מדריך לעיצוב מבואת הכניסה

מאת ניצן גורן
29 מאי, 2023
עיצוב: ספיר ריסמני | צילום: יונתן תמיר

עם פתיחתה של דלת הכניסה לבית נחשפים הנכנסים לאזור ציבורי גדול או למבואה קטנה שמצניעה את האזור הגדול שממול. גם אם נכנסים ישירות אל הסלון או המטבח, אפשר, ברוב המקרים, למצוא בצד הדלת מקום נוסף שיוגדר ככניסה, ושם גם נשאיר את התיק שאיתו חזרנו הביתה, את המעיל שפשטנו או את המכתבים מהדואר. מבואת הכניסה היא כרטיס הביקור של הבית וככזאת, צריך לתת לה את הכבוד המגיע לה.

מדריך לעיצוב מבואת הכניסה

הזדמנות אחת לרושם ראשוני

לרוב מדובר בשטח קטן יחסית ולא לגמרי מוגדר ולכן נוטים לעיתים תכופות להתעלם ממנו. בפועל, החשיבות של עיצוב מבואת הכניסה לבית היא גדולה, שכן זה המקום שבו מתרחש המעבר מהחוץ לפנים ולהפך.

מדריך לעיצוב מבואת הכניסה
עיצוב וצילום: איתמר לוי

אז מה צריך להיות במבואת הכניסה?

פה נכנס האופי שלכם. הרבה אנשים יעדיפו ליצור מבואה פרקטית, עם מקום להניח את המפתחות, מראה גדולה, ואף שטחי אחסון. אחרים, לעומת זאת, ירצו שהדגש במבואה יהיה על העיצוב.

הם יבקשו לעשות אותה מרשימה במיוחד, או לבטא באמצעותה את האג'נדה העיצובית של הבית כולו.

במדריך זה נעזור לכם לקבל החלטה כיצד לעצב את מבואת הכניסה, תקבלו רעיונות ואפשרויות ליישום. בהצלחה.

01

דברים שחייבים לקחת בחשבון בעת עיצוב מבואת הכניסה לבית

תכנון מבואת הכניסה בדירה או בבית פרטי דורש הקפדה על הפרטים הקטנים. זהו החלל הראשון שאתם והאורחים שלכם תראו בכניסתם לביתכם, והוא נותן את הטון לשאר חלקי הבית. על מנת ליצור חלל המשרת את מטרתו ונראה מצויין, יש להקפיד על מספר נקודות בסיסיות והכרחיות להמשך תהליך העיצוב

מדריך לעיצוב מבואת הכניסה
עיצוב: צביה קזיוף | צילום: אלעד גונן

קבעו את המטרה

חשוב להחליט מה מטרת מבואת הכניסה. האם היא תשמש כאזור אחסון לנעליים ומעילים, תהווה מקום מסביר פנים לאורחים? גם וגם? קביעת מטרת מבואת הכניסה תעזור להנחות את הבחירות העיצוביות שלכם.

מדריך לעיצוב מבואת הכניסה

קחו בחשבון את זרימת התנועה

חשבו על זרימת התנועה במבואת הכניסה. ודאו שיש מספיק מקום לנוע בנוחות ושרהיטים ואביזרים אינם חוסמים את הדרך.

מדריך לעיצוב מבואת הכניסה

תכנון של אחסון

בתוכנית שימו לב כי תכננתם מספיק מקום אחסון במבואת הכניסה כדי לשמור אותו מסודר ומאורגן.

מדריך לעיצוב מבואת הכניסה

צרו נקודת מיקוד

צרו נקודת מיקוד במבואת הכניסה, שמושכת את העין ומוסיפה עניין ויזואלי. גוף תאורה, יצירות אמנות או רהיט מעניין יכולים לשמש כמוקד.

02

אז מה מתאים לכם?

כדי לעזור לכם לתכנן את מבואת הכניסה שתתאים לכם ביותר, ריכזנו כאן חמישה סוגים של מבואות: הקלאסית, הפרקטית, המזמינה, המרשימה, והייחודית. לכם רק נותר לבחור. כמובן שאת עיצוב מבואת הכניסה תתאימו לעיצוב הכללי של הבית, על ידי בחירה של חומרים וצבעים תואמים לשאר הבית.

מדריך לעיצוב מבואת הכניסה

הקלאסית

בעיצוב כניסה לדירה או עיצוב כניסה מעוצבת לבית, מונחת וריאציה כזו או אחרת של קונסולה עם מראה. עם זאת, עם היצע המוצרים וסגנונות העיצוב הקיימים היום, ניתן למצוא גם כאן גישה מקורית.

העצה שלנו היא לא להתפתות לקנות סט של שידה ומראה תואמות, אלא לשלב מספר פריטים שמדברים באותה השפה. בכך תקבלו מבואת כניסה קלאסית, אבל עם טוויסט, שתיתן ביטוי לאופי שלכם ושל הבית.

מדריך לעיצוב מבואת הכניסה
עיצוב: יוליה לגקוב | צילום: ארתור דריגנט

הפרקטית

אנשים רבים, בבואם לעצב את מבואת הכניסה, חושבים על האביזרים והציוד שהם צריכים כשהם נכנסים לבית או יוצאים ממנו. ברוב המקרים אנשים זקוקים למקום להניח עליו חפצים – מפתחות, נייד, הרצועה של הכלב.

דרישה נפוצה אחרת היא עיצוב ארון כניסה לבית או מקום לאחסון מעילים, ויש גם כאלה שמבקשים ספסל ישיבה כדי לנעול או לחלוץ נעליים.

מדריך לעיצוב מבואת הכניסה
עיצוב: רוני שני פלדשטיין | צילום: אורן עמוס

המזמינה

יש אנשים שמצפים שמבואת הכניסה תשדר להם: הגעתם הביתה. אנשים כאלה ישמחו לכלול במבואה פינת ישיבה מזמינה, וייטו להשתמש בגוונים חמימים.

שטיח ומוצרי טקסטיל נוספים, יתרמו גם הם לאווירה המפנקת, ויעשו כיף בעיניים ובלב עם כל כניסה אל הבית.

מדריך לעיצוב מבואת הכניסה
עיצוב: בן רזניאלי | צילום: אורן עמוס

המרשימה

גישה נוספת לעיצוב מבואת הכניסה היא לעורר רושם. זה המקום שבו ניתן וכדאי לשמוע 'וואו' מפי הנכנסים. לצורך כך, אפשר למקם מול הדלת שולחן או פסל ייחודיים.

אופציה נוספת היא ליצור קיר כניסה לבית שיהיה קיר כוח מיוחד, שאותו רואים מיד עם הכניסה לבית. גם ריצוף או חיפוי קיר יוקרתיים, יכולים לסייע ליצירת רושם ראשוני בלתי נשכח.

מדריך לעיצוב מבואת הכניסה

היחודית

עיצוב כניסה מעוצבת לבית הוא הזדמנות מצוינת לספר לאורחים שלכם על עצמכם. שילוב של פריטים בעלי ערך סנטימנטלי כמו תמונות, חפצי אספנות או ציטוטים שאתם מתחברים אליהם, מיד יעבירו חלק ממה שרציתם לספר על עצמכם למי שנכנס אליכם הביתה.

באופן דומה, גם לכם יהיה נחמד לפגוש בכל יום, בשובכם הביתה, בחפצים בעלי ערך משמעותי עבורכם, שמדברים אליכם באופן אישי.

03

טיפים לעיצוב מבואת כניסה בסגנון מודרני

עיצוב מבואת הכניסה לבית הוא מעין תמצית לשפה העיצובית שנבחרה לבית. בחירת הריהוט, החומרים, הצבעים ארונות כניסה מעוצבים וגופי התאורה יוצרים בחלל המעבר הזה אפשרות לחגיגה עיצובית בפני עצמה. אז איך מתאימים את עיצוב המבואה לסגנון עיצוב מודרני? בואו אתנו

מדריך לעיצוב מבואת הכניסה

אור וחלל

מבואת כניסה מודרנית צריכה להיות מרווחת ומוארת היטב. אם ניתן, כדאי לשלב כדאי לאפשר לאור טבעי להציף את החלל דרך חלונות סמוכים, במידה ומבואת הכניסה לא התברכה באור טבעי, ניתן להתקין גופי תאורה מודרניים המספקים זוהר חם ומסביר פנים. קירות בהירים ותקרות גבוהות יעזרו ליצור תחושת מרווח.

מדריך לעיצוב מבואת הכניסה

ריהוט מינימליסטי

עיצוב מודרני מזוהה לעתים קרובות עם מינימליזם. בעת עיצוב מבואת הכניסה, ניתן להשתמש בריהוט מינימליסטי כגון ספסל מלוטש או מתלה מעילים פשוט. זה ישאיר את החלל נקי ותיצור תחושת רוגע.

מדריך לעיצוב מבואת הכניסה

חומרים ומרקמים

החומרים והמרקמים המשמשים לעיצוב מבואת כניסה מודרנית, צריכים להיות פונקציונליים ומושכים חזותית. ניתן להשתמש בחומרים טבעיים כגון עץ מלוטש וצבוע בתנור או אבן ייחודית, כדי להוסיף חמימות לחלל.

למראה תעשייתי יותר, ניתן להשתמש בבטון או פלדה. ערבוב חומרים ומרקמים יכול גם להוסיף עניין ויזואלי.

מדריך לעיצוב מבואת הכניסה

פלטת צבעים

מבואת כניסה מודרנית צריכה להיות בעל פלטת צבעים מגובשת. ניתן להשתמש בבסיס ניטרלי כגון לבן או אפור ולאחר מכן להוסיף נקודות צבע באמצעות אביזרים או יצירות אמנות.

מדריך לעיצוב מבואת הכניסה

אִחסוּן

מבואת כניסה מודרנית צריך להיות פונקציונלית ומסוגננת. כדאי לשלב אחסון מובנה כגון ארון מעילים או מתלה נעליים, כדי לשמור על החלל מאורגן וללא עומס.

פתרון אחסון מינימליסטי כמו מדף צף יכול גם להוסיף שטח אחסון, מבלי לתפוס יותר מדי מקום ויזואלי.

04

טיפים לעיצוב מבואת כניסה בסגנון כפרי

אם אתם מחפשים ליצור מבואת כניסה בסגנון כפרי, ישנם מספר אלמנטים עיצוביים שתוכלו לשלב כדי להשיג מראה נעים ומקסים. להלן כמה כללים למראה כפרי מושלם

מדריך לעיצוב מבואת הכניסה

חומרים טבעיים וצבעים חמים

במבואת כניסה בסגנון כפרי, חומרים טבעיים כמו עץ, אבן ולבנים מוסיפים חמימות ומרקם לחלל. אפשר להשתמש בריצוף עץ או אריחי אבן לריצוף.

צבעים חמים כמו בז', שמנת, חום וגווני אדמה אידיאליים ליצירת מבואת כניסה כפרית נעימה ומזמינה. על הקירות, בריצוף וברהיטים וגם כנקודות צבע באביזרים כמו כריות, שטיחים ויצירות אמנות.

ניתן לשלב גם קירות לבנים חשופות או חיפויי עץ לתוספת קסם כפרי.

מדריך לעיצוב מבואת הכניסה

ריהוט כפרי

ריהוט כפרי יכול להוסיף אופי וקסם לאולם כניסה בסגנון כפרי. ניתן להשתמש בספסל עץ, מתלה מעילים, שולחן קונסלת עץ, שידת מגרות או כל מוצר עיצובי בסגנון רטרו או וינטג' יעביר את המסר העיצובי הכפרי .

מדריך לעיצוב מבואת הכניסה

אבזרים דקורטיביים

אביזרים דקורטיביים כגון יצירות אמנות ממוסגרות, מראות דקורטיביות ופמוטי קיר, יכולים להוסיף אופי וקסם לאולם כניסה בסגנון כפרי. כדאי לשקול להשתמש באביזרים וינטג' או בעבודת יד כדי להוסיף מגע אישי לחלל.

05

טיפים לתכנון נכון של תאורה במבואת כניסה

תאורה היא היבט חיוני בכל עיצוב בית, והיא חיונית במיוחד במבואת הכניסה. אולם הכניסה הוא החלל הראשון שאתם והאורחים שלכם תראו בכניסתם לביתכם, והוא נותן את הטון לשאר חלקי הבית.

מדריך לעיצוב מבואת הכניסה
עיצוב: יוליה לגקוב | צילום: ארתור דריגנט

תאורה פונקציונליות

מבואת הכניסה אינו רק חלל לקבלת אורחים; זהו גם חלל פונקציונלי שזקוק לתאורה מספקת. תאורה טובה יכולה לעזור למצוא את המפתחות, הנעליים המעיל או כל מה שהשארנו כשנכנסנו הביתה במהירות ובקלות.

שקול התקנת תאורה עילית, צמוד תקרה או נברשת בהתאם לסגנון העיצוב, כדי לספק תאורה בהירה ואחידה.

מדריך לעיצוב מבואת הכניסה

שכבת תאורה נוספת, הפעם לאווירה

אחרי שדאגנו לתאורה פונקציונלית, אנחנו צריכים גם לדאוג לשכבה הבאה של התאורה – תאורת אווירה.

כשאנו מגיעים הביתה או מארחים, אין צורך להפעיל את התאורה הפונקציונלית החזקה אלא לתכנן נקודה לתאורת אוירה חמימה ונעימה, ניתן להשתמש במנורות שולחן או בנרות או בכל אביזר שיפיץ לנו אור רך ומזמין.

מדריך לעיצוב מבואת הכניסה

לעצב עם התאורה

את האלמנטים בעיצוביים שבחרנו לעיצוב מבואת הכניסה יש להדגיש על ידי תאורה מתאימה. אם שלבנו בעיצוב תמונת אומניתית, נכון לשלב תאורת דאון לייט נקודתית שתאיר את היצירה, וכמובן שתוסיף אוירה למבואה.