המדריך השלם למתעניינים בהתקנת מעלית ביתית

חושבים על התקנה של מעלית פרטית בבית? מתלבטים? זקוקים למידע ומענה על שאלות? מומחי תעמל מזרע, מפעל בעל מוניטין וניסיון של מעל 50 שנה בתחום המעליות, יענו לכם

מומחי חברת תמעל מזרע עם כל התשובות לשאלות של מי שמעוניינים בהתקנת מעלית ביתית. כל מה שרציתם לדעת על ה"מעלון" ולא היה לכם את מי לשאול:

אז קודם כל ולפני הכול- מהי בכלל מעלית ביתית?

"המעלית הביתית (או בשמה הנוסף ה"מעלון") היא מעלית חדשנית המיועדת לבתים פרטיים, לבתים צמודי קרקע או לדירות דו-מפלסיות בבנייני מגורים, שמטרתה לתת מענה לאלו ש"ריצות המרתון" בין  מפלסי הבית השונים כבר אתגרו מספיק את הברכיים שלהם והם מחפשים אחר פתרון נוח יותר למעבר בין הקומות בבית".

חוץ של בית

במה שונה המעלית הביתית ממעלית סטנדרטית המותקנת בבנייני מגורים ובמקומות ציבוריים רבי קומות? 

"מעלית ביתית היא חסכונית יותר במובן זה שהפיר (החלל בו נעה המעלית) הדרוש להרכבתה הוא קטן יותר בהשוואה למעלית סטנדרטית ובכך שכדי להתקין אותה אין צורך בחדר מכונות מאחר שהיא מעלית המופעלת על-ידי מערכת הידרואלית. אילו התקנת מעלית ביתית הייתה מחייבת יצירת חדר מכונות, הוא היה תופס נפח משמעותי בבית".

מעלית

פרויקט הבנייה שחיכיתי להשלמתו כבר הסתיים ועברתי בשעה טובה לגור בבית החדש. האם אוכל בכל זאת להתקין מעלית ביתית?

"עדיף לתכנן את התקנת המעלית מראש ולשלב את התכנון בתהליך הבנייה של הבית החדש או במסגרת שיפוץ כללי של הבית. תכנון של התקנת המעלית מבעוד מועד יחסוך בעתיד את הצורך לפתוח תקרות ורצפות ולבנות את פיר המעלית כאשר הדיירים כבר שוהים בבית. במילים אחרות, מחשבה קדימה תחסוך לכם אי נוחות ולא מעט כסף".

אנחנו מרוצים מאד מעיצוב הבית שלנו, האם התקנת מעלית ביתית לא עשויה לפגום בעיצוב של הבית ולהחניק את החלל?

"ההתמחות של תעמל מזרע היא בבנייה המאפשרת הכנת פיר שלא יבלוט מתוך הבית ובהתקנת מעלית מעוצבת שתשתלב בנוף של הבית. גודלו של תא המעלית למשל, ייקבע בהתאם לרצונכם ולצרכים שלכם וכך גם העיצוב של תא המעלית שיכול להיות עשוי ממגוון חומרים, בהתאם למה שתבחרו: קיר אטום המתמזג עם מראה הקירות בבית, מבנה שקוף העשוי זכוכית, מעטה של עץ, דלת עם חלון פנורמי, קורות פלדה מצופות פורמייקה ועוד. כך שבסופו של דבר, המעלית הביתית תשמש כעוד אלמנט עיצובי בבית שתואם את החזון העיצובי שלכם".

בדיוק התחלנו בבנייה והרעיון של מעלית ביתית נשמע לנו נפלא. האם על הבית העתידי לעמוד בתנאים מסוימים כדי שניתן יהיה להתקין בו מעלית?

"כדי להתקין מעלית ביתית יש לוודא כי קיים מרחב למבנה שבו ינוע תא המעלית, יש צורך בקו חשמל נפרד, בקו טלפון ובמקום שיש להקצות לארון התפעול של המעלית".

 מעלית

האם המעלית הביתית בטוחה לשימוש? 

"בהחלט כן. החל מתאריך 1.1.2012 כל מעלית ביתית חייבת להיבדק ולקבל אישור לשימוש על ידי מכון התקנים. כמו כן, כל מתקין מעלית עובר את אישורם של משרד התמ"ת ומכון התקנים לפני שהוא מתחיל בהתקנה בפועל. עוד כדאי לציין, כי ל"תעמל מזרע", כיצרן מקומי כחול לבן, יש גם היתר להתקנה ולשרות של מעלונים וגם תו-תקן ליצור מעלונים. המעלונים מיוצרים בארץ על-ידי בעלי מקצוע מנוסים המלווים את התהליך משלב התכנון ועד שהמעלית מוכנה להפעלה, תוך בקרה על הביצוע ובהתבסס על חומרים איכותיים".

האם המעלית מסובכת לתפעול?  

"ההתקנה של המעלית מתבצעת במהירות והתפעול שלה מאוד פשוט. בכל אופן, יועצי תעמל מזרע יגיעו לביתכם לראות את המקום המוקצה להתקנת המעלית והם יהיו נוכחים באחד בכל מהשלבים של ההתקנה עד לכניסה של המעלית לשימוש. יועצי החברה ינחו אתכם בתפעול של המעלית ויגישו עזרה בכל הנדרש. מעבר לכך, לתעמל מזרע מחלקת שירות יעילה שנציגיה ייתנו מענה מיידי ללקוח בנושאים טכניים ובכל שאלה אפשרית אחרת שעשויה להתעורר".

שמעתי משהו על כך שדרישות התקן להפעלת מעלית מחייבות בניית מדרגות. אני לא בטוחה שיש מקום בבית שלנו שניתן להקצות לכך. מה ניתן לעשות? 

"נכון. המדרגות הן הכרח בטיחותי על-פי צו הפיקוח על התקנת מעליות ומתן שירות למעליות (דרישות התקן למעליות), אך המדרגות לא חייבות לתפוס נוכחות מרכזית בבית. ניתן לבנות אותן באחד מהחדרים הצדדים, כגרם מדרגות חיצוני או סביב המעלון עצמו, כך שהן  לא ייראו בולטות מידי ולא ימשכו יותר מידי תשומת לב".

אם אני מחליט להתקין מעלית בבית, האם ערך הדירה שלי יכול לעלות?

"בוודאי! מעלית ביתית מעלה את ערך הבית בכ-15 אחוז בממוצע. כך שלמעשה, למרות שההוצאה הכספית על התקנת מעליון בבית היא בהחלט מורגשת, כאשר תרצו ביום מן הימים למכור את הבית, תגלו כי התקנת המעלית בהחלט השתלמה, גם כלכלית".

כל הסיפור הזה נשמע פנטסטי, אבל קצת כמו פנטזיה לעשירים בלבד, לא? 

"אומנם בעבר נקשרו המעליות הביתיות עם בתי עשירים הנמנים על האלפיון העליון בלבד, אך ככל שעולה רמת החיים ומשתפרת איכותם, יותר ויותר דיירים יכולים להרשות לעצמם ליהנות מפריבילגיה, שהיא שלא בהכרח לוקסוס. כיום בישראל אגב, מותקנות כ-350 מעליות פרטיות בשנה, כ-70 אחוז מהן שייכות לתעמל מזרע מקבוצת אלקטרה".

234taamal
748taamal
תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בודק...