקח לידיו את המרכיב, הוא רואה בעיני רוחו איך יעבד אותו וכיצד ייראה המוצר הסופי. חלק מגופי האור אף צבועים בטכניקה שפיתח תוך כדי עבודת העיצוב, דבר התורם רבות למגוון של הגופים ולייחודם. אין שני גופים זהים.

כל אובייקט "מייצר" תאורה בעלת גוון ואווירה ייחודית לו, בהתאם למרכיבים, למסננים ולמחברים מהם בוקע האור. חלק מגופי האור הנם אלמנטים פיסוליים מרהיבים.

את עבודותיו המיוחדות ניתן לתלות מהתקרה, על קיר, או להעמיד. נראה לי שאין אדם שלא יוכל למצוא "בית" טוב לאחת היצירות הללו.
עיצוביו של דורון זכו למחמאות ושבחים רבים מאנשי מקצוע ומבקרי אמנות. רבים מאמני כפר האמנים עין הוד שביקרו בגלריה הרעיפו שבחים על היצירתיות והמקוריות.

דורון הנו בוגר המחלקה לעיצוב בבצלאל ירושלים. עם סיום לימודיו זכה במלגת לימודי המשך בלונדון. לאחר חזרתו לארץ התמקצע בעיצוב תערוכות ותצוגות בארץ ובעולם. הוא עבד מספר שנים בסן-דייגו כמעצב, שם הוצגו עבודות שלו בגלריית "טארבוקס" הוותיקה. עבודותיו הוצגו גם באטלנטה, ג'ורג'יה. בעת שהותו בארה"ב זכו עבודותיו לסיקור נרחב בעיתונות, בירחוני עיצוב ובערוצי הטלוויזיה הארציים. עבודותיו נמצאות באוספים פרטיים בארץ ובחו"ל.
 

מופיע בכתבות
טען עוד