המדריך לעיצוב חדרי שינה

כל מה שצריך לדעת לפני שמתחילים בתכנון
מאת ליטל אהרוני

חדר שינה, המרחב האינטימי בבית אליו מגיעים כדי להירגע, לנוח, למלא מצברים ולהנות. בעיצוב נכון של חדר השינה מן הראוי להתייחס לכל מרכיבי העיצוב כגון: רצפה, תקרה, קירות, צבעים, תאורה ואקססוריז.

לפני שמתחילים לעצב את החדר שינה חשוב לבחור בסגנון העיצוב המועדף עליכם, (אפשר לקרוא על סגנונות עיצוב במדריכי העיצוב) – לאחר קבלת ההחלטה, בוחרים את החומרים, הצבעים והאלמנטים העיצוביים. לפניכם כל מה שצירך לדעת על עיצוב חדר שינה.

01

עיצוב הריצפה

שבלב בחירת ריצוף לחדר השינה, תתחשבו בגורמים כמו: טעמכם האישי, נוחות, עמידות, תחזוקה ותקציב. בכך תגיעו להחלטה שמעבר להתאמתו לסגנון העיצוב ושיפור מראה החדר, הריצוף יהיה גם פונקציונלי ונוח.

המדריך לעיצוב חדרי שינה
עיצוב: סימה מתיתיהו, צילום: עידן סעיד

פרקט עץ

אחת מהבחירות הקלאסיות ומהקובלות ביותר לריצוף חדר שינה היא רצפת פרקט עץ. פרקט העץ, מוסיף יופי ותחושת חמימות, הוא עמיד לאורך זמן, במידת הצורך ניתן לחידוש והוא מוצע במגוון גדול של צורות וגוונים שמושפעים מסוג העץ

המדריך לעיצוב חדרי שינה
עיצוב: בן רזינאלי, צילום אורן עמוס

פרקט למינציה

בפרקט הלמינציה אפשר למצוא את רוב היתרונות שיש לפרקט העץ, ובנוסף מחירו זול משמעותית, הוא קל לניקוי, פחות רגיש לשריטות ודהייה. עם זאת חסרה בו האוטנטיות הטבעית והמרקם שלו שונה מפרקט העץ

לעוד רעיונות והשראה על חדרי שינה לחצו כאן>>

המדריך לעיצוב חדרי שינה

שטיח

בבחירת שטיח לחדר שינה, שהינה אפשרות נהדרת לתוספת רכות נעימה, חמימות ונוחות, קיימות שתי אופציות, האחת, שטיח מקיר לקיר, כלומר חיפוי רצפת החדר כולו, או, בחירת שטיח אחד  גדול או שילוב של כמה קטנים יותר, שיכסו את מרבית שטחה של הרצפה. במקרה זה לרצפה שמתחת לשטיחים יכול להתאים כל סוג של ריצוף.

המדריך לעיצוב חדרי שינה

אריחים

ריצוף באמצעות אריחים כמו קרמיקה או פורצלן יקנה לרצפת החדר עמידות לאורך זמן, תחזוקה קלה ומגוון רחב של אפשרויות עיצוב. אריחי פורצלן וקרמיקה שמתאימים לאקלים חם, יקנו לחדר מראה נקי ואווירה רעננה.

המדריך לעיצוב חדרי שינה
עיצוב: אירנה קנצוקר, צילום: איתי בינת

אלרגיות

אם אתם חוששים מתגובות אלרגיות, מומלץ להעדיף משטחים היפו אלרגניים וקלים לניקוי. מתאימים לכך משטחי עץ ובמבוק, אבן טבעית ואריחי פורצלן וקרמיקה

המדריך לעיצוב חדרי שינה
עיצוב: בן רזניאלי, צילום אורן עמוס

הפחתת רעש

אם חשוב לכם שבחדר השינה תהיה אקוסטיקה טובה ורעשים מיותרים יופחתו, לפניכם שלוש ברירות: רצפת עץ, שטיח ורצפת שעם, הפחתת רעש, בחרו בחומרי ריצוף שסופגים קול, כמו שטיח או שעם. בנוסף.

02

 עיצוב התקרה

לתקרה בחדר השינה יכולות להיות כמה השפעות על עיצוב חדר השינה כולו. האם התקרה משמשת רק כרקע או שאפשר לשלב בה אלמנטים פונקציונליים ? ומה מידת התרומה שלה לאווירה הרצויה בחדר השינה ? התשובות לכך לפניכם.

המדריך לעיצוב חדרי שינה
עיצוב: דיקלה פנירי, צילום: מאור מויאל

גובה התקרה

גובה התקרה יכול להשפיע על העיצוב והאווירה בחדר השינה. תקרות גבוהות מגבירות את תחושת המרחב. ולעומת זאת תקרה נמוכה יותר מוסיפה לתחושת האינטימיות. בכל מקרה בקביעת גובה התקרה חשוב להתייחס לפרופורציה של ממדי החדר.

המדריך לעיצוב חדרי שינה
עיצוב: דנית רוטמן, צילום: אורן עמוס

תקרת גבס

לרוב מדובר בתקרה מונמכת. תקרת גבס מעבר לצורתה החלקה והאחידה יכולה לשמש גם לתוספות פונקציונליות כגון: שילוב של גופי תאורה שקועים, הסתרת מערכות שמע, ווידיאו ומיזוג אוויר ואפילו ניתן לשלב בה מסך טלוויזיה שמופעל בהתאם לצורך. מה גם שתקרת גבס הינה פתרון נהדר להסתרת פגמים בתקרה המקורית.

המדריך לעיצוב חדרי שינה

עץ

כשתייחסים לעץ בתקרה קיימות שתי אפשרויות: האחת התקרה כולה מחופה בלוחות עץ בדומה לרצפת פרקט, והשנייה: תוספת של קורות עץ, הבחירה חייבת להיות בהתאמה לסגנון העיצוב שבחדר השינה. פרקט מתאים לסגנון קלאסי ומודרני בעוד שקורות העץ מתאימות יותר לסגנון כפרי, תעשייתי או אתני.

המדריך לעיצוב חדרי שינה
עיצוב: אביה אלתר סובלמן, צילום: דניאל צאירי

צבע

הצבע הלבן מקובל מאוד בחדרי שינה בשל היותו גוון שמוסיף לתחושת ניקיון ומרחב גדול, עם זאת אפשר לבחור לתקרה גוונים בהירים שיתנו את אותו אפקט אך יוסיף נגיעה של רכות. להגברת תחושת גובה התקרה אפשר לצבוע את התקרה באחד מהגוונים הבהירים שנבחרו לקיר/קירות ובכך לגרות לתחושה של המשכיות.

המדריך לעיצוב חדרי שינה

מבריקה

תקרות מתוחות שיוצרות מרקם אחיד וחלק, מגבירות את תחושת הגובה וגם הן יכולות להיות פתרון נהדר להסתרת תקרה קיימת, אך עם זאת יש להימנע מתקרה מבריקה הנראית כמראה. כי לפי חוקי הפנג שווי, ראוי להימנע ממראה בה משתקפת המיטה.

03

קירות חדר השינה

חדר השינה, יכול להיות אזור שינה בלבד או מחובר לחדר רחצה ואף לחדר ארונות, כך או כך חדר השינה או יחידת ההורים, מוגבלת בקירות. לפניכם כל מה שכדאי לדעת על קירות בחדר השינה.

המדריך לעיצוב חדרי שינה

מעטפת

את מעטפת חדר השינה ניתן לעצב כקירות בנויים, או לנצל אותם לארונות קיר, כשחזית הארונות למעשה יוצרים את מראה המעטפת. בשני המקרים מראה חלק ואחיד יוסיף לתחושת רגיעה ושלווה בחדר.

המדריך לעיצוב חדרי שינה
עיצוב: בזלת אדריכלים, צילום: אלעד גונן

שקוף

קירות שקופים יכולים לשמש כמחיצה בין אזור השינה לחדר הרחצה. כמו כן אפשר לעצב את ארון הבגדים עם חזית שקופה דרכה בוקע אל החדר האור הפנימי. לתוספת רכות, אלגנטיות ומידה מסוימת של דיסקרטיות, אפשר להשתמש בזכוכית כהה, מעושנת או חלבית.

המדריך לעיצוב חדרי שינה

גב המיטה

הקיר שבגב המיטה יכול באמצעות ריפוד, חיפוי עץ או אבן, להפוך לגב המיטה שממשיך עד לגובה התקרה.

המדריך לעיצוב חדרי שינה
עיצוב: יסכה סטו בורנשטיין, צילום: אורית אלפסי

קיר כוח

קיר אחד שנבחר כאלמנט מרכזי בחדר יכול להפוך לקיר כח שישפיע על עיצוב החדר כולו: האפשרויות לעיצוב קיר כח הן רבות, החל מבחירה בצבע שונה, חיפוי בעץ, קיר מרופד, לבנים או בריקים וטפט מרשים שמתחבר לסגנון העיצוב ומדגיש אותו

לעוד רעיונות והשראה על חדרי שינה לחצו כאן>>

04

צבעים וגוונים

צבעים מעבר להיותם מרכיב חשוב בעיצוב יש בהם תכונה מובהקת של יצירת אווירה. אווירה מהווה את אחד מהגורמים העיקריים שמשפיעים על מצב רוח, ערנות,  יצירתיות ומאידך על רוגע ושלווה. הצבעוניות בחדר השינה יכולה להתבטאות בגוון הקירות, התקרה ואלמנטים עיצובים.

המדריך לעיצוב חדרי שינה
עיצוב: שירלי דן, צילום: שי אדם

צבעים חמים או קרירים

צבעים חמים כמו אדום, כתום וצהוב נוטים ליצור אווירה נעימה ומזמינה. צבעים קרירים כמו כחול, ירוק וסגול מרעננים ומרגיעים. איזה מצב רוח אתם מעדיפים שישרור בחדר השינה שלכם?

המדריך לעיצוב חדרי שינה
עיצוב: סתו סנד, צילום: תמיר רוגובסקי

כחול

הכחול ידוע בסגולותיו המרגיעות והשלוות. כחול בהיר יכול לעורר תחושה של שלווה ורגיעה. חשוב: שימוש בגוונים עזים מדי של כחול, עלול להשפיע בצורה הפוכה.

המדריך לעיצוב חדרי שינה

ירוק

ירוק קשור לטבע. יוצר אווירה מרעננת ושלווה בחדר השינה. גוונים בהירים או בינוניים של ירוק מתאימים במיוחד להרפיה.

המדריך לעיצוב חדרי שינה

צהוב

צהוב שקשור לאושר ואנרגיה. יוצר אוירה חמימה. עם זאת, בחדר שינה בו נדרשת אווירה מרגיעה ונינוחה, צהוב עז עלול להיות גורם מעורר.

המדריך לעיצוב חדרי שינה

ורוד

ורוד הוא צבע מרגיע ועדין שיכול ליצור אווירה רגועה ומטפחת. גוונים בהירים של ורוד, כמו ורוד עתיק או גווני פסטל, מתאימים מאוד לחדר שינה.

המדריך לעיצוב חדרי שינה

סגול

סגול מזוהה לעתים קרובות עם יוקרה, יצירתיות ורוחניות. גוונים בהירים של לבנדר או לילך יכולים לקדם רגיעה. סגול כהה מתאים לאקססוריז ופריטים משלמים.

המדריך לעיצוב חדרי שינה

אדום

אדום הוא צבע נועז ועז שיכול לעורר תשוקה והתרגשות. עם זאת, אדום עז על קירות עלול להיות גורם שמפריע לשינה.

05

תאורה

תאורת חדר השינה היא היבט עיצובי, פונקציונלי ויוצר אווירה. אפקט תאורה מושלם שיענה על כל הצרכים, כרוך בשילוב של סוגי תאורה. לפניכם כל מה שצריך לדעת על תאורה:

המדריך לעיצוב חדרי שינה
עיצוב: מיטל פרינץ וגילי גבאי, צילום: מיכאל שוודרון

תאורת הצפה

מטעמים רבים, כגון: נוחות, התמצאות ופעילויות שונות, חשוב שחדר השינה יהיה מוצף באור בכל אחת משעות היממה. לתאורה שתפיץ אור בכל החדר אפשר להשתמש בגוף תאורה מרכזי הממוקם במרכז התקרה, או  בגופי תאורה שקועים

המדריך לעיצוב חדרי שינה
עיצוב: שני קרמבלו, צילום: יניב

תאורה ממוקדת

מתבטאת בגופי תאורה המתווספים לתאורה הכללית והם ממוקדים להארת אלמנטים אדריכליים, עיצוביים ואומנות וגם מספקים תאורה פונקציונלית למשימות כמו קריאה, התלבשות, איפור או עבודה.

המדריך לעיצוב חדרי שינה
עיצוב: מיכאל אוחיון, צילום: אלעד גונן

עמעום וחסכון

היות וחדר השינה מיועד להיות מרחב אינטימי, בבחירת גופי התאורה והנורות  שימו לב לשני דברים: מבחינת חסכון הבחירה הנכונה הן נורות הלד. מבחינת יצירת אווירה- תברחו נורות שניתן לעמעם את עוצמת האור (דימרים).

המדריך לעיצוב חדרי שינה
עיצוב: ניצן בן משה, צילום: אריאל וייס

אור טבעי 

אור טבעי בחדר השינה מועיל לאוורור החדר, בריאות השוהים בו ויצירת אווירה רעננה ונעימה. לוויסות עוצמת האור, מומלץ להוסיף ווילונות שירככו את עוצמת קרני השמש.

המדריך לעיצוב חדרי שינה
עיצוב: שירלי דן, צילום: שי אדם

דקורטיביים

תוספת של גופי תאורה  מעוצבים שיכולים להיות משולבים כיחידות צמודות לקיר, ניצבות בצידי המיטה, בפינת האיפור או העבודה, חייבת להתאים לפרופורציות של החדר ולסגנון העיצוב שנבחר לחדר השינה.

06

רהיטים לחדר השינה

 

כאשר מדובר בריהוט לחדר השינה, לוקחים בחשבון פונקציונליות, פרופורציה,  נוחות ועיצוב. לכן, קודם כל חשוב למדוד את שטח חדר השינה. בבחירת הרהיטים הנדרשים לכם תתייחסו לנפח שהם תופסים בחדר כשבניהם מעברים נוחים.  לפניכם  כל מה שאתה צריך לדעת על ריהוט לחדר שינה:

המדריך לעיצוב חדרי שינה
עיצוב יעל שביט, צילום: מאור מויאל

מיטה

הרהיט המרכזי בחדר. גודל המיטה חייב להתאים למידות החדר ומותאם לצרכים שלכם. המרווחים לצידי המיטה חשובים לנוחות השימוש בה, וכן גובה המיטה. בחירת המזרון המתאים לכם חייב להיעשות באמצעות התנסות. לא רק באמצעות לחיצה ידנית אלא ממש לשכב עליו לחוש את מידת הקושי והתמיכה בגוף.

המדריך לעיצוב חדרי שינה
עיצוב: שרית אלעד גיחון, צילום: מאור מויאל

שידות לילה

שידות לילה, כונניות, ארונות קטנים או מדפים שלצידי המיטה, מותאמים לאחסון פריטים אישים קטנים. עיצוב השידות יכול להיות חלק בלתי נפרד מהמיטה או כפריטי ריהוט נפרדים.

המדריך לעיצוב חדרי שינה
עיצוב: הילה אלטר, צילום: אלעד גונן

אחסון

הרהיט המרכזי לאחסון הוא ארון הבגדים, אותו ניתן לשלב באזור השינה או למקם בנפרד בחדר ארונות. גודל החדר או מיקומו יכולים לעזור בבחירה ייעוד הארון. האם רק לבגדים ולנעליים או גם למצעים ומגבות.

הפריטים שיאוחסנו בארון משפיעים על בחירת גודל הארון וסידורו הפנימי. כאמצעי אחסון נוסף אפשר לשלב בחדר השינה שידת מגירות ולהשלמת המראה שלה לקבוע מעליה מראת קיר.

המדריך לעיצוב חדרי שינה
עיצוב: ענבר קרפר, צילום: סוזי לווינסון

פינת ישיבה

היות ומעבר לשינה, חדר השינה נועד גם כמרחב התרגעות, אפשר ורצוי לשלב בו פינה נוספת שיכולה להיות פינת ישיבה מול הטלוויזיה, שז-לונג או פינת קריאה ואפילו שולחן קטן ושני כיסאות לקפה של בוקר או יין לפני השינה. ספסל עץ או מרופד יכול להיות יעיל מאוד לצורך חלצה ונעילת נעליים.

07

 הטאץ' האחרון והמשלים

תוספת של פריטי עיצוב, אקססוריז, אומנות ואביזרים, יתנו לחדר השינה את טאץ' האחרון שיחבר אתכם למרחב הפרטי והאינטימי שלכם. בנוסף למראה הם ישרתו אתכם בנוחות מאלה.

המדריך לעיצוב חדרי שינה

מצעים

לשיפור ההרגשה, לרגיעה  וליצירת נוחות מפנקת, אין כמו מצעים איכותיים ונעימים למגע כציפיות, סדינים וציפות לשמיכות פוך או קיץ, תבחרו בחומרים טבעיים, רכים ונושמים, כמו כותנה או פשתן. תבדקו את ספירת החוטים מהם ארוגים הבדים, כמות חוטים גבוהה יותר מעידה על בד רך וגמיש. הצבעוניות יכולה להשתלב ברקע הכללי אל החדר או ליצור ניגוד.

המדריך לעיצוב חדרי שינה
עיצוב: ריזק יפרח, צילום: עודד סמדר

כריות

ההתייחסות לכריות כפולה, כריות לשינה וכריות נוי. בבחירת כריות שינה שימו לב לתמיכה שהן מעניקות לכם, לתנוחות שינה שונות סוגים שונים של כריות, כרית שלינה על הגב שונה במבנה שלה מכרית שמיועדת לשינה על הצד או על הבטן. הבחירה בכריות נוי, שיכולות בחלקן לשמש גם ככרית נוספת לקריאה, מגוונת ,כגון: כרית תמיכה שנמשכת לרוחב כל המיטה, כריות מלבניות גדולות או כריות מרובעות פזורות על גבי כיסוי המיטה או המצעים שנבחרו.

המדריך לעיצוב חדרי שינה
עיצוב: ליאת הראל, צילום: אלעד גונן

וילונות והצללה

תנאי חשוב בחדר שינה הוא החושך, שינה ערבה תלויה בכמות האור. בכדי למנוע יקיצה מוקדמת, או חדירה של אור חציוני אל תוך חדר השינה, תשתמשו בווילונות בד, רפרפות הצללה או תריס חיצוני. בכך תשיגו גם אפקט פונקציונלי וגם תוסיפו למראה החדר.

המדריך לעיצוב חדרי שינה
עיצוב: יקירה בן אפרים, צילום: עידן גור

אקססוריז ואמנות

חדר השינה הוא המרחב האידיאלי להתחברות עם עצמך, לכן זה המקום בו אתם יכולים להתבטאות עם הדברים האהובים עליכם. זה יכול להיות תמונות משפחתיות, אומנות, אוספים שקרובים לליבכם ופרטי נוי בצבעוניות מועדפת. עם זאת כל בחירה שלכם חייבת להשתלב בעיצוב החדר ולהיות במינון נכון שלא יצור עומס מיותר.

המדריך לעיצוב חדרי שינה
עיצוב: לייה סלה, צילום: שי אפשטיין

שטיחים

לשטיחים בחדר שינה שלושה יתרונות: הם נעימים למגע רגלים יחפות, הם מוסיפים המון לעיצוב ולתחושת חמימות בחר השינה והם מועילים לשיפור האקוסטיקה בכך שהם סופחים קולות רקע. המקומות המתאימים לשלב שטיחים בחדר השינה זה ליד המיטה, לקראת ארון הבגדים או במרכז חדר הארונות וביציאה מחד הרחצה.